Vedenohjaukseen kiviä

Järkihintaan

Olen tässä pohtinut, miten laittaisin tontille sadevedelle pari kulkuväylää pois talon luota. Tarvisin siihen kiviä/betonikappaleita, joista tehdä akvedukti :) (kouru) maahan.

No, kyllähän tommosia löytyy valmiina, mutta hintaa tulee sitten luokkaa 30 euroa/metri. Ei todellakaan innosta maksaa satoja euroja tommosesta.

Olisiko ajatusta, mikä voisi olla joku tohon sopiva halpa viritys? Talon tiilikaton harjatiilet on yksi, jos saisi jostain käytettyjä tms. halvalla. Nekin maksavat törkeästi uutena, luokkaa 5 euroa kappale, eli metrille tulisi 15 euroa hintaa.

Näkyy kyllä euromuutos hinnoissa. Kuka helvetti maksaa harjatiilestä 30 markkaa kappale tai vesikourukivestä 100 markkaa kappale. :( Siirtyneet hinnat markoista euroihin valuutan nimeä vaihtamalla.

Jos ei muu auta, teen kourut kyllästetystä laudasta, mutta olis kivet/betonit paremman näköiset.

Kellään lojumassa vaikka kattoprojektin vanhan katon harjatiiliä?

4

1915

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkuperäinen postaaja

      Lisään vielä, etten ole niin penninvenyttäjä, kuin miltä tuo kuulostaa. Laitoin valmiit kivet kyllä rännien luokse johtamaan veden pois. Kyse on tässä siitä, että ajattelin laittaa oikeasti 20 metriä noita vedenohjausluiskia maahan - rinnetontilla nyt vesivirrat siirtävät maata ikävästi ja tekevät maahan uria ajoväylälle (matala kohta) rankemmalla sateella.

      • Kiviupotuksia

        voi tehdä koristukseksi siihen itse valettuun akveduktiin, kun se on vielä kostea.


      • Akveduktaaja
        Kiviupotuksia kirjoitti:

        voi tehdä koristukseksi siihen itse valettuun akveduktiin, kun se on vielä kostea.

        Olen kyllä ajatellut tuotakin, mutta tämä euro-mk-muunnos takaa, ettei sitä sementtiä ja rautoja saa yhtään halvemmalla kuin valmiita valukiviä, ja sitten pitäisi vielä tehdä muotit.

        Markka-aikaan vielä sementtisäkki olisi ollut kohtuuhintainen, ei euroina sama summa eri rahayksiköllä. :(


      • pihavedetjamaanhuuhtoumat
        Akveduktaaja kirjoitti:

        Olen kyllä ajatellut tuotakin, mutta tämä euro-mk-muunnos takaa, ettei sitä sementtiä ja rautoja saa yhtään halvemmalla kuin valmiita valukiviä, ja sitten pitäisi vielä tehdä muotit.

        Markka-aikaan vielä sementtisäkki olisi ollut kohtuuhintainen, ei euroina sama summa eri rahayksiköllä. :(

        Viimevuotiseen keskusteluusi törmättyäni heräsi uteliaisuus kysyä, löytyikö pihasadevesien ohjailuun ratkaisua ?? Itselläni ollut vuosia sama ongelma ja kourut ilmeisesti ainoa (edullinen) vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2462
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1642
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe