Suomen uhat

Laitsu

Suomen uhat ovat aina tulleet idästä. Ei ainoastaan 1900-luvulla, vaan jo satoja vuosia aikaisemmin ellei kauemminkin. Siksi me tarvitsemme vahvan ja demokraattisesti johdetun puolustusliiton turvaksemme. Tällainen on esimerkiksi Nato. Länsimaisuus, vapaus, demokratia ja ihmisoikeudet ovat silloin turvatut maassamme.

4

367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omalta pohjalta

      Hyväuskoisimmat meilläkin kuvittelevat Natosta glopaalia rauhantekijää, kunhan kaikki siihen ensin liittyvät. Onneksi Suomessa ollaan pidättyväisiä ja osataan suhtautua varauksella vapautta ja tasa-arvoa edistävän "arvoyhteisön mahdollisuuksiin operoida maailmalla.

      Sitten sanotaan, että Nato on demokratian tuki ja turva. Suomessa demokratia on ollut vallalla jo paljon ennen Naton keksimistä. Meitä ei enää tarvitse pelastaa. Nato voisi sen sijaan levittää demokratiaa ja ihmisoikeuksia vaikkapa Turkkiin, joka on kauan ollut Naton jäsen. Jostain syystä Turkkia ei edelleenkään pidetä demokratian, eikä ihmisoikeuksien kunniottamisen mallivaltiona.

    • politrukkiaika on jo ohi.

      Ehkä kannattais jo luopua tuosta

      neuvostoaikaisesta sanahelinästä.

      Ei se tee asiasta viisaampaa vaikka

      probagandakoneisto jauhaakin nyt lännen

      lauluja.

      • VALKOINEN KUOLEMA - EI ARMO...

        "
        Älä jaksa enää!
        Kirjoittanut: politrukkiaika on jo ohi. 1.8.2007 klo 14.33


        Ehkä kannattais jo luopua tuosta

        neuvostoaikaisesta sanahelinästä.

        Ei se tee asiasta viisaampaa vaikka

        probagandakoneisto jauhaakin nyt lännen

        lauluja.
        "


    • O'Selene

      yhdessä Yhdysvaltain kanssa. Niin - edellyttäen, että Yhdysvallat uskoo, että stabiliteetti on arvokkaampi tila kuin demokratia. Siihenhän USA pyrkii nyt Lähi-Idässä - ei välttämättä demokratiaan, vaan stabiliteettiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      312
      6088
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3596
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2780
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2151
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      100
      1718
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      66
      1160
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1045
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      142
      947
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      918
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      874
    Aihe