Wallas 1600

Jiiipi

Ainakin "sepe.teus"-nimimerkki tuntuu ymmärtävän lämppäreistä jotain, joten saisikos apua.(Ja tietysti muutkin saavat auttaa..) Eli mikä mahtaa töksähdellä lämppärissäni nyt, kun ei ime enää ainetta. Eli ei edes naksu. Sitten kun sammuttaa niin naksahtaa kerran. Mahdollisimman yksinkertaisesti jos joku jaksaisi antaa ohjeet mitä voisi yrittää.

Lisäksi muitakin ohjeita ottaisin mielelläni, en juuri osaa huoltaa noita ja jatkuvasti on vikaa, kun ei tule huollettua. Eli perushuolto-ohjeita, niitä kun en selkeästi löytänyt googlesta.

17

4238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asut

      lähelläkin Turkua, vie laite Kaarinaan Hanski-Fixiin. Meillä on sama laite ja apu löytyy läheltä ja kohtuuhintaan. Lämmittimestä on olemassa huolto-ohjekin, josta löytyy joitakin ohjeita, valitettavasti oma kappaleemme on veneessä, enkä voi auttaa. Sepeteus on kyllä melkoisen pätevä noissa asioissa.

    • tuolta sivulta
    • ensin onko

      lämpörele lauvennut, silloin tuulettaa mut ei pumppu pumppaa

    • Wallas 1600 eroaa muusta petrooliWallas perheestä siinä, että elektroniikka valvoo paloilmapuhaltimen kuntoa, eli jos sen virta-arvot menevät pieleen loppuu polttoainepumpun toiminta. Välttämättä ei ole tarvis heti kättelyssä vaihtamaan puhallinmoottoria vaikka se suht`koht edullinen onkin eikä toimenpiteenä vaikea. Ensiapuna voi kokeilla seuraavaa:

      - Ota puhaltimen liitin varovasti irti kortilta, jos tuntuu tiukalta, siihen voi suihkaista vähän CRC:tä.

      - Syötä apujohdoilla paloilmapuhaltimelle meneviin johtoihin(punainen ja sininen-) suoraan 12V:n jännite, siis johtoihin, ei kortille. Paloilmapuhallin on palkissa alimmaisena elektroniikkakortin alla.

      - Anna pyöriä n. 20-30min.

      - Laita paikat ennalleen ja kokeile joko pelaisi.

      Homman jippo on siinä, että normaalisti ko. puhallin pyörii melko matalalla jännitteellä ja kollektori ja hiilet pyrkivät likaantumaan itsepuhdistusominaisuuksien puutteessa. Nyt tämä 12V:lla pyöritteleminen saattaa riittää putsaukseen. Vikamahdollisuuksiä on toki muitakin kuten täällä jo mainittu ylilämpösuoja, jumissa oleva pumppu, korttivika, ja voihan tämä em. moottori voinut tulla jo totaalisesti matkansa päähän.

      • rovi1

        Saattaa olla että pumppu on jumissa.
        Laita lääkeruiskulla imuputken päästä(irroita suodatin) marinolia ja anna liueta tunti ja koita uudestaan.
        On meinaan tänä kesänä auttanut parissa lämppärissä
        ....


      • fani jatkaa

        Katso, että laitaläpiviennin paloletku on koko matkan U-mutkan jälkeen nouseva tai laskeva.


    • Jiiipi

      Kiitos neuvosta, hyvin toimii!!! Olet aikamoinen nero! Siksi heitänkin pienen jatkokysymyksen..

      Eli nyt taas pumppu ja homma toimii, mutta mitenkäs on kun LED valo ei taaskaan tahdo syttyä. Putsasin ennen käyttöä sen kuparitikun mikä menee reijästä polttimeen. Nyt kun käytin konetta ensin n.10 min täysillä, ei syttynyt. Sitten laitoin puolikkaalle ja käytin n.5 min, ei syttynyt. Sitten käänsin taas täysille ja vähän sen jälkeen puolikkaalle, ja sitten syttyi! Syttymisen jälkeen käänsin laitteen off-asentoon. Tässä vaiheessa laitoin kopan kiinni. Kun laite lopulta sammui, niin meni max 1 min ja laitteen alalaidasta rupesi tulemaan jotain savua. Sitä ei tullut paljoa, mutta haisi sisällä vielä pitkään...

      Näin pieni lisäkysymys, jonka noheva wallas-miehemme sepe.teus varmasti ratkaisee pian..

      • Oireet viittaavat jälkijäähdytystermostaatin puolelle (pitkä kytkeytymisaika ja lyhyt jälkikäynti). Kumpaa mallia termaria lämppärissäsi on käytetty? On kaksi vaihtoehtoa: NTC-tyyppi ja mekaaninen. Mekaaninen on se jossa kuparilanka polttimesta menee n. peukalonpään kokoiseen mötikkään ja NTC:ssä piujat lähtevät kuparilangasta n. 90 asteen kulmassa eikä päällepäin katsoen siinä muuta olekaan kuin silikoniletkusuoja. Yhteistä molemmille: onko se kuparilanka polttimen sisällä yhtä paksu kuin ulkopuolellakin, tarkoitan ettei ole palanut ohkaiseksi ja/tai poikki polttimen sisällä. Sitä pitäisi olla n. 4cm ulkovaipan rei`ästä lähtien sisällä. Mekaanisesta voit tarkastaa heiluuko se musta nappi sen kuparikupin sisällä; ei saisi heilua. Jos joudut vaihtamaan termarin, ei piuhojen napaisuudella ole väliä kummassakaan tapauksessa. NTC-tapauksessa on helpointa tehdä liitos vanhoihin johtoihin ja suojata se vaikkapa pätkillä kutistenuovia niin välttyy juotoshommilta piirikortilla.


      • Jiiipi
        sepe.teus kirjoitti:

        Oireet viittaavat jälkijäähdytystermostaatin puolelle (pitkä kytkeytymisaika ja lyhyt jälkikäynti). Kumpaa mallia termaria lämppärissäsi on käytetty? On kaksi vaihtoehtoa: NTC-tyyppi ja mekaaninen. Mekaaninen on se jossa kuparilanka polttimesta menee n. peukalonpään kokoiseen mötikkään ja NTC:ssä piujat lähtevät kuparilangasta n. 90 asteen kulmassa eikä päällepäin katsoen siinä muuta olekaan kuin silikoniletkusuoja. Yhteistä molemmille: onko se kuparilanka polttimen sisällä yhtä paksu kuin ulkopuolellakin, tarkoitan ettei ole palanut ohkaiseksi ja/tai poikki polttimen sisällä. Sitä pitäisi olla n. 4cm ulkovaipan rei`ästä lähtien sisällä. Mekaanisesta voit tarkastaa heiluuko se musta nappi sen kuparikupin sisällä; ei saisi heilua. Jos joudut vaihtamaan termarin, ei piuhojen napaisuudella ole väliä kummassakaan tapauksessa. NTC-tapauksessa on helpointa tehdä liitos vanhoihin johtoihin ja suojata se vaikkapa pätkillä kutistenuovia niin välttyy juotoshommilta piirikortilla.

        Tuo silikoniletkusuoja kuulostaa tutummalta..:D Eli siis NTC? Ja kyllä, mielestäni kuparilanka on tasapaksu, joskin erivärinen, ja sitä ei taida neljää senttiä sinne sisälle mennä.. Johtuisko siitä? On tosin toiminut moitteetta aiempina kesinä. Kuinka tarkkaa on laitteen toiminnan kannalta etukannen kiinnitys? Musta tuntuu et se menee jotenkin vinoon siihen, eli kun on muka paikallaan ja painelee niin painuu jostain kulmasta sisään tms.. Eli voisko se painee sisällä jotain??? Tyhmä kysymys, mutta sinä tiedät.


      • Kirjoittelin tässä tänä iltana aikaisemmin mutta sivusto tuntui takertelevan, voi sama asia tulla kirjoiteltua kahdesti mutta ei se mitään.
        Kiitokset sanoistasi, mutta kyllä se varsinainen alan kunkku on Turussa (T:mi HanskiFix).
        Käydäänpä nyt ongelmaasi käsiksi: näyttäisi siltä, että häiriö piilee jälkijäähdytystermostaatissa. Se hoitelee myös punaisen valon syttymiset ja sammumiset. Sinun tapauksessasi kytkeytymiseen menee liikaa aikaa ja varsinaiseen jälkikäyntiin aivan liian vähän, siitä savuaminen. Näissä on käytetty kahdentyyppisiä termostaatteja, mekaanisia ja NTC-vastuksella pelaavia. Mekaaninen on n. peukalonpään kokoinen mötikkä kuparikupissa, josta lähtee kuparinen lämmönjohdinlanka polttimeen. NTC-mallissa taas ei päältäpäin katsoen näyttäisi olevan juuri muuta kyin silikoniletkunpätkät ja kaksi niihin tulevaa ohutta johtoa. Aluksi voisit varmistaa ettei vika ole elektroniikkakortilla; pidä virtakytkin nollilla ja yhdistä termostaatille tulevat johdot keskenää. Mekaanisessa tämä on helppoa ja NTC:ssä voit käyttää ohutta nuppineulaa jonka työnnät molempien johtojen läpi. Tällöin pitäisi puhaltimien käynnistyä ja valon syttyä, pumppu EI käynnisty eikä hehku mene päälle. Jos näin käy, voimme olla melko varmoja termariviasta. Mekaanisessa koeta heiluuko se musta palikka kuparikupissa, ei saisi heilua. Seuraava koskee molempia tyyppejä: onko kuparilangan polttimen sisällä oleva osuus yhtä paksu kuin ulkonakin ja onko sen pituus n. 4cm. Tuppaa näet ajan myötä palamaan ohueksi ja katkeamaan. Jos joudut uusimaan termarin, on sama miten päin johdot tulevat. Mekaanisessa on vaihto helppo, NTC-tapauksessa on ehken yksinkertaisinta tehdä liitos vanhoihin johtoihin ja eristää ne hyvin, tällöin ei tarvitse mennä turaamaan juottimen kanssa kortille. Onnea yritykseen!


      • Jiiipi kirjoitti:

        Tuo silikoniletkusuoja kuulostaa tutummalta..:D Eli siis NTC? Ja kyllä, mielestäni kuparilanka on tasapaksu, joskin erivärinen, ja sitä ei taida neljää senttiä sinne sisälle mennä.. Johtuisko siitä? On tosin toiminut moitteetta aiempina kesinä. Kuinka tarkkaa on laitteen toiminnan kannalta etukannen kiinnitys? Musta tuntuu et se menee jotenkin vinoon siihen, eli kun on muka paikallaan ja painelee niin painuu jostain kulmasta sisään tms.. Eli voisko se painee sisällä jotain??? Tyhmä kysymys, mutta sinä tiedät.

        Taidetaanpa tässä kirjoitella sivuston takkuamisen takia vähän päällekkäin. No ei se 4cm ole ihan tarkka mitta, mutta ota huomioon, että se lanka on saatava läpi kahdesta lieriöstä, ulko- ja varsinaisesta poltinlieriöstä (se on se jossa on hirmuisesti reikiä ja vain yksi reikä on tarpeeksi iso tälle kuparijohdolle. Lieriöiden väli on muutama milli ja reikien on oltava kohdakkain. Mitä siihen kanteen tulee, onhan se vähän kenkku ja voihan se tietyst aiheuttaakin harmeja. Kokeile ilman kantta niin sekin selviää.


      • Jiiipi
        sepe.teus kirjoitti:

        Kirjoittelin tässä tänä iltana aikaisemmin mutta sivusto tuntui takertelevan, voi sama asia tulla kirjoiteltua kahdesti mutta ei se mitään.
        Kiitokset sanoistasi, mutta kyllä se varsinainen alan kunkku on Turussa (T:mi HanskiFix).
        Käydäänpä nyt ongelmaasi käsiksi: näyttäisi siltä, että häiriö piilee jälkijäähdytystermostaatissa. Se hoitelee myös punaisen valon syttymiset ja sammumiset. Sinun tapauksessasi kytkeytymiseen menee liikaa aikaa ja varsinaiseen jälkikäyntiin aivan liian vähän, siitä savuaminen. Näissä on käytetty kahdentyyppisiä termostaatteja, mekaanisia ja NTC-vastuksella pelaavia. Mekaaninen on n. peukalonpään kokoinen mötikkä kuparikupissa, josta lähtee kuparinen lämmönjohdinlanka polttimeen. NTC-mallissa taas ei päältäpäin katsoen näyttäisi olevan juuri muuta kyin silikoniletkunpätkät ja kaksi niihin tulevaa ohutta johtoa. Aluksi voisit varmistaa ettei vika ole elektroniikkakortilla; pidä virtakytkin nollilla ja yhdistä termostaatille tulevat johdot keskenää. Mekaanisessa tämä on helppoa ja NTC:ssä voit käyttää ohutta nuppineulaa jonka työnnät molempien johtojen läpi. Tällöin pitäisi puhaltimien käynnistyä ja valon syttyä, pumppu EI käynnisty eikä hehku mene päälle. Jos näin käy, voimme olla melko varmoja termariviasta. Mekaanisessa koeta heiluuko se musta palikka kuparikupissa, ei saisi heilua. Seuraava koskee molempia tyyppejä: onko kuparilangan polttimen sisällä oleva osuus yhtä paksu kuin ulkonakin ja onko sen pituus n. 4cm. Tuppaa näet ajan myötä palamaan ohueksi ja katkeamaan. Jos joudut uusimaan termarin, on sama miten päin johdot tulevat. Mekaanisessa on vaihto helppo, NTC-tapauksessa on ehken yksinkertaisinta tehdä liitos vanhoihin johtoihin ja eristää ne hyvin, tällöin ei tarvitse mennä turaamaan juottimen kanssa kortille. Onnea yritykseen!

        Eli yhdistin johdot, ja punainen valo syttyi puhaltimet käynnistyi. Sitten käynnistin lämmittimen ja kellotin aikoja:

        10min kohdalla alkoi jo lämpö tuntua kädellä kokeilemalla, mutta kun sormeilin ylempää mötikkää ritilän läpi, ei se varsinaisesti kuuma ollut.

        20min kohdalla oli jo kuuma eikä sormia voinut enää työntää sisään :D Punainen valo ei vieläkään syttynyt.

        23min kohdalla laitoin puoliteholle jolloin lämpö tuntui nousevan kuumemmaksi.

        27min kohdalla täysteholle, valo ei syty. Nyt myös koppa auki ja räpelsin sitä kuparilankaa mikä menee polttimeen. Se oli jo aivan musta.

        31min katkaisin polttoaineen tulon, ja jäähdytin, ja vasta sitten uskalsin katkaista virran.

        Punainen valo ei siis syttynyt missään vaiheessa. Ennen käyttöä taivutin vielä kuparilangan mutkaa suoremmaksi jotta sain lisää lankaa polttimen sisään, mutta mittasin sitä sinne meneväksi vain n.2cm???

        Eli kuinkas nyt suu pannaan sepe.teus? Auttaisko jos puhdistaisin polttimen, se kun tuntuu olevan nokinen? Laite talvehti viime talven huonosti = ei poikennut kesästä, eli aineet sun muut letkut tais jäädä kiinni...

        Ja kuinka tämä käytännössä suoritetaan, osaisitkos neuvoa mahdollisimman tarkasti, luin jostain spriin käytöstä, mutta sekin tais olla hyvin tarkkaan suoritettava toimenpide...

        Kiitos sinulle.


      • Jiiipi kirjoitti:

        Eli yhdistin johdot, ja punainen valo syttyi puhaltimet käynnistyi. Sitten käynnistin lämmittimen ja kellotin aikoja:

        10min kohdalla alkoi jo lämpö tuntua kädellä kokeilemalla, mutta kun sormeilin ylempää mötikkää ritilän läpi, ei se varsinaisesti kuuma ollut.

        20min kohdalla oli jo kuuma eikä sormia voinut enää työntää sisään :D Punainen valo ei vieläkään syttynyt.

        23min kohdalla laitoin puoliteholle jolloin lämpö tuntui nousevan kuumemmaksi.

        27min kohdalla täysteholle, valo ei syty. Nyt myös koppa auki ja räpelsin sitä kuparilankaa mikä menee polttimeen. Se oli jo aivan musta.

        31min katkaisin polttoaineen tulon, ja jäähdytin, ja vasta sitten uskalsin katkaista virran.

        Punainen valo ei siis syttynyt missään vaiheessa. Ennen käyttöä taivutin vielä kuparilangan mutkaa suoremmaksi jotta sain lisää lankaa polttimen sisään, mutta mittasin sitä sinne meneväksi vain n.2cm???

        Eli kuinkas nyt suu pannaan sepe.teus? Auttaisko jos puhdistaisin polttimen, se kun tuntuu olevan nokinen? Laite talvehti viime talven huonosti = ei poikennut kesästä, eli aineet sun muut letkut tais jäädä kiinni...

        Ja kuinka tämä käytännössä suoritetaan, osaisitkos neuvoa mahdollisimman tarkasti, luin jostain spriin käytöstä, mutta sekin tais olla hyvin tarkkaan suoritettava toimenpide...

        Kiitos sinulle.

        Ei ehkä olisi pahasta jos puhdistaisit polttinen ja uusisit termostaatin. Polttimen huoltopakkauksen mukana tulee melko hyvä ohje ja ylesluontoinen kuva joka on sovellettavissa kaikkiin petroolitoimisiin Wikström-polttimella varustettuihin lämmittimiin. Katso ohje tarkoin, mm. mitä sanotaan keraamisten huopalevyjen ohentamisesta. W1600:ssa joutuu kylläkin purkamaan aika paljon jotta pääsisi sujuvasti polttimen sisäkaluihin käsiksi. Kun poltin on auki, käy uuden termarin asennuskin helposti; jos kuparilanka ei meinaa mahtua sisälle elikkä tökkää liekinhajoittimeen (kartiomainen osa polttimen keskellä) voi sitä taivuttaa vähän. Puhalla samantien lämmönvaihdin paineilmalla noesta puhtaaksi. Se on alumiinia joten ei pidä käyttää mitään hitsipillikonsteja. Spriipoltot ovat mielestäni lähinnä pumppua varten, vaikeisiin nokeentumisiin ne eivät paljon auta. Jos olet tekniikkapuolen kavareita, eivät nämä hommeloiset ole ylivoimaisia, toinen vaihtoehto on huoltoon kiikuttaminen. Niinkuin täällä on jo useasti kirjoitettu, T:mi HanskiFix:istä Turusta löytyy luotettava apu.


      • Jiiipi
        sepe.teus kirjoitti:

        Ei ehkä olisi pahasta jos puhdistaisit polttinen ja uusisit termostaatin. Polttimen huoltopakkauksen mukana tulee melko hyvä ohje ja ylesluontoinen kuva joka on sovellettavissa kaikkiin petroolitoimisiin Wikström-polttimella varustettuihin lämmittimiin. Katso ohje tarkoin, mm. mitä sanotaan keraamisten huopalevyjen ohentamisesta. W1600:ssa joutuu kylläkin purkamaan aika paljon jotta pääsisi sujuvasti polttimen sisäkaluihin käsiksi. Kun poltin on auki, käy uuden termarin asennuskin helposti; jos kuparilanka ei meinaa mahtua sisälle elikkä tökkää liekinhajoittimeen (kartiomainen osa polttimen keskellä) voi sitä taivuttaa vähän. Puhalla samantien lämmönvaihdin paineilmalla noesta puhtaaksi. Se on alumiinia joten ei pidä käyttää mitään hitsipillikonsteja. Spriipoltot ovat mielestäni lähinnä pumppua varten, vaikeisiin nokeentumisiin ne eivät paljon auta. Jos olet tekniikkapuolen kavareita, eivät nämä hommeloiset ole ylivoimaisia, toinen vaihtoehto on huoltoon kiikuttaminen. Niinkuin täällä on jo useasti kirjoitettu, T:mi HanskiFix:istä Turusta löytyy luotettava apu.

        Kiitos ja anteeksi kun vaivaan varmasti sinun korvissasi "tyhmillä" kysymyksillä.. Mutta..

        Aiemmissa viesteissä annettu linkki:
        http://www.mikavanhala.fi/venesivut/lampparit/Wallas1600.pdf

        Tuolta kopioin seuraavan lauseen:

        Lämmittimen pumppu ja poltin voldaan puhdlstaa antamalla lämmlttlmen käydä kylmänä 15-30 min.
        puhtaalla sprilllä tal voimakkaalla spriisekoltuksella. Lämmittimen annetaan tätä varten käynnistyä
        kulvana (liman polttoal-netta) ja annetaan sen käydä kulvana hehkutuksen jälkeen n. 10 min.
        täydeilisen sammumlsen varmistamlseksl ennen kuin sen annetaan imeä kaasutlnsprlitä.

        Eli tuota tarkoitin, voisikohan toimia? Eihän se vaihto hommakaan varmasti pahasta ole mutta en nyt varsinaisesti ole tekniikkapuolen kavereita. Ja Turkuunkin on pitkä matka. Niin tuosta ohjeesta, eli käynnistän laitteen ilman ainetta ja kun hehkutus loppuu n.2.5min jälkeen annan käydä vielä 10min. Sitten annan imeä kaasutinspriitä (mitä lie?) ja mitäs sitte??? (Riittäisikö tuo kuvastamaan minua teknisten laitteiden parissa???)


      • Jiiipi kirjoitti:

        Kiitos ja anteeksi kun vaivaan varmasti sinun korvissasi "tyhmillä" kysymyksillä.. Mutta..

        Aiemmissa viesteissä annettu linkki:
        http://www.mikavanhala.fi/venesivut/lampparit/Wallas1600.pdf

        Tuolta kopioin seuraavan lauseen:

        Lämmittimen pumppu ja poltin voldaan puhdlstaa antamalla lämmlttlmen käydä kylmänä 15-30 min.
        puhtaalla sprilllä tal voimakkaalla spriisekoltuksella. Lämmittimen annetaan tätä varten käynnistyä
        kulvana (liman polttoal-netta) ja annetaan sen käydä kulvana hehkutuksen jälkeen n. 10 min.
        täydeilisen sammumlsen varmistamlseksl ennen kuin sen annetaan imeä kaasutlnsprlitä.

        Eli tuota tarkoitin, voisikohan toimia? Eihän se vaihto hommakaan varmasti pahasta ole mutta en nyt varsinaisesti ole tekniikkapuolen kavereita. Ja Turkuunkin on pitkä matka. Niin tuosta ohjeesta, eli käynnistän laitteen ilman ainetta ja kun hehkutus loppuu n.2.5min jälkeen annan käydä vielä 10min. Sitten annan imeä kaasutinspriitä (mitä lie?) ja mitäs sitte??? (Riittäisikö tuo kuvastamaan minua teknisten laitteiden parissa???)

        Okei, ei se spriikonsti pahaakaan tee. Aineena käytetään nimenomaan ISOPROPANOLIpohjaista kaasutinsriitä (katso pullon tuoteseloste), EI marinoleja sinoleita eikä dieselin jäänestoja eikä kat-koneisiin tarkoitettuja aineita. Esim. TB:n aine on käypäistä. Toimintaohjeen olet ymmärtänyt aivan oikein. Huomaa kuitenkin: menettely ei poista nokea polttimesta, vaan ainoastaan pesee pumpun ja ne keraamiset huopalevyt haihdutinkupissa. Jatka huuhtelua n. 30min. Sitten vaihda letkut petrooliastiaan ja anna pumpata vielä jokunen minuutti. Pysäytä lämmitin. Odota 5-10min(kaksioishehkutuksen estoautomatiikka). Tämän jälkeen voitkin kokeilla toimintaa. Sivumennen sanoen, tätä samaa konstia voi kokeilla jos lämppäriin on päässyt vettä pakoputken kautta.


      • Jiiipi
        sepe.teus kirjoitti:

        Okei, ei se spriikonsti pahaakaan tee. Aineena käytetään nimenomaan ISOPROPANOLIpohjaista kaasutinsriitä (katso pullon tuoteseloste), EI marinoleja sinoleita eikä dieselin jäänestoja eikä kat-koneisiin tarkoitettuja aineita. Esim. TB:n aine on käypäistä. Toimintaohjeen olet ymmärtänyt aivan oikein. Huomaa kuitenkin: menettely ei poista nokea polttimesta, vaan ainoastaan pesee pumpun ja ne keraamiset huopalevyt haihdutinkupissa. Jatka huuhtelua n. 30min. Sitten vaihda letkut petrooliastiaan ja anna pumpata vielä jokunen minuutti. Pysäytä lämmitin. Odota 5-10min(kaksioishehkutuksen estoautomatiikka). Tämän jälkeen voitkin kokeilla toimintaa. Sivumennen sanoen, tätä samaa konstia voi kokeilla jos lämppäriin on päässyt vettä pakoputken kautta.

        Taidanpa suorittaa tuon toimenpiteen. Kysyin muuten myös edelliseltä omistajalta laitteesta ja hän sanoi että joka kesä hän on kerran puhdistanut ilmeisesti polttimen paineilmalla, joka käsittääkseni on ollut ehkäisevä toimenpide. Eli vikaa ei ole ollut eikä tullut, mutta nyt kun itse en sitä ole tehnyt niin mitä arvelet sen vaikutuksesta??? Ja mahdoinko käsittää oikein, että siitä piskuisesta reijästä josta kuparilanka menee sisään niin voisi puhaltaa paineilmaa??? Eli olisiko tästä apua tässä tilanteessa, tai edes normaalisti?

        Ja vielä suuri kiitos sinulle kun jaksat neuvoa toopea tällä palstalla. Mistä ihmeestä olet kerännyt tätä wallas tietoutta, käsittääkseni monesta eri mallista??? Oletko vain kokenut käyttäjä, vai onko ne olennaisia asioita ansiotyössäsi?


      • Jiiipi kirjoitti:

        Taidanpa suorittaa tuon toimenpiteen. Kysyin muuten myös edelliseltä omistajalta laitteesta ja hän sanoi että joka kesä hän on kerran puhdistanut ilmeisesti polttimen paineilmalla, joka käsittääkseni on ollut ehkäisevä toimenpide. Eli vikaa ei ole ollut eikä tullut, mutta nyt kun itse en sitä ole tehnyt niin mitä arvelet sen vaikutuksesta??? Ja mahdoinko käsittää oikein, että siitä piskuisesta reijästä josta kuparilanka menee sisään niin voisi puhaltaa paineilmaa??? Eli olisiko tästä apua tässä tilanteessa, tai edes normaalisti?

        Ja vielä suuri kiitos sinulle kun jaksat neuvoa toopea tällä palstalla. Mistä ihmeestä olet kerännyt tätä wallas tietoutta, käsittääkseni monesta eri mallista??? Oletko vain kokenut käyttäjä, vai onko ne olennaisia asioita ansiotyössäsi?

        Voisit irroittaa lämmönvaihtimen, elikkä sen pitkän mötikän. Se on kiinni vain yhdellä 6mm:n koneruuvilla joka on avattavissa laitteen selkäpuolelta. Ota ruuvi pois ja työnnä lämmönvaihdinta ylöspäin, siis poispäin polttimesta. Sitten se lähteekin irti. Nyt näet polttimen sisälle yläpuolelta ja harjailla nokia pois vaikkapa hammasharjalla ja käyttää myös paineilmaa. Tässä yhteydessä näet myös sen kuparilangan olemuksen. Kuten aiemmin kirjoitin, voit tarvittaessa taivuttaa sitä sivullepäin, jotta se menisi sisään tarpeeksi. Ota tarvittaessa vähän lisää ulkopuolisesta osuudesta. Huomaa, että polttimen ja lämmönvaihtimen välissä ei ole mitään tiivistettä, huolellinen takaisinlaitto riittää. Takaseinän kiinnitysreikä on pitkullainen homman helpottamiseksi. Tälläkurin poltinta ei kylläkään saa täydellisesti puhdistettua; likinhajoittajan sisäpuolelle ei pääse käsiksi eikä haihdutushuopiin. Tästä syystä en kertonut tätä aikaisemmin. Yritin rohkaista Sinua täydelliseen poltinhuoltoon, sorry vain. Mutta tälleenkin voi päästä alkuun. Mitä taas minuun tulee, olen vain vilun opettama ja onhan ammattini kylläkin pyörinyt pääasiassa teknisellä puolella. Jonkinlaista mielenkiintoa asiaan on kai ollut.
        Vielä sen verran sanoisin: jos lämpöteho paranee eikä jälkikäynti vieläkään pelaa, ei vika oikeastaan voi olla muualla kuin termarissa, elektroniikanhan Sinä jo testasitkin sillä neulakonstilla, tai sitten pitää olla tosi huono tuuri jos korttivika oli juuri silloin piilossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7512
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe