juicen myöhäisempi tuotanto

oma aktiivisempi juice kuuntelu loppui pyromaani palaa rikospaikalle lphen, lähinnä sen huonouden vuoksi. toki sen jälkeiset isoimmat hitit ovat tutuksi tulleet (mm norjalainen villapaita, daisarit, siniristiloppumme, rakkauden ammattilainen, kaksoiselämää).
miten juicen loppusuoran tuotantoon pitäisi suhtautua, ja mistä kuuntelu kannattaisi (vai kannattaisiko) aloittaa? joitain hirveitä päästöjä ainakin on, vai onko palstoilla joku, joka tykkää esimerkiksi tekeleistä kun allah saapuu kaupunkiin tai hypätään koskeen tai action?
2399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jokaisella tietysti on oma makunsa, ja siksi suosituksia on hieman hankala antaa. Mun mielestä nimittäin Pyromaani palaa rikospaikalle on eräs parhaista Juicen levyistä, jo pelkästään biisien "Pyhä toimitus", "Musta aurinko nousee", "Mimosan hipiä" ja "Turvallisuus & Yhteistyö" ansiosta.

Loppupään tuotantoa tutkaillessa kannattaa huomioida, että Juicen tuotanto kehittyi loppuun asti. Eihän Juicen olisi ollut järkevää tehdä 2000-luvulla samanlaisia biisejä kuin 70-luvulla, kun ne biisit kerran on jo kertaalleen tehty. Aika usein ihmiset odottavat, että pitäisi jäädä tekemään samanlaista tuotantoa, mitä yleisö on jo ennestään tottunut odottamaan. Juice ei kuitenkaan halunnut tehdä niin, vaikka kaupallisessa mielessä se olisi varmasti ollut kannattavampi ratkaisu.

Loppupään tuotanto on sanoitusten osalta mielestäni viimeistellympää ja hiotumpaa kuin alkupään, mutta musiikillisesti se ei aivan vedä vertoja Grand Slam -aikakauden biiseille.

Loppuun asti Juice oli sanoituksissaan hyvin rehellinen ja omaelämäkerrallinen. Aivan loppuaikojen tuotannosta (Vaiti, aivan hiljaa) ainakin minulle välittyy monia tunteita: yksinjäämisen pelkoa, kuolemanpelkoa, mutta myös optimistisuutta, lämpimyyttä. Sanoitusten tasosta kertoo, että minäkin pystyn nuo tunteet hyvin aistimaan, vaikkeivät ne tällä hetkellä omaa elämääni kaikilta osin kosketakaan.

Kuten sanottu, nämä ovat makuasioita. Jos nyt jonkin suosituksen kuitenkin annan, kannattaa kuuntelu aloittaa esimerkiksi "Kiveä ja sämpylää" -levystä. Kyseinen levy muodostaa sisällöllisesti melko eheän kokonaisuuden sikäli, että kyseisen albumin kaikki biisit viittaavat jossain mielessä Kalevalaan.

Äänestä

Levyt Minä ja Sinä ovat ehkä musiikillisesti "erilaista" Juicea ja vaativat paljon kuuntelua avautuakseen, mutta ainakin meikäläisen soittimessa ne on soineet paljon. Kiveä ja sämpylää on ehkä helpoiten lähestyttävä levy tästä uudemmasta tuotannosta ja avautuu helposti, sen sijaa esimerkiksi Haitaribussi levyn tarkoitusta en ole vielä oivaltanut.

...ja tunnustan: Action on yks suosikeistani ;-)

Kerrosluukussa armoilla häädön suvereeni hallinta on kaukosäädön...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aian gillan kirjoitti:

oma aktiivisempi juice kuuntelu loppui pyromaani palaa rikospaikalle lphen, lähinnä sen huonouden vuoksi. toki sen jälkeiset isoimmat hitit ovat tutuksi tulleet (mm norjalainen villapaita, daisarit, siniristiloppumme, rakkauden ammattilainen, kaksoiselämää).
miten juicen loppusuoran tuotantoon pitäisi suhtautua, ja mistä kuuntelu kannattaisi (vai kannattaisiko) aloittaa? joitain hirveitä päästöjä ainakin on, vai onko palstoilla joku, joka tykkää esimerkiksi tekeleistä kun allah saapuu kaupunkiin tai hypätään koskeen tai action?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu