ajattelin et vois jättää seuraavan kuun vuokran maksamatta ja maksaa sitten kuukauden päästä 2kk vuokrat. Onks toi 5€ myöhästymis maksu ainoo kustannus tosta?
Hoasin vuokran maksamatta jättäminen
7
2635
Vastaukset
- hoasiin
Ai ihan ajattelit. Kannattaisiko nyt kuitenkin ensin ottaa yhteyttä sinne hoasin toimistoon ja sanoa, että vuokranmaksu myöhästyy. Yleensä tällaisissa asioissa otetaan yhteyttä vuokranantajaan.
- rahaton66
miks mun pitäis niille soittaa? Ei se oo niinku olis joku ystävällinen vanharouva vuokranantajana vaan kyseessä on harmaa ja kuiva säätiö.
- katsos
rahaton66 kirjoitti:
miks mun pitäis niille soittaa? Ei se oo niinku olis joku ystävällinen vanharouva vuokranantajana vaan kyseessä on harmaa ja kuiva säätiö.
Älä sitten valita, jos kippaavat joku aamu tavarat käytävälle, kun eivät tiedä todellista syytä maksamatta jättämiseen...
- AXbeebi
katsos kirjoitti:
Älä sitten valita, jos kippaavat joku aamu tavarat käytävälle, kun eivät tiedä todellista syytä maksamatta jättämiseen...
Paremmin ne sieltä hoasilta sitä maksuaikaa antaa kun yleensä yksityiset. Näin ainakin mulla on joskus ollut.
Kannattaa oikeasti ottaa yhteyttä, koska silloin ei välttämättä tule edes tuota vitosen maksua. - pantteri522
AXbeebi kirjoitti:
Paremmin ne sieltä hoasilta sitä maksuaikaa antaa kun yleensä yksityiset. Näin ainakin mulla on joskus ollut.
Kannattaa oikeasti ottaa yhteyttä, koska silloin ei välttämättä tule edes tuota vitosen maksua.Kai nyt tulee muitaki kuluja ku toi 5€?
- Helsingissäkin?
pantteri522 kirjoitti:
Kai nyt tulee muitaki kuluja ku toi 5€?
Joissakin paikoissa, en tiedä koskee kaikkia, maksetaan jonkinlainen pantti ennen kämppään muuttoa. Omalla paikkakunnallani se oli muistaakseni 110 euroa. Tuon summan saa poismuuttaessaan takaisin, jos kämppä on samassa kunnossa kuin tullessa.
Jos vuokria jättää maksamatta, vähentää jokainen myöhässä oleva päivä tuota takaisin saatavaa pantin määrää ja pian sen kuluttaa maksamattomuudellaan niin loppuun, ettei poismuttaessa enää saakaan mitään.
Mitä taas tulee aloittajan asenteeseen, niin aivan perseestä tuollainen. Vuokranantajalle soitetaan, koska se on oikein. Ihan sama onko HOAS kasvoton laitos, silti on hyvien tapojen mukaista ilmoittaa, että vuokra myöhästyy rahavaikeuksien takia, mutta on tulossa seuraavassa kuussa. Moukkamaisia juntteja on tässä maassa ihan tarpeeksi!
- neiti...X
TYS:llä pitää ainakin maksaa sen 5e:n lisäksi korot (vajaa pari euroa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847