Gallup alkuraskauden ultrasta

-Anna-

Nyt on kohdallani niin ikävästi, että eilen alkuraskauden ultrassa gyne löysi vain viikkoja 6 2 vastaavan sikiön ilman sykettä. Pitäisi kuitenkin olla 8 3 ja syke.

viikon päästä on kontrolli. Raskausoireet jatkuvat kuitenkin voimakkaina. Myöhemmin alkaneen raskauden mahdollisuutta ei mielestäni ole, koska olisin testannut plussan muuten jo ennen raskauden alkua.
gyne ei kuitenkaan vienyt kaikkea toivoa vaan korosti toivoa olevan. En tiedä mikä se toivo olisi.

Onko kenelläkään ollut vastaavaa? Miten kävi?
Olisiko mahdollista että gyne, "näkee väärin"?

4

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rv13

      Mullakin piti menkkojen perusteella olla menossa rv 8 4, mutta sikiö vastasi viikkoja 6 4. syke kyllä erottui selvästi. syke alkaa näkymään rv 6 lukien..en sitten tiedä, kun en ole lääkäri..

    • vauvamasu

      mulla oli koko alkuraskaus aikamoista pelkoa, menin ensimmäisen kerran yksityiselle viikolla 6, koska oli tosi runsasta vuotoa. silloin syke näkyi ja kohdusta löydettiin sikiön lisäksi kaksi hematoomaa, mistä toinen oli tulossa vuotona ulos. parin viikon kuluttua tuli todella kovia vihlasuita alavatsaan (minulla oli km joulukuussa -06) ja menin lääkäriin missä sykettä eikä liikettä enää näkynyt ja viikoiksi saatiin taas 6 eli kasvua ei ollut . sain lähetteen kaavintaan ja menin seuraavana päivänä jorvin päivystykseen,missä lääkäri teki taas ulrtan, oli hetken hiljaa ja rupesi nauramaan. olin hänen uran aikana ensimmäinen kaavintaan lähetteellä tuleva potilas ja sikiö oli mitä elävin:) siellä se pyöri ympyrää ja sydän löi tosi hyvin :) nyt viikkoja 19.

      eli on mahdollista että gyne näkee väärin...

    • toistaan odottava

      Toivoa kyllä on! Voi olla ettei sykettä vaan saanu tai gyne katsoi väärin. Itselläni tämänhetkinen raskaus oli alussa myös hyvin epävarmaa: oli verenvuotoa ja mentiin ultraan. Viikkoja piti olla menkkojen mukaan jo paljon enemmän mutta kätilö ei saanutkaan viikkoja kuin vaivaiset 6 eikä sykettä. Mutta sanoi että ei välttämättä tarkoita mitään, sykettä ei välttämättä saada näin varhaisessa vaiheessa. Siitä alkoi piinaavat kaksi viikkoa. No reilut kaksi viikkoa odotin ja menin taas ultraan ja niin vain lapsen syke sieltä löytyi ja kaikki ok! viikkoja saatiin 9. Nyt rv 39 2.. :)

      Että älä todellakaan heitä vielä kirvestä kaivoon! Toivoa on. Onnea sulle että kaikki ois hyvin! :)

    • myös pelästynyt

      Mä kävin kans ultrassa runsaan vuodon takia kun epäilin keskenmenoa seitsemännellä viikolla. Ei löytynyt sikiötä eikä sykettä mutta lääkäri vielä ehdotti toista ultraa viikon päähän ennen kaavintaa ja siellähän se syke ja sikiö näkyi ja viikot oli ihan niinkuin pitikin kahdeksannella viikolla. Tietysti kun on vielä sentin-parin mittaisesta otuksesta kyse niin saattaa "hukkua" ultrassa, jos sattuu olemaan esim. huonossa asennossa.. Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      98
      4466
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3313
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1143
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1086
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1054
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe