Kulttuuritapahtumat

Uusi tuuli

KTL Timo Tohmon kansantaloustieteen väitös osoittaa, että kulttuuritapahtumat ovat kannattavia investointeja kunnille. Monipäiväiset kulttuuritapahtumat ovat tuottavimpia. Hän toteaa mm., että "taloudellisten vaikutusten lisäksi kulttuuritapahtumilla on myös sosiaalisia ja henkisiä vaikutuksia sekä suuri merkitys kunnan imagolle. Kulttuuritapahtumat lisäävät paikkakunnan vetovoimaisuutta, antavat virikkeitä asukkaille ja vahvistavat kuntalaisten yhteenkuuluvuutta. Nämä tekijät voivat vaikuttaa positiivisesti myös kunnan talouteen."

Linkistä voi lukea lisää

http://info.adm.jyu.fi/main/portti/tiedotteet/2007/07/5120/show_announcement

4

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ymmärrän :)

      Olen kuluttaja, tekijä, tuottaja, harrastaja, käyttäjä, luova ja innokas monipuolisen kulttuurin ystävä!
      Kunta joka arvostaa kulttuuria, uutta ja vanhaa, elää ja voi hyvin huonompinakin aikoina; HENKISESTI. Jaksaa vaikeat ajat..

      Ja kyllä kulttuuri tuo ; sijoita euro saat kolme takaisin. Huom kunnan verokirstun päällä istuvat!

    • Ponnistelija

      Jospa Pohjoisen Suomen kunnat (ovat sydäntämme lähellä) tämän oivaltaisivat, niin tulevaisuus ei olisi niin mustanpuhuva. Jos ei menneisyyttään tunne, eikä kunnioita omaa kulttuuriaan, ei ole tulevaisuuttakaan. Tämä se on suuri vaara.

      • Uusi tuuli

        Oman kunnan tai alueen tapahtuman arvostaminen vaatii hyvää itseluottamusta ja sitä ei valitettavasti vielä kaikilla pohjoisen kunnilla ole. Ollaan totuttu, että vain KehäIII:n eteläpuolella luodaan kulttuuria ja kannattavia tapahtumia. Yhtä hyvin täällä osataan ja sehän on nähty, että muut osaavat arvostaa. Miten paljon Helsinki panosti Euroviisuihin sekä rahallisesti että henkisesti! Helsinki tiesi, että jokainen euro tulee jotain kautta takaisin.


      • taviskulttuuri
        Uusi tuuli kirjoitti:

        Oman kunnan tai alueen tapahtuman arvostaminen vaatii hyvää itseluottamusta ja sitä ei valitettavasti vielä kaikilla pohjoisen kunnilla ole. Ollaan totuttu, että vain KehäIII:n eteläpuolella luodaan kulttuuria ja kannattavia tapahtumia. Yhtä hyvin täällä osataan ja sehän on nähty, että muut osaavat arvostaa. Miten paljon Helsinki panosti Euroviisuihin sekä rahallisesti että henkisesti! Helsinki tiesi, että jokainen euro tulee jotain kautta takaisin.

        Kyllä kulttuurin tulee sijoittaa. Tietysti Täydenkuun tanssit on sitä korkeakulttuuria, jota tavallinen tassunkuluttaja ei ehkä ymmärrän. Mutta muukin kulttuuri esim. Pyhäjärvellä on aivan järjestöjen ja yhdistysten varassa. Kaupunki satsaa liian vähän nykyisin tähän henkiseen puoleen. Tarvitsemme kulttuurisihteerin tms. Tämä voisi olla myös kaupungin PR-henkilö. Kyllä kaupungin kirjasto pitää palauttaa Pyhäjärvelle- siihen mukaan kulttuuritoiminta - silloin homma hoituisi. Saataisiin kirjallisuus- ja kulttuuritoimi"saman katon alle". Voi vitsi, kun saisi olla päättämässä- sen heti tekisin.
        Tekisin yhteistyötä mm. nuorisojärjestöjen kanssa- urheilujärjestöjen kanssa, eläkeläisjärjestöjen kanssa, kyläyhdistysten kanssa, seurakunnan, ja liike-elämän kanssa. Tuotettaisiin yhdessä sitä sun tätä. Ja voi sitä riemua, jos on köyhää kulttuurista - tulee muutenkin "köyhä" olo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4218
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3446
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1796
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1663
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1430
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      928
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      858
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      835
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      804
    Aihe