Vedenohjaukseen kiviä

Järkihintaan

Olen tässä pohtinut, miten laittaisin tontille sadevedelle pari kulkuväylää pois talon luota. Tarvisin siihen kiviä/betonikappaleita, joista tehdä akvedukti :) (kouru) maahan.

No, kyllähän tommosia löytyy valmiina, mutta hintaa tulee sitten luokkaa 30 euroa/metri. Ei todellakaan innosta maksaa satoja euroja tommosesta.

Olisiko ajatusta, mikä voisi olla joku tohon sopiva halpa viritys? Talon tiilikaton harjatiilet on yksi, jos saisi jostain käytettyjä tms. halvalla. Nekin maksavat törkeästi uutena, luokkaa 5 euroa kappale, eli metrille tulisi 15 euroa hintaa.

Näkyy kyllä euromuutos hinnoissa. Kuka helvetti maksaa harjatiilestä 30 markkaa kappale tai vesikourukivestä 100 markkaa kappale. :( Siirtyneet hinnat markoista euroihin valuutan nimeä vaihtamalla.

Jos ei muu auta, teen kourut kyllästetystä laudasta, mutta olis kivet/betonit paremman näköiset.

Kellään lojumassa vaikka kattoprojektin vanhan katon harjatiiliä?

4

1848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alkuperäinen postaaja

      Lisään vielä, etten ole niin penninvenyttäjä, kuin miltä tuo kuulostaa. Laitoin valmiit kivet kyllä rännien luokse johtamaan veden pois. Kyse on tässä siitä, että ajattelin laittaa oikeasti 20 metriä noita vedenohjausluiskia maahan - rinnetontilla nyt vesivirrat siirtävät maata ikävästi ja tekevät maahan uria ajoväylälle (matala kohta) rankemmalla sateella.

      • Kiviupotuksia

        voi tehdä koristukseksi siihen itse valettuun akveduktiin, kun se on vielä kostea.


      • Akveduktaaja
        Kiviupotuksia kirjoitti:

        voi tehdä koristukseksi siihen itse valettuun akveduktiin, kun se on vielä kostea.

        Olen kyllä ajatellut tuotakin, mutta tämä euro-mk-muunnos takaa, ettei sitä sementtiä ja rautoja saa yhtään halvemmalla kuin valmiita valukiviä, ja sitten pitäisi vielä tehdä muotit.

        Markka-aikaan vielä sementtisäkki olisi ollut kohtuuhintainen, ei euroina sama summa eri rahayksiköllä. :(


      • pihavedetjamaanhuuhtoumat
        Akveduktaaja kirjoitti:

        Olen kyllä ajatellut tuotakin, mutta tämä euro-mk-muunnos takaa, ettei sitä sementtiä ja rautoja saa yhtään halvemmalla kuin valmiita valukiviä, ja sitten pitäisi vielä tehdä muotit.

        Markka-aikaan vielä sementtisäkki olisi ollut kohtuuhintainen, ei euroina sama summa eri rahayksiköllä. :(

        Viimevuotiseen keskusteluusi törmättyäni heräsi uteliaisuus kysyä, löytyikö pihasadevesien ohjailuun ratkaisua ?? Itselläni ollut vuosia sama ongelma ja kourut ilmeisesti ainoa (edullinen) vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      5020
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3332
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      100
      3240
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2473
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      32
      2384
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      2029
    7. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      17
      1773
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1716
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1649
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1648
    Aihe