Isä- ja äitiporvari jakelee lopputilejä työntekijöille 55- vuotispäivän kunniaksi.
Jälkikasvuporvarit haukkuvat sitten nettipalstoilla työttömiä luusereiksi ja yhteiskunnan eläteiksi.
Teillä se tuo yhteistyö pelaa. Ei sukupolvien välisestä kuilusta tietoakaan.
Jälkikasvuporvarit haukkuvat sitten nettipalstoilla työttömiä luusereiksi ja yhteiskunnan eläteiksi.
Teillä se tuo yhteistyö pelaa. Ei sukupolvien välisestä kuilusta tietoakaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jos tulee tänne esittämään jotain, on syytä selvittää, mistä on kysymys, eikä höpöttää jotain asiattomuutta.
Perustele, mistä kirjoitat!
Firmoilla on mahdollisuus siirtää vuonna 1949 ja aikaisemmin syntyneet työttömäksi niinsanottuun eläkeputkeen heidän täyttäessään 55 vuotta.
Itselläni viimeinen työpäivä oli täsmälleen kuukausi edellämainitun syntymäpäivän jälkeen.
Yritä siinä nyt sitten tämän ikäisenä hakea töitä toiselta porvarilta, kun yksi on jo iän vuoksi loparit antanut.
Työttömiä mollaavia kirjoituksia taas tulee vastaan ilman suurempaa etsimistä. Voin kyllä laittaa nipun linkkejä, jos et itse löydä.
Mene töihin äläkä täällä itke ja valita. Töitä kyllä Suomessa löytyy, jos etsii ja ottaa vastaan.
Pummeja on riittävästi
sinulla itselläsi on tarjota maan liki puolelle miljoonalle työttömälle? Pane ihmeessä nimet ja osoitteet julki ja kanna oma kortesi kekoon. On tietysti kiva retostella mene töihin -tyylilajissa, mutta jos olet tosissasi, keskityt ilmoittamaan mitä työpaikkaa sinä tarjoat.
sinulla itselläsi on tarjota maan liki puolelle miljoonalle työttömälle? Pane ihmeessä nimet ja osoitteet julki ja kanna oma kortesi kekoon. On tietysti kiva retostella mene töihin -tyylilajissa, mutta jos olet tosissasi, keskityt ilmoittamaan mitä työpaikkaa sinä tarjoat.
SAK ne työpaikat työläisiltä on saanut pois jatkuvilla lakoillaan ja uhkailuillaan.
Kait SAK järjestää myös työpaikat takaisin ja perustaa uudet tehtaat kaatamiensa tehtaiden tilalle.
Kyllä niillä miljardeilla euroilla, jotka se on lypsänyt työläisiltä jäsenmaksujen nimissä saisi hyvinkin monta uutta tehdasta pyörimään ja kortistoon saattamansa työläiset töihin.
ja tuossa vain työvoimatoimistoon ilmoitetut.
"ikärasistiporvarit". Pysy asiassa äläkä tule tänne meuhkaamaan jostakin SAK:sta, vaan keskity siihen millaisen määrän hyvää ammattitaitoa ja säännöllisesti työssäkäyvää ja työhaluista väkeä porvarit pihalle potkivat pelkän iän vuoksi.
ei mun matikalla mahdu noihin
Noista 5258:aan on jo valittu työntekijä. Mutta kun hakuaikaa on kuun puoliväliin, paikat ovat työvoimatoimiston listoilla edelleen auki olevina. Jokaista paikkaa muuten haki 95 työtöntä ja muutama työssä oleva. Yksi heistä valittiin, 94 jäi edelleen työttömäksi jokaista täytettyä työpaikkaa kohti.
että työhaluisia löytyy. Hyljeksittyjä työnhakijaryhmiä näyttävät olevan erityisesti yli viisikymppiset, sekä terveydeltään vajaakuntoiset.
Koska yksityinen yrityselämä ei halua näitä ryhmiä työllistää, on luotava joku yhteiskunnan ohjaama järjestelmä heidän työllistämisekseen. Nykyiset hajanaiset työllistämismuodot elättävät kyllä byrokratiaa, mutta vähemmän työnhakijoita.
Jos pidetään härkäpäisesti kiinni siitä, että yksityinen sektori on se ainoa ja oikea työllistäjä tässä yhteiskunnassa, niin silloin pitää olla valmius turvata verovaroin tämän järjestelmän ulkopuolelle jäävien toimeentulo.
Eikä paljon parane kapitalistien kitistä verotuksesta.
lantaa näppäimistön kautta
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000000477971
Ranskassa viikottaisen työajan lyhennys 35 tuntiin loi satojatuhansia uusia työpaikkoja.
Suomen mittakaavassakin luku olisi melkoinen.
ikärasismi koskee nelikymppisiäkin - kumma kun ei järjestetä muuta kuin lähihoitaja-koulutusta??
Kyllä Suomesta todella aina yhdelle työhaluiselle työtä riittää - jos sitä haluaa.Mutta kun lorvimalla saa ainakin samanlaisen elintason nykyään, kuin työssä käymällä.
Ja töihinmenolla menettä vielä kaikenlisäksi kaikki sosiaalipummiavustuksetkin.
Sitten porataan täällä, ettei ole työtä!
HAE ITSE TYÖPAIKKASI! äläkä täällä valita.
Jos ei saa työtä, on varmaankin hakijassa vikaa.
Kyllä virolaiset tekisivät työtä Suomessa, jos saisivat tulla, mutta kun on tuo saatanan SAK esteenä! Joka paikassa.
Muuta ei saa aikaan kuin vahinkoa Suomen työläisille ja kuppaa järkyttävän suuret jäsenmaksut vuosittain.
"Jos ei saa työtä, on varmaankin hakijassa vikaa".
Minun vikani on 55 vuoden ikä. Sen vastauksen olen jo kuullut monta kertaa. Fiksummat työnantajat sentään sanovat perinteisen "ilmoitellaan sitten".
on niin yleistä täällä Suomessa. Heti keskustelun aluksi puolustajia pilvin pimein.
Taisi osua nappiin tuo keskustelun avaajan mielipide. Isukki jakaa lopputilejä ja juniorit tulee palstalle haukkumaan työttömiä.
Kaiken huippu olisi, jos lopputilin antajat itse tulisivat tänne mesoamaan: Mene töihin. Saattaapa niitäkin olla.
kyllä tekemätöntä työtä, mutta palkanmaksaja puuttuu. Yhteiskunnan työpaikat leimataan sosialismiksi ja siksi niihin ei saa rahaa.
Yrittäjänäkään ei elä, kun niillä jotka apua tarvitsisivat ei ole varaa maksaa siitä.
Asiat ovat siis rempallaan pitkälti ideologisista syistä.
Ihmiset heitteille, rahat kasinopelureille on päivän suomikuva.
Ei näytä sinullakaan olevan rahantarvetta. Työministeriö jakaa 1000 euron palkinnon aina kun joku löytää jollekin työttömälle töitä. Jos sinullakin olisi työpaikka tiedossa näille 500 000 työttömälle, saisit niistä helposti 500 000 x 1 000 euroa. Se olisi noin 500 miljoonaa euroa. Paljonkos sitä olikaan Suomen rikkaimmalla noita euroja?
Eikö raha kelpaa, vai mikset käytä hyväksesi helppoa rahaa?
Tuossa taisikin jo todistettua että yhdelle saattaa löytyä työtä, mutta ei kaikille työttömille. TYKA malli tarjoaisi töitä kaikille, se pitäisi vain toteuttaa. Olisiko kellään ajatusta miten saisimme päättäjät toteuttamaan TYKA mallin?
http://www.geocities.com/kansantuote
ps. Tuo on kyllä totta, että ellei saa töitä, vika on hakijassa. Mutta kerrohan miten vian saa pois, esimerkiksi 30 vuotta iästä tai miten saa rehtorin pätevyyden? Jos kaikki olisivat saman ikäisiä ja samoilla lahjoilla varustettuja, sitten sinulla vasta ongelma olisi. Edellenkin 500 000 ihmistä olisi vailla työtä. Miksiköhän?
Mitenkähän uudellamaallakin on työtävioroksuvia melkein 60th.Monella hyvä koulutus ja pitkä kokemus. Eivät hae sitä "tekevällelöytyy" yhtä työpaikkaa...
Se on tämä viikkorahapoju, joka äiteen koneella kirjoittelee täyttä paskaa jatkuvasti!
Jos haluat muutosta tilanteeseen, tutustu TYKA malliin:
TYKA: http://www.geocities.com/kansantuote