Olisikos terassimatto hyvä pinnoite betonilattiaiselle parvekkeelle, jossa on parvekelasit? Mitä suunnilleen maksaa, parvekkeen koko n. 10 m2
Sopiva lattiapinnoite
6
5183
Vastaukset
- Kimalainen
Ainut todella hyvä parvekematto on Dry Step Termomatto jonka hankin itelleni juuri lasitetulle parvekkeelleni. Tuttavallani on ollut jo viitisen vuotta ja käyttää parveketta joulunakin. Löytynee nettimyyninä jossakin 25 euron neliöhintaan, mutta kyllä kannatti.
Katso hakusanalla "parvekematto" niin löydät tietoa lisää tai netissä Takkatohtori tai vastaava.- terassimatto
Ostin Prismasta terassimattoa (20 euroa rulla) Tosi miellyttävä jalan alla ja helppo imuroida. Hinta/laatusuhde erinomainen.
- Kimalainen
terassimatto kirjoitti:
Ostin Prismasta terassimattoa (20 euroa rulla) Tosi miellyttävä jalan alla ja helppo imuroida. Hinta/laatusuhde erinomainen.
Noita samoja minäkin katselin ja hyvältä ne päällisinpuolin tuntuivat. Tosin noissa halvoissa "nystyrämatoissa" puuttuu tuo termoominaisuus joka on hyvä kylmää betonia vastaan. Sitten kaverillani nuo nystyrät alkoivat kovemmassa käytössä murenemaan ja reunat kipristelevät ylöspäin. Mutta kyllä tuolla halvalla hintaakin saa nättiä pintaa, tarpeen ja rahapussin mukaan.
Meillä kun haluttiin tuo parveke enemmän ympärivuotiseen käyttöön eikä tarvise noita kenkiä aina laittaa jalkaan. Voi sitten käydä talvellakin sukkasillaan. Tuo lämpöominaisuus kun tulee sen alapinnassa olevasta styroksin lämpöominaisuutta vastaavasta eristepinnasta. Itse kyllä yllätyin. Tuli vähän niinkuin yksi käyttöhuone lisää ja kyllä meillä nuo olohuoneen matot ovat vielä paljon kalliimpia (ei vaimon luettavaksi). - ee.
Kimalainen kirjoitti:
Noita samoja minäkin katselin ja hyvältä ne päällisinpuolin tuntuivat. Tosin noissa halvoissa "nystyrämatoissa" puuttuu tuo termoominaisuus joka on hyvä kylmää betonia vastaan. Sitten kaverillani nuo nystyrät alkoivat kovemmassa käytössä murenemaan ja reunat kipristelevät ylöspäin. Mutta kyllä tuolla halvalla hintaakin saa nättiä pintaa, tarpeen ja rahapussin mukaan.
Meillä kun haluttiin tuo parveke enemmän ympärivuotiseen käyttöön eikä tarvise noita kenkiä aina laittaa jalkaan. Voi sitten käydä talvellakin sukkasillaan. Tuo lämpöominaisuus kun tulee sen alapinnassa olevasta styroksin lämpöominaisuutta vastaavasta eristepinnasta. Itse kyllä yllätyin. Tuli vähän niinkuin yksi käyttöhuone lisää ja kyllä meillä nuo olohuoneen matot ovat vielä paljon kalliimpia (ei vaimon luettavaksi).koska näyttävä sitä täällä kerosalossa roskiin heittelevän, eikö palat pysy kiinni, vai aiheuttaako allergiaa, en tiedä, mutta ei näytä pitkäikäisesti pidettävän.
- parvekkeelle
termomaton lattiaan. Se oli kyllä aika kallista, mut se on ollut tosi hyvä. Tuntuu jalan alla lämpöseltä talvellakin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1285764
Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3962579- 1342487
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv82079- 121353
- 621097
Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍101042- 51912
- 76825
Temusta tilaamiseen tulee muutos
Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/101815