Helsingin Koplan lyhyt historia.

K.T.O

Helsingin Piirin piirihallitusta johtaa vihamielinen, puolueessa vähemmistönä oleva klikki nimeltä Helsingin Kopla, joka hakee oppinsa Milton Friedmanilta ynnä muilta hurmaoikeitolaisilta teoreetikoilta. Monia varmastikin askarruttaa, mikä tuo vihattu ja legendaarinen Kopla sitten on.

Ensimmäisiä merkkejä Koplan olemassaolosta tapahtui Timo Soinin presidentinvaalikampanjan aikana, jolloin vaalitapahtumia sabotoitiin tiettyjen Helsingin Koplaan kuuluvien henklöiden taholta. Soinin vaalikiertuetta sabotoitiin, ja myös hänen tukijoukkojansa halveerattiin.

Vähitellen eduskutnavaalien lähestyessä Kopla oli jo alistanut Helsingin Perussuomalaisten hiljaisen enemmistön omien valtapyrkimyksiensä alle tarkoituksena nostaa joukko Rautasaappaita eduskuntaan, ja sen jälkeen suistaa Soini vallasta Oulun puoluekokouksessa ja asettaa Jukka Mattila puolueen johtoon. Eduskuntavaaleissa oli myös tarkoitus keskittää kaikki tuki Kärhämälle, ja saada tästä eduskuntaryhmään hangoitteleva oppositio, joka olisi aina heittänyt kapuloita rattaisiin vaatien "uudistuksia" ja räyhännyt Soinille ja ryhmän enemmistölle.

Mutta kun KPS perustettiin, ja valovoimainen Johanna Rossi nousi vastustamaan piirihallituksen diktatuuria, niin hätäisesti Kopla etsi omalle joukolleen naispuolisen vastineensa Johannalle: Marika Kärhämä-Zekki-Jyndin imemään ääniä Johanna Rossilta.

Helsingin Kopla peukaloi eduskuntavaalit Helsingin piirin osalta niin täydellisesti, että odotan puoluehallituksen tekevän jotain tuolle roskokoplalle, joka kaikenlisäksi ajoi vaalien jälkeen Johanna Rossin henkisesti alas.

Hävetkää, rautasaappaat!

12

924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wiinuri

      kirjottaisi suoraan nimelläsi, vaikka eihän sinulla siihen munaa ole. Minkälaisen hameen haluat syksyksi?

      • K.T.O

        vittu soikoon saada panokumppanni ja uskoa, vittu soikoon, ettten ole mikään saatanan wiinuri! Mene sin vitun homonatsi siitä kurdibordelliin!


      • Kyseinen ...

        K.T.O näyttäisi omaavan vankan perversion PS puoluetta kohtaan.


    • sentieteenkantitaatti

      Koplan kärkinimelle Ari Kähärälle tuli vaaleissa surkea mahalasku.Seitsemän ääntä omalta suurelta alueeltaan (Kontula) ja Helsingin jumbosija äänimäärässä.
      Taisi olla vaalipäällikkö Mattilalle melkoinen yllätys ja pettymys.
      Nyt tämä Helsingin piirin entinen suuri toivo on keskittynyt Pohjois-Karjalan kuntien rajoja piirtelemään uuteen uskoon.
      Ei ole helppoa kun tälläisten kähäröiden avulla pitäisi puolue kaapata ja saada Helsingissäkin jonkinlaista vaalitulosta.

      • saatana...

        tuo höpötys jostain Koplasta. Se on wiinurin ja Rossin ja sekä Sormon keksimä termi jotta puolueessa voitaisiin tukahduttaa sisäinen asiallinen keskustelu. Minä ainakin pyrin pitämään huolen, ettei täällä esiinny yhtään Helsingin Kopla aiheista kirjoitusta, joka vieroittaa kannattajia maakunnissa.


    • eli varmaan on

      Kyseessä tosi omituinen! Tieto ja tunnetemus on kaksi eri asiaa, ja sen joko älyää tai sitten ei.

      Kopla oli jo kauan enne Soinin pressavaali sekoilua.
      Kukaan ei myöskään koplasta sabotoinut Soinin presavaali tilaisuuksia, koska niitä ei suoranaisesti ollut. Sama koskee "vaalikiertuetta".

      Silkkaa sekopään juttua on KTO.n jutut, sillä jo pelkkä KPS.ää ja "valovoimaista":D Rossia koskeva osio on mielikuvituksellisen typerää. Rossi teki harakirin ihan itse noilla >pillun nuolenta< opetus kursseillaan, eli siitä on turha syyttää ketään muita, kuin levotonta savolaista luonnettaan. Henkisesti korkealla, Johanna Rossi ei koskaan ole ollutkaan.

      • K.T.O

        märkä pillu kun minua kiusaat! Minulla on myyrä Helsingin piirihallituksisessa, ja olen saanut häneltä hyvää tietoa, että Kärhämä on matkustanut Irlantiin metsästämään Soinia luikerrerrakseen Soinin suosiioon, ja kaapatakaseen puolueen! Eikö todellakaan löydy sitä panomuijaa(vai kenties miestä), kun pitää minua painostaa!


      • huomanneett...

        miten palstaa sotkektaan rivoilla jutuilla? Taitaa olla wiinurin tai tuo K.T.O:n tekosia yrittää sotkea palsta totaalisesti. Mitäköhän tämä mahtaa tarkoittaa?


      • K.T.O
        huomanneett... kirjoitti:

        miten palstaa sotkektaan rivoilla jutuilla? Taitaa olla wiinurin tai tuo K.T.O:n tekosia yrittää sotkea palsta totaalisesti. Mitäköhän tämä mahtaa tarkoittaa?

        Tämä palsta on ja pysyy aitovennamolaisissa käsissä viimeiseens aakka! Kopla ei enää koskaan valtaa tätä! Kaadumme taistellen!


      • oivoi.

        Näyttää epäilyttävästi siltä, että kun Kopla on itse lopettanut häiriköinnit ja sopinut asiat puoluehallituksen kanssa, niin nyt erinäiset hajottajat haluavat tulla torpeedoimaan ja saada palstalla aikaan uuden nettiterrorin aallon, joka veisi pohjan asialliselta keskustelulta, ja kaventaisi puolueen potentiaalista kannatusta.


      • oivoi. kirjoitti:

        Näyttää epäilyttävästi siltä, että kun Kopla on itse lopettanut häiriköinnit ja sopinut asiat puoluehallituksen kanssa, niin nyt erinäiset hajottajat haluavat tulla torpeedoimaan ja saada palstalla aikaan uuden nettiterrorin aallon, joka veisi pohjan asialliselta keskustelulta, ja kaventaisi puolueen potentiaalista kannatusta.

        Tämäkin viestiketju, harvoin tällä palstalla on mitään asialista, Turkulainen persu teki tuolla alempana asialinen avaus.


      • mutta jos
        wonterghem kirjoitti:

        Tämäkin viestiketju, harvoin tällä palstalla on mitään asialista, Turkulainen persu teki tuolla alempana asialinen avaus.

        koplan rauhaa joku häiritsee, sieltä alkaa heti pervoilu- ja nimittely-provoja satamaan,
        että saataisiin huomio pois itse aiheesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      242
      10636
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      127
      6873
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6554
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      94
      5484
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4770
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      40
      4064
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3404
    8. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3348
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3305
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3073
    Aihe