pari kysymystä

Minkä takia jotkut ei syö kananmunan keltuaista?

Kannattaako mielummin syödä perunaa ruuan kanssa vai riisiä tai makaronia?
2479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

en syö keltuaista ihan yksinkertasista syistä, se on pahaa ja ja liikaa kaloreita.

ruuan kanssa mä söisin mieluiten (en syö itse perunaa, pastaa tai riisiä) tummaa riisiä, koska kuvittelen sen olevan terveellisin noista. en tiedä yhtään onko, mutta peruna ainakin on pelkkää tärkkelystä.. ja pasta.. no tumma pasta ehkä menis mut turhia kaloreita siitäkin tulee.

Äänestä
  • keltuaisessa on liika kaloreita. No perunassa on miljoonasti vähemmän kaloreita entä vaalessa riisissä tai pastassa, joten suosittelen perunaa.. vaikka hiilareita onki. 65kcal/100g muistaakseni.. eli muutama pikku pottu on sen 100g muistaakseni

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


................. kirjoitti:

Minkä takia jotkut ei syö kananmunan keltuaista?

Kannattaako mielummin syödä perunaa ruuan kanssa vai riisiä tai makaronia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu