Yksi vihje huomiselle, josta en pääse itse hyötymään, koska Veikkaus ei kyseistä peliä tarjoa. Eli FC Espoo voittaa huomenna SoVon. Espoon peli on selvästi parantunut, vaikka omiin menee vielä joka pelissä. Nyt on kuitenkin mahdollisuus se nolla pitää, koska SoVolla ei onnistu tällä hetkellä mikään, vaikka valmentajaakin on jo vaihdettu. Korkeintaan maalin se pääsee tuikkaamaan, mutta Espoo tekee useamman. Nordicbet näyttäisi tarjoavan melkoista lahjakerrointa 2.55, joten ottakaa ihmeessä lapulle, jos teillä on tili tuonne. Vakioonkin pelattu 61 % ja saattaa vielä nousta.
VIHJE
Monariveikko
71160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin, itse teen huomiselle korkeintaan vakion. Pitkävedossa ei vielä sellaisia kohteita ole, joita kannattaisi laittaa. Katellaan, mitä tulevaisuus tuo tullessaan. Ei tuo tuurikaan ole ollut oikein mukana viime aikoina.
Tuuri ole mukana myös voitollisissa "putkissa", mutta usein se tunnutaan laitettavan "asiantuntemuksen" piikkiin! Asiantuntemusta tarvitaan kyllä, mutta hyvä tuuri on 50% siitä.
Kyseessä on ns. self-attribution bias.
Tuttua juttua psykologiasta ja behavioraalisesta rahoituksesta. Pätee myös vedonlyönnissä.
Tässä hyviä tieteellisiä artikkeleita aiheesta kiinnostuneille:
http://self-attribution-bias.behaviouralfinance.net/
Tästä palstastahan on hyötyä muihinkin pyrintöihin..
Ilmiöllä on varsin paljon poliittistakin merkitystä, minkä vuoksi on harmi, että niin harvat tuon taipumuksen itsessään tunnistavat.
Tähän kyseiseen ilmiöön törmää täälläkin joka päivä et sillei hei! Kyseessä on siis oman edun mukainen attribuutiovääristymä. Tätä ilmiötä voi peilata vaikka mihin, mutta täällä ilmiö näkyy siinä, että rahan voittaminen eli itselle suotuisa tulos katsotaan omasta käyttäytymisestä johtuvaksi silloinkin, kun oma vaikutus (sisäiset syyt) tähän asiaan on melko olematon (ulkoiset syyt). Toki tämä ilmenee paremmin esimerkiksi rulettia tai vaikka kenoa pelaavilla. "Olen helvetisti voitolla ruletista", voisi olla tämän ilmiön todentuma et sillei hei!
Tai ennemminkin lause: "Olen todella hyvä pelaamaan rulettia, lahjakas ja hyvin harjoitellut"
Kohtuu isolla panostuksella. Järkyttävä ylikerroin tuo 2.55. Putoo vielä aika varmasti tuosta. Vakioon ykköstä niin johan on OAt kohdillaan. Taitaa mm täysosuma suositella vakiovihjeissään Sovoa kun ainoa yli 10% alipelattu ykkönen on juuri tuo Sovo, itseasiassa alipelattu jopa 20% mikäli vertaa eri bookereiden keskiarvoja!