Tjoo-o.
Tosiaan se kaasunnostossa tuleva suhina ei ole hukkaportti vaan BOF. RB26DETT koneessa niitä on defaulttina kaksikin, jolloin ääni tulee vielä selvemmin ja kone kestää paremmin.
Sijoitus yhdellä on välijäähdyttimen, olettaen että sellainen on, jälkeen trottle bodyn (en nyt osaa suomentaa, sori. ruiskukoneessa vastaa about kaasaria.) vieressä. Jos niitä on kaksi niin se toinen on ennen välijäähdytintä heti turbon jälkeen.
Ja syynä on tosiaan se mainittu, kun vetää täydellä kaasulla kytkintä alas niin mikäli BOFia ei ole, ilma virtaisi takaisinpäin ja turbo hidastuu (ajan kanssa hajoaa nopeammin).
Tarttis asennella omaan se toinen... Ja muutakin kivaa pitäisi tehdä samalla.
=)
Turbon suhinat
4
2467
Vastaukset
- työtahti
toi kytkin tohon ilman virtaamiseen mitenkään vaikuttaa? vai tarkoitatko kaasua. "kun vetää täydellä kaasulla kytkintä alas niin mikäli BOFia ei ole, ilma virtaisi takaisinpäin ja turbo hidastuu (ajan kanssa hajoaa nopeammin)." mistäs toi BOF on lyhenne?
- .,.,,.,..,
Blow Of Valve.
- '*'*
.,.,,.,.., kirjoitti:
Blow Of Valve.
Ensinnäkin kytkimellähän ei oo tuon asian kans mitään tekemistä. Kaasuläpän (se throttlebody) sulkeutuessa tulee paineisku takaisin turbolle, joka pysäyttää turbon pyörimisen, ellei ole bov:ia, joka päästää ylimääräiset paineet ulkoilmaan tai takaisin turbon etupuolelle riippuen mallista.
Noita nimityksiä on monia ja osa niistä on näitä takaisinkierrättäviä ja osa ulkoilmaan päästäviä, joista se suhahdus kuuluu.
Dump valve, Blow off valve (BOV eikä mikään BOF), pop off-, bybass- venttileitä ym.
Sulla siinä RB25DET koneessa ei oo mitään merkitystä laittaa toista dumppia siihen. Ainoastaan tuplaturboissa niitä on kaksi, koska turbojakin on kaksi. Sekin riippuu imusarjan ja turbojen putkiston rakenteesta, tarviiko silloinkaan kahta.
Turbon kestävyyteen tuo kyllä vaikuttaa, mutta liekö missään todistettu kuinka merkittävästi.
Tärkein ominaisuus tuolla kuitenkin lienee se, että kaasun sulkemisen jälkeen paineet on nopeammin käytettävissä, koska turbon ei tarvitse kiihtyä ihan nollilta. - jorge
.,.,,.,.., kirjoitti:
Blow Of Valve.
Joo kas kun ei blow jobista.viutun nyyppä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1142758EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje291341- 1031207
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621007Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta366997Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133958- 56855
- 40688
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22683Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta110632