unien toteutuminen.

omenapiirakka

tämä on ehkä nyt hieman väärällä palstalla, mutta jossain on pakko avautua.

useita vuosia minua ovat vaivanneet noin seitsemän vuoden takaiset tapahtumat. näin ensin unessa joutuvani tappeluun, johon noin viikkoa myöhemmin jouduin, tismalleen samalla tavalla kuin unessani. pari viikkoa tuon jälkeen näin unessa auton putoavan kukkulan päältä eteeni. sama kohtaus näkyi seuraavana päivänä eräässä tv-sarjassa. samoihin aikoihin näin unta myös eräästä hyvin erikoisesta sisäpihasta, jonka löysin saman vuoden kesällä käydessäni ulkomailla.

tapahtumat nousivat uudestaan mieleeni kun ne alkoivat toistua. näin unta ylihärmässä olevasta metsästä, jonka löysin ylihärmästä. samaten eräästä laihialla olevasta pihasta, johon sattumalta päädyin laihialla käydessäni. sen jälkeen näin unta eräästä mäestä rockperryssä, jonka myöhemmin löysin festivaalialueelta siellä ensimmäistä kertaa ollessani. lisäksi eräs vuosia vanha uneni palasi kummittemaan käydessäni kokkolassa. näin 2 vuotta sitten unta jostain siellä asuvasta tytöstä. aivan samannäköinen tyttö tuli vastaan käydessäni siellä tänä kesänä.

aivan kuin tuo ei olisi jo ollut tarpeeksi, näin myös unen, jossa olin umpihumalassa omassa keittiössäni keskellä päivää odottaen kahta kaveriani kylään. ulkona satoi vettä ja paistoi aurinko. myös tämä uni toteutui lähes kirjaimellisesti.

asia joka lopulta sai minut huolestumaan tapahtui to-pe yönä. näin unessa olevani liekki-nimisen yhtyeen keikalla ystäväni kanssa. kuuntelimme kolme ensimmäistä biisiä, jonka jälkeen ystäväni halusi lähteä kotiin. aloimme riidellä ja hän sanoi lähettävänsä minulle viestin aamulla (hän ei ole tekstannut minulle puoleen vuoteen). heräsin unesta siihen, että sain viestin, joka tuli juuri tältä ystävältäni. aloin muistella bändin keikkaa ja tajusin että kyseinen bändi on oikeasti olemassa. menin heidän nettisivuilleen, josta löysin kaikki kolme unessa kuulemaani biisiä, joita en ainakaan tietoisesti ole ikinä ennen kuullut.

olisikohan syytä huolestua vai kuvittelenko vaan?

4

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonnae

      ...kokemuksia. En usko että kuvittelet, en minäkään niin tee. Yritän kirjata unia ylös ja kertoa niitä kumppanilleni, jos ne vaikka sattuvatkin toteutumaan. Pelottavaahan tuo on, kun ei tiedä mistä on kyse ja miten pitäisi olla, mutta olen vain yrittänyt jatkaa elämääni mahdollisimman normaalina. Alkuun menetin tosin uneni pitkäksi aikaa.

      • pelottavia-asioita

        tuo on ennustamista...
        suvussani on tuota, isomummuni oli ennustanut sukulaistytön kuoleman kirjaimellisesti unessaan

        tyttö hukkui jokeen ja hänet naarattiin ylös airomaisella vempaimella JUURI samalla tavalla kun isomummuni unessa.... hän ennusti kymmeniä muitakin juttuja, aivan kuten sinä.


      • Anonyymi
        pelottavia-asioita kirjoitti:

        tuo on ennustamista...
        suvussani on tuota, isomummuni oli ennustanut sukulaistytön kuoleman kirjaimellisesti unessaan

        tyttö hukkui jokeen ja hänet naarattiin ylös airomaisella vempaimella JUURI samalla tavalla kun isomummuni unessa.... hän ennusti kymmeniä muitakin juttuja, aivan kuten sinä.

        Jollekin lukijalle seuraavaa edelliseen kommenttiin: On selvää, että ihmiselle on suotu nähdä tulevia, tai jopa puuttua asioihin yliluonnollisella tavalla, mutta monelleko on loogista ajatella tästä siten, ettei ole lainkaan samantekevää mitä Jumalalle vastaa Hänen tarjoamastaan pelastuksesta Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.

        Herkkien ja lahjakkaiden tulee olla niin lähellä Jeesusta kuin vain Hän sinulle suo henkilökohtaisen uskon kautta. Kirjoitan kokemuksestani puolen vuosisadan ajalta.

        Ainoastaan usko.


    • Laurami

      näkevät enneunia. Kaikki eivät muista uniaan, eikä kaikkia ole tarviskaan muistaa. Näkemäsi unet eivät ole olleet "pahoja", auton putoaminen tv-sarjassa ei varmaankaan tapahtunut oikeasti, vaan oli filmattu. Tappeluunkin joutuminen voi johtua osittain siitä että koit olleesi samassa tilanteessa ennenkin ja käyttäydyit vaistomaisesti sen mukaan mitä olit nähnyt unessa. Huolestumiseen ei ole syytä. Enneunien näkeminen on lahja jota ei tarvitse pelätä. Uni suojelee aina näkijäänsä, monet tapahtumat tulevat vertauskuvina uniin. Esim. kuolema unessa ei tarkoita varsinaista kuolemista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      45
      2301
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      37
      2087
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      204
      1616
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      65
      1589
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      85
      1370
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      0
      1340
    7. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      15
      1324
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1281
    9. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      16
      1266
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1224
    Aihe