Afganistan

Hallituksen toimista Afganistanin suhteen keskustelivat heinäkuun 31pvä Ylen kanavilla Laukkanen, Kiljunen, Salolainen. Oli sanoman mukaan kuulemma aika keskustella. Keskustelematta vaan jäi nykytilanteeseen johtaneet tekijät ja syyt.
Asiasta lisää mm blogissa http://teuvohamalainen.blogspot.com
3307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

miehitystä "voittaja valtojen" toimesta. Ihan hirveetä... sallitaan tyttöjen koulunkäynti ja naisten kuljeksia lääkärille hakemaan hoitoa...

Olis se niin ihanaa aikaa ennen "miehitys valtaa" ei akat hyppineet kaduilla...

ja nyt se miehitysvalta aikoo vielä kouluttaa hallituksen joukkoja huumepaoneita vastaan;;;; sehän vasta kiukuttaa.

Ja maahan houkutetllaan ulkomaalaisia sairaanhoitajia ja lääkäreitä:::.

Onneksi edistykselliset talebanit teurastaa moisen porukan yksi kerrallaan:::: saa pikku punikit riemuita kun saadaan verta.

Edistystä Afganistaniin:::: kertakaikkinen EI kaikelle mikä haiskahtaa Demokratialta.

Äänestä
  • Mainitsemillasi toimilla oli "demokraattisenvallan" tuki talibaaneille.
    Ja sitten laivanlastaus laulu: Aamulla nappaan talinapin naamaan, Ted, isä, Ted, isä Ted...Isä Bush jne.

    Äänestä

  • tai ei, aikaisemmin Afganistanissa "akat" hyppivät kaduilla ja ja musiikki soi ja televisiotkin pauhasivat:)


    "Talibanithan olivat se keino jolla USA pelasti
    Afganistanin kansan neukkuystävälliseltä
    hirmuhallitukselta.

    Ennen USA:n edellistä ristiretkeä Afganistaniin
    tytöt joutuivat käymään koulussa, naiset töissä,
    musiikki raikui ja kansa töllötti jopa telkkaria.

    Nimenomaan Amerikkalaisten apu neukkuja vastaan
    sai aikaan tilanteen jossa pojille opetettiin
    koulussa hurskautta ja herran pelkoa ja tytöt
    saivat leikkiä kotona palkkatyöstä vapautettujen
    äitiensä kanssa. Ei raikunut jumalaton dirlandaa
    raitilla eikä päässyt television rappeuttava
    vaikutus hapattamaan kansan mieltä."
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=2446927

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teuvo.Hämäläinen kirjoitti:

Hallituksen toimista Afganistanin suhteen keskustelivat heinäkuun 31pvä Ylen kanavilla Laukkanen, Kiljunen, Salolainen. Oli sanoman mukaan kuulemma aika keskustella. Keskustelematta vaan jäi nykytilanteeseen johtaneet tekijät ja syyt.
Asiasta lisää mm blogissa http://teuvohamalainen.blogspot.com

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu