Osaako kukaan kertoa että mikä lie ongelmana, kun hankin ulkoisen kovalevyn jossa on tiedostojärjestelmänä FAT32 ja kannettavalla pystyn sitä käyttämään ongelmitta, mutta pöytäkone ilmoittaa että se ulkoinen kovalevy on alustamaton. Kummassakin koneessani on siis tiedostojärjestelmänä NTFS sekä käyttiksenä XP.
Tietenkin voin vaihtaa ulkoisen kovalevyn tiedostojärjestelmäksi tuon NTFS:n jolloin ongelma lienee ratkeaa, mutta mikä lie tuossa pöytäkoneessa että se ei lue FAT32:sta????
Ulkoisen kovalevyn tiedostojärjestelmä???
2
523
Vastaukset
- ja lukee
fat32 alustettuja levyjä.
Vika on jossain muussa.
Voisi kokeilla laittaa asema kiinni pöytäkoneeseen ja sitten poistaa se kokonaan laitehallinnasta. Pitäisi löytyä "levyasemat" kohdasta. Se on se levyasema, jossa mainitaan "USB"
Se näkyy siellä vain silloin kun aseman on kiinni koneessa. Joten ajureiden poistoa varten on ulkoinen asema liitettävä USB liittimeen.
Tietokone tallentaa usb laitteiden ajurit, kun ne ensimmäistä kertaa liitetään koneeseen ja hakee aina samat ajurit liitettäessä laite uudelleen.
Kone löytää ulkoisen aseman uudelleen ja asentaa sille ajurit uusiksi.- Pahvi
... ei auttanu uudestaan asennuskaan. Tuo pöytäkone on muutenkin aika tiltissä, eli saattaa olla että sieltä on ratkennut joku kortti kokonaan. Ei pelaa korppu,cd tai dvd asematkaan eli taitaa joutaa pöytäkone eläkkeelle....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614197Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653429Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541788Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251647Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971422Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132924Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235855en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115824Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe17791