C4 Picasso - kysymyksiä yms

EspooE

Moro!
C4 Picasso Grand 1.8 manuaalina hankinnassa. Koeajettu ja vertailtu MONTA tila-autoa, farkkua, SUV:ia.

Eräitä perusteita hankinnalle:
1) Tila-autot tänä päivänä ainoita autoja, jotka ovat aidosti 5 hengen autoja. Missään muussa ei takapenkillä voi kuljettaa kolmea teiniä/aikuista ilman, että keskellä istuva joutuu kärsimään KOVASTA selkänojasta, epämielyttävästä istuinosasta ja muut heikosta hartiatilasta, kun laitimmaiset joutuvat istumaan massiivisten penkin reunapehmikkeiden vuoksi kenollaan keskipenkkiin päin... faktaa, valitettavasti

2) Omassa hintaluokassaan tilavin ja äänettömin. Tosin Rellun Grand Scenic hyvin lähellä.

3) Erilaisuus viehättää.

4) Aika iskevä ulkonäkö.

Vielä askarruttaa muutama juttu:

A. 16 vai 17 tuuman vannekoko?
Koeajoautossa 16":n fillarit, "Silmä" kuitenkin kaipaisi pykälää suurempaa. Onkohan 17 tuumaisilla meno yhtä hiljaista? Mielestäni samalla profiililla rengaskoko molemmissa...

B. Onko varustepaketista Pack Lumiere mitään käytännön iloa?

C. Miten on vakioverhoilu kestänyt käytössänne? Alcantara-verhoiluhan olisi todella jees, mutta lisähinta siitä on todella rasvainen...

D. Saako vakiona tulvaan radioon kytkettyä jollain lisävarustekaapelilla MP3-soittimen?

E. Onko peruutustutka ollut hintansa väärtti, eli toteutettu hyvin?

Kiitos

-E

9

3042

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huipsaus

      Eli ainakin 16" rengas koko pitäisi riittää sillä 17" koko ei anna mitään sitä mitä tuo 16" paitsi renkaan hintaan tulee isompi lisä =)
      samoin 16" ja 15" ero ei ole myöskään mikään muutos ajettavuuteen eikä muutenkaan mutta alumiini vanteessa vain näyttävämpi..

      peruutustutka pelaa ihan hyvin kun sitä ei sitten millään opilla särje ja pitää sen kunnossa jos siihen tulee vikaa.ja verhoilu kyllä kestää mutta esim joissain malleissa pintamateriaali on hanakas likaantumaan ja sitä sitten lähes mahdoton saada muuten puhtaaksi kuin penkki irti ja shamppoo pesu,,,

    • Exclusivella ajelevalta

      Hyvät perustelut, tässä kokemuksia 6kk ajalta:

      A. Renkaan koko ei lisää melua, merkki ehkä (?).
      Itselläni 18" Citikan aluilla, ulkonäkösyistä.

      B.Pack lumierestä ei käytännön iloa, mausteena ihan makee...

      C.Exclusivessa plyyshi-tyyppinen verhoilu. Mulla vielä vaaleana ja hyvin on pysynyt puhtaana ja kuosissa kovassa käytössä (5-henkinen perhe). Vaalea verhoilu lisää tilan (ja valon) tuntua entisestään! Vakioverhoilu vaikutti hyvältä ja kestävältä.

      D.Taitaa tulla vasta DVD-varustepaketissa.

      E.Peruutustutka toiminut hienosti. Haistelee hyvin myös sivuilta ja näytössä näkyy, millä puolella ollaan lähinnä estettä. Samoin merkkiääni hyvin toteutettu.

      • myös täällä

        Olisi kiva kuulla miten lapset /istuimet mahtuvat itsellä kolme alle 5 vuotiasta ja G Scenic jäämässä pikkuisen pieneksi?


      • lapsia
        myös täällä kirjoitti:

        Olisi kiva kuulla miten lapset /istuimet mahtuvat itsellä kolme alle 5 vuotiasta ja G Scenic jäämässä pikkuisen pieneksi?

        Meillä lapset 8-12-14 v., eli ei turvaistuimista kokemusta tässä autossa. Nuorin haluaa istua matkoilla aina taaimmaisella penkillä, jolloin vanhemmille lapsille jää oma rauha (tilaa) keskirivillä. Pitemmätkin matkat (Norjan reissu) sujuneet hienosti, kitinää ei kuulunut kertaakaan.


      • EspooE
        lapsia kirjoitti:

        Meillä lapset 8-12-14 v., eli ei turvaistuimista kokemusta tässä autossa. Nuorin haluaa istua matkoilla aina taaimmaisella penkillä, jolloin vanhemmille lapsille jää oma rauha (tilaa) keskirivillä. Pitemmätkin matkat (Norjan reissu) sujuneet hienosti, kitinää ei kuulunut kertaakaan.

        Kyllä teinit mahtuu hyvin keskipenkille, oikein hyvin. Itse asiassa paremmin kuin missään koeajamassani autossa - ja joukossa on isoja farkkuja sekä SUVeja. Grand Scenicistäkin kokemusta, ja sanoisin, että C4:ssa on pikkasen väljempi olo, vaikka hartiakorkeudella mitat onkin ihan samat. Molemmissa loistavasti jalkatilaa!
        Ja jos ahistaa, niin penkkekä voi siirtää eri tasoon pituussuunnassa.
        Näin


    • C4 Picasso

      D - Radioon saa kytkettyä johdon, johon mp3-soitin/tms laite sitten tarvittaessa liitetään.

      • EspooE

        jep. Aux-liitäntään saa, noin 80 € - kallis johto, mutta saavat nuo teinit sen maksaa, kun vaativat "ämppäri-mahdollisuutta" :)


    • Anonyymi

      Minun Citikka herjaa, että peruutustutka on viallinen. Tulee pitkä piip-ääni. Miten korjaan sen ja onko se kallista. T: Pienituloinen

      • Anonyymi

        Todennäköisesti takana olevista antureista on yksi tai usempia rikki. Vesihän noihin menee sisään ja rikkoo herkän elektroniikan.

        Bosch anturi 7/2008 asti, maksaa eräässä osia myyvässä nettikaupassa 24 euroa.

        Korjaus tapahtuu irrottamalla vanha ja laittamalla uusi paikalleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      3182
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1780
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1453
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      138
      1312
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1268
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      80
      1268
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1072
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1045
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      982
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe