Turtuminen on pahin liikenneriski

yliturvallisuus tappaa

Viimeksi eilen taas naiset törttöilivät 9-tiellä nukahtamalla rattiin, ajautumalla vastaantulevan kaistan yli päin teräskaidetta ja edelleen kylkikolariin vastaan tulleen täysperävaunun kanssa.

Tänä kesänä on tullut kyllä enemmän kuin selväksi miten vaarallisia liian alhaiset nopeusrajoitukset ovat maanteillä. Vaikka kuinka virkeänä lähtisi ajoon, herpaantuu tarkkaavaisuus liian löperön vauhdin takia jokaiselta. Jotkut sitten putoavat edelleen mikrouneen karmein seurauksin.

Nopeusrajoitukset pitää sovittaa tien leveyteen ja mutkaisuuteen nähden huomattavasti paremmin kuin nyt. Saksassa jokainen kestopäällystetty kylätiekin on taajamien ulkopuolella oletusarvoisesti satasen pätkää. Täällä jurrataan tyhjällä, suoralla ja leveällä maantiellä kahdeksaakymppiä. Jos rajoituksia noudatetaan.

Hätävarjelun liioittelun ja yliturvallisuuden takia on jo kuollut liikaa ihmisiä.

8

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja krapulassa ajo

      se ne nukahtamiset ja muut ajovirheet aiheuttaa. Ihminen on puolipökerryksissä vaikkei veressä alkoholia enää olisikaan, kun on ensin viikon ryypännyt.

    • ---

      Olen ajanut 80 km/h pitkää suoraa tietä täysin pirteänä ja toisaalta 120 km/h kapeaa mutkaista tietä ja meinannut nukahtaa. Kyse on vain siitä onko nukkunut tarpeeksi. Kaikki muu on paskapuhetta.

      • Mistä löydät Suomesta riittävän pitkän pitkän suoran? Saudi-Arabiassa on muistaakseni n. 300 km pitkä suora ja mutka suoran päässä. Siitä mutkasta on moni jatkanut edelleen suoraan ja hietikolla on ollut autoja läjittäin.

        On tullut muuten testattua tuota mainitsemaasi asiaa. Itse vähän nukkuneena rattiin ja hyvin nukkunut kyytiin, talvirajoitusten mukaan edeten hyvin nukkunut on uinahtanut uudestaan alle neljän tunnin.


    • fsdfdsf

      Nysvärit pysyvät virkeinä varmaan sen takia että puristavat rattia rystyset valkeina. Rttei vaan mennä metsään, kun on vauhtiakin vaan 20 km/h liian vähän.

    • CarCar

      Se, että meinaa nukahtaa rattiin ei mitenkään johdu nopeusrajoituksista. En ole kertaankaan meinannut nukahtaa 40 km/h alueella, vaikka aika hidasta tuo meno on. Ei ole uni meinannut tulla silmään myöskään 80 km/h:n maantiellä. Ainoa paikka, jossa on saanut "tehdä töitä", jottei alkaisi nukuttaa on moottoritie 120 km/h.
      Ja aina on johtunut väsymyksestä tuokin.

      • Jos sinulla sellaiselta tuntuukin, niin se ei tarkoita sitä, että sama pätisi kaikkiin muihinkin.

        Kuinkahan pitkiä matkoja olet ajanut 40 km/h? Ajatko yleensä pitkiä päivämatkoja henkilöautolla?

        Minulla ei ole vielä ollut kyydissäni sellaista henkilöä kokeeksi rajoitusten mukaan ajaessani, jota ei olisi alkanut nukuttamaan pitkillä matkoilla aika varhaisessa vaiheessa ja jokainen on maininnut syyksi hitaan ja tylsän nopeuden ja lähes muuttumattomien maisemien.

        Jos et aja pitkiä matkoja, niin tuijota kokeeksi jotain maisemataulua hievahtamatta 8 tuntia, tai vaikka sama aika ikkunastas ulos. Kumma, jos ei ala unettamaan. (Jos ei, niin todista se minulle, vaikkapa parin viikon istumisella kyydissäni).

        "Ainoa paikka, jossa on saanut "tehdä töitä", jottei alkaisi nukuttaa on moottoritie 120 km/h."

        Milläkähän moottoritiellä tuo on sattunut? :) Suomessako? :)
        Nopeaa on väsähtäminen sitten sinullakin, kun Suomen moottoriteiltä ei kovin pitkää yhtäjaksoista pätkää löydy.


    • Molokin kita

      "Saksassa jokainen kestopäällystetty kylätiekin on taajamien ulkopuolella oletusarvoisesti satasen pätkää. Täällä jurrataan tyhjällä, suoralla ja leveällä maantiellä kahdeksaakymppiä."

      No Saksassahan tuo onkin ongelma, että noilla kyläteillä on liian korkea nopeusrajoitus. Siellä hyvin ylieinen onnettomuus on ajaminen hyvin lähellä tietä kasvaan puhuun! Saksassa on viime vuosina kuollut vuosittain liikenteessä yli 5000 ihmistä ja noin 330 000 loukkaantunut. Juuri noilla maanteillä on kuolleita yli 3000.
      http://www.cemt.org/irtad/IRTADPUBLIC/trends/Germany.pdf

      Saksassa on vaadittu maanteiden suurimmaksi nopeudeksi 90 km/h. Tietenkin huonoimmille teille alempikin riittää.
      http://www.autosieger.de/article11497.html

      • nysvärit

        sen nukahtamisen aiheuttaa. Itsekin joutunut jonkun kerran ajamaan niitten perässä, johtuen vastaantulijoista, niin kyllä on 10 tunnin unien jälkeenkin vaikea pysytellä hereillä. Mutta kun olen yövuorossa ollut ja edellisenä aamuna noussut, eli takana lähemmäs 24/h valvomista, niin kummasti pysyy hereillä kun ei niitä nysväreitä tupeksi edessä.
        Lyhyesti ja ytimekkäästi; nysvärit ajelkoot näitä sivuteitä ja jättäkööt muille, lue nopeammille, päätiet, että saa ajaa itselleen sopivaa vauhtia, eikä tule näitä nukhatamisia yms. muita herpaantumisia, saatikka hermot mene, jolloin taas ote herpaantuu ja tulee vaaratilanteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      56
      4304
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      292
      4178
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      166
      3696
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      93
      3583
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      99
      3180
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      31
      2497
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      37
      1900
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1793
    9. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      16
      1783
    10. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      38
      1713
    Aihe