Joko kohta olisi aika. Maailmalta kuuluu huhuja mahdollisista korkojenlaskuista?
Pitkään korkoon?
Jaakko
4686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kylläähän pitkälle korolle alkaa olla hyvä aika. Korkojen nousu näyttää ainakin tasoittuneen. Monet pitkän koron rahastot on jo tuottaneet kuukauden hyvin.
http://www.kauppalehti.fi/4/0x1001907ac/raha/korot/korko.jsp?intid=KOR_EUR12M
yli 2%. ei mikään. huono menneisyys vuoden taakse ja yhtä huono tulevaisuus. sammon varatili tuottaa kuussa sen 3,8%
Jos katssot edellsitä kuvaajaa niin näety korkojen nousubn tyrehtyneen kes'äheinäkuun vaihteessa. Esimerkkinä OP oblikaatio kuukauden kehitys:
http://graph.morningstareurope.com/3linesoverview.aspx?
Tuo näyttää aika mukavalta verratuna moneen miinuksella olevaan osakerahastoon.
Yli 10 vuoden obligaatiorahastot ovat tuottaneet viime kuussa yli 2%, 5 vuoden rahastot hieman alle (1,5-1,7%). Jos pitkillä koroilla on huono menneisyys takana, niin se tietää parempaa tulevaisuutta, vaikka korkotaso ei lähtisikään heti laskuun.
Sammon varatili tuottaa webbisivujensa mukaan 12kk euribor - 1,2% eli kuussa about 0,28%.