vatsallaan nukkuminen

Hei, olen aina nukkunut masullani. Nyt olen rv 15 ja vauvamasu vähän painaa jo. onko vaaraksi vauvalle jos edelleen nukun masullani? Painuuko vauva liian ahtaaseen tilaan?
41139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

että niin kauan voi nukkua mahallaan kun se tuntuu hyvältä. Jos alkaa olla hankalaa, on syytä kääntyä. Mä kyllä opettelin jo ajoissa nukkumaan kyljelläni, kun tiesin sen olevan vaikeaa. Nyt rv 19 ja osaan jo ihan hyvin nukkua kyljelläni ja selälläni. Kaikkeen tottuu.

Äänestä

Itse lueskelen edelleen vatsallaan vaikka olen jo RV 27. Välillä se tuntuu pahemmalta ja silloin käännyn kyljelleen. On aika valtava jo tuo maha! Välillä se onnistuu paremmin. Neuvolassa sanottiin että voi nukkua niin kauan kun siltä tuntuu joten en ole ottanut siitä paineita. Kyllä se vauva sieltä tilansa ottaa.

Äänestä
  • Minä jouduin jättämään vatsallaan makaamiset jo alussa. Ja olihan siinä oppimista olla vaan kyljellään/selällään (joka sekin vähenee kokoajan). Niin kauan voi olla masullaan kun hyvältä tuntuu. Mutta koskas tuota selällään nukkumista pitäs alkaa välttää? Kun siitä loppuraskauden aikana varotellaan.

    Äänestä

  • maami kirjoitti:

    Minä jouduin jättämään vatsallaan makaamiset jo alussa. Ja olihan siinä oppimista olla vaan kyljellään/selällään (joka sekin vähenee kokoajan). Niin kauan voi olla masullaan kun hyvältä tuntuu. Mutta koskas tuota selällään nukkumista pitäs alkaa välttää? Kun siitä loppuraskauden aikana varotellaan.

    Mun käsittääkseni selällään nukkumista ei suositella loppuraskausaikana siksi, että vauva painaa suuria verisuonia lyttyyn ja silloin verenkierto heikkenee. Siks se, millon ei enää pysty nukkumaan selällään on yksilöllistä. Mutta ainakin ite oon molemmissa raskauksissa äkkiä huomannut, millon ei enää oo hyväks olla pitkään selällään, kun yksinkertasesti tulee huono-olo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmäkö? kirjoitti:

Hei, olen aina nukkunut masullani. Nyt olen rv 15 ja vauvamasu vähän painaa jo. onko vaaraksi vauvalle jos edelleen nukun masullani? Painuuko vauva liian ahtaaseen tilaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu