C3:n

Olen aina (20v) asunut omakotitalossa jossa auton joutuu jättämään mäkeen. Auto merkkejä ja autoja on ollut kymmeniä mutta nyt tuntuu että C3:n kanssa tää mäkilähtö on hankalampaa kuin minkään muun kanssa. Ongelmana on että kun peruutan tai pistän auton parkkiin pitää sen lähteä siitä laakista koska takana on oja.

Kun nostan kytkintä niin kaasu ei vastaa eli on täysin ilman voimaa ja siihen se auto sitten sammuukin. Lähtö onnistuu yleensä kolmannella ja silloinkin pitää konetta jo huudattaa..

Johtuuko tämä mäkilähdöstä sillä aluksi auto lähti ihan hyvin mutta viimeiset 2 vko ollut ongelmia. Auto ollut meillä nyt 2kk..

Kale
6976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

toukokuussa samanlaisen ja totta tosiaan niin olen huomannut saman, eli liikkeelle lähdössä moottori ei oikein vastaa kaasuun ja tuntuu tehottomalta. Meillä on vielä hänen vanha Saxo myymättä ja se tuntuikin raketilta C3:een verrattuna. Myös kun kiihdyttää niin varsinkin 2:s ja 4:s vaihteilla tuntuu moottori noin 3500 rpm kohdalla ryytyvän hetkellisesti. Eli voimat tuntuu sekunniksi katoavan.En tosin ole vielä päättänyt viedäänkö se nyt tarkistukseen.Mutta viimeistään huollon yhteydessä otetaan asia esille.Muutenhan auto on mainio ajaa vaikka vaimo sitä enimmäkseen käyttää.

Äänestä
  • pari vuotta. Huomasin saman 3500prm ryytymisen, mutta siis esim. moottoritien rampille kiihdytyksessä, ei auttanut softapäivitys vaikka maahantuojalta luvattiin että tällä pääsee eroon. En käytä ihan noin korkeita kierroksia lähdössä.. :D

    Nyt auto on jo vaihdettu.

    Äänestä

  • SeeKolmonen kanssa kirjoitti:

    pari vuotta. Huomasin saman 3500prm ryytymisen, mutta siis esim. moottoritien rampille kiihdytyksessä, ei auttanut softapäivitys vaikka maahantuojalta luvattiin että tällä pääsee eroon. En käytä ihan noin korkeita kierroksia lähdössä.. :D

    Nyt auto on jo vaihdettu.

    lähdössä lähetä niillä kierroksilla,muuta kuin ohitustilaanteissa ja moottoriteiden ramppien kiihdytystilanteissa. Vaimoni ei tosin huomaa itse sitä ryytymistä.Vaihtaa jo ennen seuraavalle. Tuntuukin sitten olevan muillakin sama kokemus.

    Äänestä

Työkseni kun fiksaan vaihtoautoja myyntikuntoon, on tullut vastaan näitä jotka eivät tunnu kulkevan mihinkään ja toisissa taas löytyy sitikalle tuttua alavääntöä. En tiedä mistä tuo ero johtuu tosin ...

Mutta neuvoksi ongelmaasi: harjoittele mäkilähtö kässärin kanssa, niin saat haettua kytkimen kiinniottokohdan ja sopivat kierrokset. Ja vältyt siirtelemästä jalkaa jarrulta kaasulle. Kyllä sen tuntee kun perä alkaa painua alaspäin, silloin riittää puhti jyrkempäänkin mäkeen.

Äänestä

Muuten kohtuullinen kulkemaan ja pienellä kulutuksellakin (ka 5,9 l/100km), mutta matalilla kierroksilla ei vääntöä joten helposti sammuu ainakin ylämäkeen lähdettäessä. Uskoisin, ettei väännön puute alarekisterissä ole vika vaan ominaisuus jonka kanssa opittava elämään.

Äänestä
  • Eipä moisia ongelmia 1,6 moottorilla varustetussa C3:ssa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mäkilähtö kirjoitti:

Olen aina (20v) asunut omakotitalossa jossa auton joutuu jättämään mäkeen. Auto merkkejä ja autoja on ollut kymmeniä mutta nyt tuntuu että C3:n kanssa tää mäkilähtö on hankalampaa kuin minkään muun kanssa. Ongelmana on että kun peruutan tai pistän auton parkkiin pitää sen lähteä siitä laakista koska takana on oja.

Kun nostan kytkintä niin kaasu ei vastaa eli on täysin ilman voimaa ja siihen se auto sitten sammuukin. Lähtö onnistuu yleensä kolmannella ja silloinkin pitää konetta jo huudattaa..

Johtuuko tämä mäkilähdöstä sillä aluksi auto lähti ihan hyvin mutta viimeiset 2 vko ollut ongelmia. Auto ollut meillä nyt 2kk..

Kale

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu