Suomen taksimafia

Maksaja

Taksit Suomessa on jostain käsittämättömästä syystä yksityinen elinkeino, jossa kilpailusta ei ole tietoakaan. Seurauksena on taksipula ja Euroopan korkeimmat taksimaksut. Jo olisi aika selvittää, mikä taho taksien kummisetänä toimii ja miten sen saisi äkkiä pois päiviltä.

3

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arska

      ... kyseessä tosi vanha jäänne. Uusia liikennelupia myönnettäessä kysytään paikalliselta taksi-yhdistykseltä minne lupaa joku hakenut, että tarvitaanko uusia lupia????? HALOO, keneltä muulta yrittäjältä kysytään, saako tuohon viereen perustaa kilpailevan yrityksen, ei yhdeltäkään muulta.

      Sota-ajan jälkeen oli vähän autoja ja ajokortin haltijoita, jolloin säännöstely oli ehkä paikallaan, mutta jäänyt muinaisjäänteeksi lakiin. Nykyään, kun yksi jos toinenkin osaa jopa ajaa niin erikoista vehjettä, kuin autoa.

      • Arska

        ...edelliseen. Jäi vielä hinnat kiroamatta, onko järkeä, että rekalla ja linja-autolla on halvempi kilometrihinta, kuin henkilöauto taksilla??? Hankintahinnoissa ja käyttökustannuksissa on meinaan pikkusen paljon eroa, eikä se ole taksin hyväksi.


      • on kuolema
        Arska kirjoitti:

        ...edelliseen. Jäi vielä hinnat kiroamatta, onko järkeä, että rekalla ja linja-autolla on halvempi kilometrihinta, kuin henkilöauto taksilla??? Hankintahinnoissa ja käyttökustannuksissa on meinaan pikkusen paljon eroa, eikä se ole taksin hyväksi.

        . . . ja minä en millään pääse epäluuloistani, että jossain liikkuu voitelurahaa. Niin omituiselta tuo taksien etuoikeutettu asema näyttäytyy. Oliskohan taustalla vaikuttamassa myös suomalainen umpikuja-asennemaailma, että taksinkäyttö, ravintolassaistuminen ja viina on Syntiä? Ja synnin palkka on, jos nyt ei ihan kuolema, niin ainakin ylisuuri laskutus. Nythän on taas alkoholiverotuskin nousemassa koska aina vaan uskotaan, että alkoholiongelmat johtuvat alkoholista yli sadanvuoden epäonnistuneiden kokeilujenkin jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      149
      1461
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      723
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      563
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      37
      453
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe