Mielessä ollut Oy:n perustaminen. Osakepääomaahan tarvitaan nykyisin tuo 2500 euroa. Kysyisinkin, onko jollakin tietoa, voiko ko. rahasumman lainata Oy:lle? Eli toisinsanoen lainaisin itse itselleni (tai siis yritykselleni) tuon osakepääoman 2500 euroa, ja takaisinmaksu sopimuksen mukaan, esimerkiksi 500e/kk, tai muuten vain jotenkin joustavasti.
Muutenhan maksan tuplaverot - investoin rahaa jonka olen ansainnut, jos nostan palkkaa maksan veroa jo siitä.
Toinen mahdollisuus, voiko tuota osakepääomaa yksinkertaisesti nostaa takaisin jollakin konstilla?
Ymmärrätte viisaammat ja kokeneet varmasti mitä ajan takaa, joten jos vastauksia löytyy niin kiitoksia!
Oy:n osakepääoma
4
5146
Vastaukset
- book keeper
Osakeyhtiön osakepääoma on osakkaiden sijoitus yhtiöönsä.
Et voi lainata sitä sinne, etkä saa sitä takaisin ennen kuin osakeyhtiö puretaan.
Sijoitustasi vastaan yhtiö jakaa voittoaan sinulla osinkoina, joista tietty osuus on sitten verovapaata ja tietty osa verotetaan.
Suosittelen kääntymään ammattitaitoisen ja avuliaan tilitoimiston puoleen, jota itse edustan... :-)- Minä vain
Mitenkäs sitten kirjanpidossa (millä nimellä) kirjataan, kun haluan sijoittaa osakeyhtiöön lisää rahaa? Voinko "lainata" yhtiölle vai onkio yhtiön järjestettävä osakeanti? Miten käytännössä lisää rahaa laitetaan? Eihän mikään yritys oikeasti tuolla 2 500 eurolla pyöri!!!
t. Minä vain
- järki käteen
Eli siis investoisit osakepääomaa ja maksaisit siitä itsellesi palkkaa? Sitäkö haet takaa? Ei, ei näin. Et voi maksaa osakepääomastasi itsellesi palkkaa. Tuo 2500€ minimi on osakepääomaa ja mikäli osakepääoma putoaa alle puoleen alkuperäisestä, on yritys laitettava selvitystilaan. Eli ei, et voi maksaa osakepääomasta palkkaa, etkä myöskään voi "lainata" sitä yritykselle. Edellinen vastaaja on täysin oikeassa.
- -pataässä-
"Mielessä ollut Oy:n perustaminen."
Miksi on mielessä Oy;n perustaminen? Helpompi olisi aloittaa itsenäisenä liikkeenharjoittajana, perustaa ns. "Toiminimi" elikäs "Yhtiö" on sama kuin sinä itse. Osakepääomaa ei voi yritykselle lainata. Voit itse lainata jostain tuon summan ja sijoittaa sen sitten yritykseen. Lainarahan ottaminen itselle ja sen sijoittaminen osakepääomaksi on kyllä aika riskaapelia. Sijoitettava raha pitäisi olla itsellä ja vielä niin, ettei oma talous kaadu jos tuo pääoma häviää yhtiön tappioihin.
Määrätyissä tilanteissa voit käyttää palkanmaksuun osakepääomaa, vaikka maksaisit itsellesi. Voit vaikka ottaa yhtiölle vielä lainaa palkan maksuun, jos osakepääoma ei riitä. Tällainen tilanne voisi tulla kysymykseen kun kehitetään uutta tuotetta taikka tehdään projektia, josta saadaan rahat vasta jälkikäteen. Kirjanpidossa palkat "aktivoidaan" ts. niitä ei kirjata kuluiksi vaan omaisuudeksi. Tuollainen tilanne voi olla aikamoista nuoralla tanssimista, eikä suositeltavaa.
Osakepääomaa et voi yhtiöstä itsellesi tai kellekään muulle lainata. Osakepääoma on tarkoitettu osakeyhtiön pyöritykseen. Yhtiöitä ei yleensä kannata perustaa pöytälaatikkoon. Kaiken perusta on tietenkin liikeidea, muussa tapauksessa yhtiöistä tulee vain kuluja ja paperisotaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315736- 363781
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833313- 122728
- 292202
- 122147
- 1621906
- 161484
- 1051362
- 1371174