Tarja ei lähde hallituksesta, vaikka mitä tapahtuisi. Ministerin liksa on ykkösasia ja syrjäyttää valinnoissa kaiken muun.
Tarja
4
283
Vastaukset
- 1Pasifisti
Hallitusohjelmassa on sovittu, ettei vesilakia käytännössä avat neljään vuoteen ja koskia suojelee Natura, vaikka koskiensuojelukakia kuinka yritettäisiin avata.
Puola yritti kävellä Natura sitoumusten yli. Rospudan osalta kävi niin, että kun EU ilmoitti hakevansa Ey tuomioistuimelta toimenpide kieltoa, Puola katsoi parhaammaksi keskeyttää hankkeen siltä osalta.
http://www.yle.fi/uutiset/ymparisto/vasen/id66219.html- tarjan mielestä
kuuluvatkin metroaseman alle! Kovin ovat eriarvoisia tämän maan Natura-alueet. Kunhan ministerinpalkka juoksee...
- 1Pasifisti
tarjan mielestä kirjoitti:
kuuluvatkin metroaseman alle! Kovin ovat eriarvoisia tämän maan Natura-alueet. Kunhan ministerinpalkka juoksee...
Onko tämä suojeluvastainen kannanotto asiaan?
"Kestävä kehitys edellyttää alueen luontoarvojen turvaamista. Sipoon osa-alueliitos koskee Sipoonkorven eteläosien ja E18-tien yli jatkuvien ekologisten käytävien turvaamista. Sipoonkorven eteläosien suojelun ratkaiseminen olisi välttämätöntä, koska juuri näihin alueisiin kohdistuu - oli kysymys Sipoon tai Helsingin suunnitelmista - kaikkein voimakkaimmat maankäytön paineet. Siksi jätin valtioneuvoston päätökseen lausuman siitä, että alueliitoksen vaikutukset Sipoonkorven eteläosien luontoarvojen sekä ekologisten käytävien säilymiseen on arvioitava. Tämä on mahdollista toteuttaa Sipoonkorven kansallispuiston perustamisen mahdollisuuksia koskevan selvityksen yhteydessä, jota on kiirehdittävä."
http://www.vihreat.fi/fi/node/2299 - suomessa
emme puolassa. Hallitusohjelmassa voi lukea mitä hyvänsä, jos tuo asia tulee akuutiksi lentävät vihreät hallituksesta alta aikayksikön tai hallitus kaadetaan ja muodeostetaan uusi.
Koita nyt hyvä ihminen pitäytyä edes joskus todellisessa elämässä ja jätä sadut lapsille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614283Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653487Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541817Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251707Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2981443Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133950Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235863en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115852Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18849