Tuleeko teille mieleen muiden artistien biisejä, joissa on viittauksia Juiceen? Itse muistan näin äkkiseltään pari:
1. Jope Ruonansuun kappaleessa "Ämpäritolkulla Fernet Brancaa" mainitaan, että "radiossa lauloi Leskisen Jussi, tuli Froikkareiden rillumarei".
2. Muistanette 80-luvun Hymyhuulet-sketsiohjelman? Kyseisen ohjelman tiimoilta tehtiin aikoinaan levy, jolla on biisi, jossa laulavat Heikki ja Kaija (siis se Peteliuksen ja Kallialan esittämä pariskunta, joka hokee "nääs"-sanaa). Kyseisessä biisissä on kohta, jossa lauletaan "...ja Leskisen Jussi ne aamuyöstä asemalla hernesoppaa nääs". (Älkää edes kysykö, kuinka muistan tuon biisin =)
Viittaukset Juiceen muiden artistien biiseissä
11
1262
Vastaukset
- Afroditen_poika
Pulttibois-sarjassahan Heikki ja Kaija olivatkin eivätkö Hymyhuulissa. Kyseinen säkeistö menee tarkalleen ottaen näin:
"Kaukajärvi-Soutu, Pyrintö ja Ratina,
puuvillatehdas, punikit ja kapina
Salosen Sylvi ja Leskisen Jussi
ne aamuyöstä asemalla hernesoppaa nääs"- Kylähullu (the last one)
Miljoonasateen kappaleessa Runoilija, mainitaan Juice ja sitten Mikko Alatalon kappaleessa Heikki, mä haluun sut (muistaakseni)
- Kylähullu (the last one)
Kylähullu (the last one) kirjoitti:
Miljoonasateen kappaleessa Runoilija, mainitaan Juice ja sitten Mikko Alatalon kappaleessa Heikki, mä haluun sut (muistaakseni)
Joo, ja unohtui vielä mainita Turo's Hevi Geen kappale Tampere, jossa lauletaan:
"Tillintallin Tillikasta Aulabaariin päin,
siellä koko suomirockin kuohukerman näin.
Siellä istu Silvennoinen, Mustajärvikin,
puusta oli veistetty Juicen lärvikin."
Ja vielä samainen bändi on tehnyt kappaleen
I only wanna be whit Juice, joka koostuu Juicen kappaleiden sanoista ja tottakai Juice itsekin mainitaan kipaleessa (On ensin Jui-Jui ja
sitten ce...)
- Hector
Kappaleessaan timantti ja ruoste:
... ja kun Leskisen nään,
nään timantin ja ruosteenkin - Kvaakner
Freukkareiden Pois tältä valtatieltä kappaleessa lauletaan:
Pyydä minut aamuteelle,
anna vettä kuihtuneelle.
- Sitä biisiäkin voisin sietää
jos vain tietäis että voisi tie tää
johdattaa mut siltä valtatieltä...
Ei nyt varsinainen Juice-maininta, mutta viittaus Juicen tuotantoon kuitenkin. - Keskiolutjatsia
Biisi: Meidän pikku kuppila(osa 8)
...Dave, Juice ja Väinö Linna istuu taas päiväkaljoillaan....
Levyltä: Sattuman Kauppa.- Boogie74
Sir Elwoodin biisissä "Kannelmäki-68" on kohta "Tuli Hector, Juice ja Hurriganes, tuli kolme kipeää sointua"
- .. ... ..
Pate Mustajärven Rokkimakkara biisissä lauletaan näin:
"dingo soitti ja claudia ja karjalainen kai
juicen maammelaulu me kuunneltiin rinnakkain" - Tuomari Nurmion
laulavan radiossa monistakin suomalaisista eturivin artisteista mm. Juicesta. Biisin nimeä en tiedä, mutta siinä kerrottiin vanhoista ja uusistakin "pieruista".
Ja legendaarinen Jaakko Teppo lauleli levyraadista tähän malliin:
Juice kelpaa ei eikä ratsia
Pirkko tahtoo kuunnella vain jatsia....- .. ... ..
Se Tuomari Nurmion biisi on Likainen tusina.
- D..
.. ... .. kirjoitti:
Se Tuomari Nurmion biisi on Likainen tusina.
No... tää ei varsinaiseisesti ole, mutta jos kyseiseen kappaleeseen Juice itse mukaan
"Taas muistan Leskisen Jussin niin lujaa eli hän. Loi kynällänsä riimit ja antoi sävelmän. Kaksoiselämänsä kulki ja joka viidestoista yö. Aina pullon korkin sulki, se Juicen työ."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2822574Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001379- 1081251
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971188Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797