Stalin, suuri sankari

Kekkosen suuri suru

14

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suuri suru

      J.K.Paasikivi:
      Hänen johdollaan on vanha Venäjä nuortunut. Suomea kohtaan on Stalin osoittanut suopeamielisyyttä ja ystävyyttä. Sen vuoksi hänen poismenonsa herättää kansassamme vilpitöntä surua. Minulla oli tilaisuus useamman kerran tavata generalissimus Stalin ja neuvotella hänen kanssaan. Säilytän näistä tilaisuuksista mitä miellyttävimmän muiston.

      Suomen kansa kätkee sydämeensä valoisan muiston mahtavan neuvostovaltion suuresta johtajasta ja rakentajasta, joka vilpittömästi pyrki luottamuksen ja ystävyyden lujittamiseen maittemme kesken.

      K.A.Fagerholm:
      Suomen kansalla oli Stalinissa ystävä, ja suru hänen kuolemansa johdosta on syvä ja välitön myöskin meidän keskuudessamme.

      • On muistettava, että vuoden 1939 syksyn neuvotteluissa Stalin sanoi oman sotilasjohdon vaatineen Pietari Suuren rajat. Siten syntyi kuva Stalisista maltillisena valtiomiehenä,joka taisteli kovan linjan sotilasjohdon kanssa Suomen-linjasta. Siitä oli luonnollisena seurauksena, että Stalinin kuoltua Neuvostoliiton linjan Suomen suhteen pelättiin kovenevan, vähän samaan tapaan kuin Aleksanteri II:n kuolemaa seurasi Suomessa sortokausi.


    • oivahärkönen

      ... on hyvä tapa tuoda vainajasta esiin positiivisia puolia. Niin teki Kekkonenkin ystäväismielisessä suhteessa olevan naapurin johtajan poismenon yhteydessä.

      Haluaisitko sinä, että haudallesi pyydettäisiin korpit rääkymään kaiken sen pahan, jonka olet tehnyt?

      • Murhamiehet oikeuteen

        Pitäisikö sun mielestä meidän kunnioittaa Stalinia?

        Haloo, Stalin ei antsaitse yhdenkään ihmisen kunnioitusta, on se sen verran paha, että olisi saanut jäädä koppien nokittavaksi ja korkeintaa saanut marmorialaatan jossa lukee kaikkien uhrien nimet, jotka hän on murhannut mukaan lukien kaikki suomen sodassa kaatuneet ihmiset.

        Jos noin on ystävänmielinen asenne ja hellämielinen niin ehkäpä kandee mennä itkee Stalinin haudalle ja muistella kuinka mukava mies se oli, huh huh mitä ihmisillä on joskus päässään.


      • oikeinniille
        Murhamiehet oikeuteen kirjoitti:

        Pitäisikö sun mielestä meidän kunnioittaa Stalinia?

        Haloo, Stalin ei antsaitse yhdenkään ihmisen kunnioitusta, on se sen verran paha, että olisi saanut jäädä koppien nokittavaksi ja korkeintaa saanut marmorialaatan jossa lukee kaikkien uhrien nimet, jotka hän on murhannut mukaan lukien kaikki suomen sodassa kaatuneet ihmiset.

        Jos noin on ystävänmielinen asenne ja hellämielinen niin ehkäpä kandee mennä itkee Stalinin haudalle ja muistella kuinka mukava mies se oli, huh huh mitä ihmisillä on joskus päässään.

        Yhden hyvän työn Stalin on tehnyt kun tapatti verner lehtimäen ja muut Suomalaiset punikit jotka pakenivat Venäjlle.


      • OivanKieliPitkällä

        "Haluaisitko sinä, että haudallesi pyydettäisiin korpit rääkymään kaiken sen pahan, jonka olet tehnyt? "

        ILMAN MUUTA silloin, kun kyse on historiallisesta henkilöstä kuten Josef 'kusilammikko' Stalin oli!

        Turhaan yrität nuolla jälkikäteen verisen diktaattorin pyllyä. Jos maailmassa pitäisi nimetä kolme pahinta jo edesmennyttä veristä diktaattori niin olisi Jooseppi suvereenisti joukossa mukana... useimmiten jopa kärkisijalla!


    • Hurlokki

      Onhan se selvää että vanha maanpetturi Kekkonen suree isäntämaansa johtajan poismenoa.
      Kepu = KGB:n vasalliliitto.

      • suree

    • Pikkasen teatteria

      No joo, mitä nyt tuon ajan valtiovallalta voisi odottaa, että haukkuvat Stalinia?? Stalin oli täys persläpi, murhasi omia upseereitaan, kärsi vainoharhaisuudesta ja murhautti monia ihmisiä, saneli Suomelle älyttömiä ehtoja ja aloitti sodan tekaistulla syyllä. Pelkkä murhamies ilman todellisen suurmiehen titteliä Stalin oli, harmi, ettei sitä kukaan neuvostoliitossa tajunnu ampua jo syntyessään.

      Jooh, todellinen Suomen ystävä :D ei itku mikä vitsi ja eihän tuosta tee kuin tekstin välistä lukeva omat johtopäätökset.

      Kyllä ne valtion päättäjät on osanneet tuon teatteripuolen kun on ollut pakko.

      Harmi, että Suomessa ei ole yli 100 miljoonaa asukasta, olisi Itä-Naapurimme tilanne vähän eri ja kunnioitus meidän maata kohtaan jotain aivan muuta kuin se on.

    • rgergergerger

      Stalinin ansiosta Suomi on itsenäinen ja kukoistava.

      • vapaa-suomalaien

        Stalinin ansiosta Suomi on itsenäinen ja kukoistava."

        Ei ole, vaan on Stalinista huolimatta. Juuri Stalin yritti ottaa Suomelta itsenäisyyden pois kaksi kertaa: Ensimmäisen kerran v.1939-40 ja toisen kerran 1944.


      • äläpävalehtele
        vapaa-suomalaien kirjoitti:

        Stalinin ansiosta Suomi on itsenäinen ja kukoistava."

        Ei ole, vaan on Stalinista huolimatta. Juuri Stalin yritti ottaa Suomelta itsenäisyyden pois kaksi kertaa: Ensimmäisen kerran v.1939-40 ja toisen kerran 1944.

        Tiesi rajansa, toista on Putinin kanssa.


      • äläpävalehtele kirjoitti:

        Tiesi rajansa, toista on Putinin kanssa.

        Ei tiennyt, vaan haki pienen lapsen tavoin rajat. Samoin Putin kokeilee pikkulapsen tavoin rajoja, mikä on sopivaa, mikä ei.


    • TarkkisKuumana

      Jooseppi tiesi rajansa ja merkitsi ne kuollessaan omalla kusilammikollaan!

      Putte harkitsee samaa! Hän kun on jo yli-ikäinen veäläiseksi mieheksi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      367
      3160
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      310
      1508
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1295
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1145
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe