esteharjoittelua

kaipaan_neuvoja

Antakaa hyviä vinkkejä kuinka voisin harjoittaa nuorta suokki tammaani esteille. Heppa on erittäin virkeä ja jääräpäinen.

Voitte ehdottaa myös jonkinlaista viikko-ohjelmaa :)

4

927

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pipsunen

      mutta varmasti. En ole mikään valmentaja, mutta omaa suokkitammaa par aikaa yritän koulia paremmin esteille. Tärkeintä on, ettei hosu. Eteenpäin mennään hevosen omilla ehdoilla. Kannattaa aloittaa esimerkiksi puomeista ja kavaleteista ja opettaa hevosta menemään niistä taluttaen ja liinassa ja teitenkin ratsastaen. Kun tuo luonnistuu ja polle nostelee jalkojaan, niin siirrytään irtohypytyksen voimin ensin pienille esteille, vaikka ristikoille, josta sitten pikkuhiljaa kehitytään korkeinpiin. Ja kun noustaan selkäänkin esteille, muistetaan että maltti on valttia.

      Kannattaa pyytää apua joltain sellaiselta, jolla on kokemusta heppojen hypytykseen opetuksesta. :)
      Tsemppiä!

      • kaipaan_neuvoja

        kiitoksia neuvostasi :)


      • Nimetön
        kaipaan_neuvoja kirjoitti:

        kiitoksia neuvostasi :)

        Tämä tekniikka on melko useilla hevosilla toimiva, ellei sitten ole kyse jostain esteitä kammoavasta tapauksesta.

        Laita uralle matala este tai maapuomi tolppien väliin. Taluta hevosta löysällä riimunnarulla perässäsi sellaista tahtia, kuin polle itse haluaa (ei kuitenkaan niin että se ryntäilee holtittomasti). Mene itse ensin esteen yli ja anna hevosen valita, tuleeko se perässä vai kiertääkö esteen. Kun hevonen kävelee/ravaa/laukkaa/hyppää esteen yli vapaaehtoisesti, voit nousta ratsaille. Toimi samoin, ratsasta ensin käyntiä esteelle ja odota että hevonen menee itse yli. Toista harjoitusta ensin käynnissä, sitten ravissa ja lopuksi laukassa. Korkeutta voi nostaa vasta kun hevonen menee epäröimättä esteen yli ja todellakin hyppää. Jos hevosta on jo totutettu esteisiin, voi nousta hevosesta riippuen suoraan ratsaille.

        Tähän tekniikkaan voi mennä jonkin verran aikaa, tietysti jos hevonen luottaa omistajaansa täysin se voi tulla jo ensimmäisellä kerralla. Tärkeintä on että hevosta ei pakoteta mihinkään, vaan se saa itse tehdä valintansa. Tietysti sitten kun hevonen on jo koulutettu, pitää vähän ajaa eteen ja kertoa hevoselle että sen täytyy nyt hypätä. Muuten se voi alkaa kieltää tahallaan.


    • ma*ru

      Meillä aloitettiin irtohypytyksellä. Matalia, maks 50 cm esteitä suoralle linjalle, kunnollinen turvallinen kuja, hevonen irti ja sai mennä omalla vauhdillaan. Kehuttiin ja palkittiin kujan päässä porkkanoilla. Pikkuhiljaa korkeutta voi nostaa, hevosen kapasiteetin mukaan. Harjoitusta vain sen aikaa, että se on hevosesta kivaa. Älä väsytä, lopeta hyvin menneeseen hyppyyn, vaikka tekisi mieli hyppyyttää lisää, hevoselle jää hyvä mieli asiasta.
      Muistathan laittaa aina puomin maahan esteen juureen, jotta hevonen osaa hahmottaa esteen paremmin.

      Tätä samaa kujaa voit hypätä niin, että olet selässä, kun se on jo hevoselle tuttu asia. Jos olet itse epävarma taidoistasi, pyydä alkuun osaava ratsastaja kyytiin, että hevonen saa hyviä kokemuksia ratsastajan kanssa hyppäämisestä. Sitten voit jo itse siirtyä kuskin paikalle.

      Jos on mahdollista harjoitella ns luonnon esteillä maastossa, puunrunkoja, ojia tms. Maapuomit ja kavaletit kehittää takaosaa.

      Liinassa ympyrälle voi laittaa maapuomeja ja kavaletteja.

      Meillä on kentällä pieni ristikko, jonka yli välillä hyppäämme, vaikka ohjelmassa olisikin esim koulujuttuja. Se on hevosesta kivaa ja piristää ja hyppäämiseen tulee rutiinia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe