Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Sokeritahnaa

hei tietääkö kukaan kuinka valmistetaan Sokeritahnaa jolla vahataan alapäätä.
94298
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kyllähän sen joku tietää. Suositus: Mene ammattinsa osaavalle kosmetologille joka hoitaa homman. Ei tarvi itte sotkea paikkojaan ja turata pimppansa kanssa ;-)

Äänestä

Tässä paras ohje mitä olen itse saanut aikaiseksi.
0,4 dl sitruunamehua (tiiviste käy)
0,4 dl vettä
3,2 dl sokeria

Keitetään kupari/kullanväriseksi.
Kaada säilytysastiaan. lämmitys käy mikrossa hetkessä.Tulee kuumaksi joten kannattaa kokeilla ensin muualle että kestääkö iho ja hakea oikea aika. Mittasuhteet aika tarkkoja. Teen itse aina tuplaannoksen ja valmistus vie oikeastaan enemmän aikaa kuin uskoisi.
Levitykseen jäätelötikku ja poistoon huokoinen kestävä kangas esim.kuitukangas.

Jälkihoitoon pesu ja puhdistusaine sekä jokin rasva. Ei jätä nyppyjä eikä kutise.
Olen itse tähän tyytyväinen, sillä olen se joka meillä hoitaa nämä asiat ja en halua menettää mahdollisuuksian päästä läheisyyteen.

Äänestä
  • Eli teet tuolla aineella karvanpoiston vahaus-menetelmällä. Ensin levitetään tikulla ja sitten kankaalla repäistään?

    Ymmärsin, että ap kirjoittaja olisi kaivannut sokeroinnin -mömmön reseptiä? Jossa ei siis kangasta käytetä vaan sokeritahnaa pyöritetään iholla ja karva lähtee kasvunsuuntaisesti.

    Äänestä

  • kangasta? kirjoitti:

    Eli teet tuolla aineella karvanpoiston vahaus-menetelmällä. Ensin levitetään tikulla ja sitten kankaalla repäistään?

    Ymmärsin, että ap kirjoittaja olisi kaivannut sokeroinnin -mömmön reseptiä? Jossa ei siis kangasta käytetä vaan sokeritahnaa pyöritetään iholla ja karva lähtee kasvunsuuntaisesti.

    Nimenomaan tuon mömmön ohjetta olen hakenut. Toi vahantapaan käytettävä on ihan okei, mut toinen vois olla helpompi. Eli jos ohje löytyy, niin kiitos kaunis!

    Äänestä

Riippuen keittoajasta. Tummempi on oikean ärhäkkää "pallovahana" vaaleampi sopii kuumavahaukseen. Itse poistan kivesten alapuolelta kylmävahalla ,mutta emäntä haluaa ehdottomasti kuumavahauksen ei tulehdu ja näpyt/kutina jää minimiin. Näin ainakin on annettu ymmärtää.
On ihan oikeasti aika tahmaista ainetta jos kaikki osuu kohilleen. Meillä on toiminut ja jälkivaivoja ei ole tullut.

Äänestä
  • pelottaa toi repäisy! Mut sheivaaminenkin joka päivä tympii todella! Näyttää telkkarissa ainakin sekin jo kamalalta, kun vaiks säärikarvoja otetaan vahalla..

    Äänestä

Sattuu se hetkellisesti,mutta ei tartte tehä joka päivä. Sittenmin myös iho siihen tottuu ja karvoitus poistuu helpommin.
Jos haluat oikeasti miellyttää kumppaniasi niin varo sitä kun sänki iskee. Se veristää toisen ihon.
Tarvii pitää karvattomana kokoajan.Tää ei toimi sänkeen vaan tarvii oikeasti karvoja ajella koneella välissä.

En ainakaan itse suosittele koko poistoa vaan reunat ja häppäreittenkyljestä alapuoleta sekä välilihan tuntumasta.


Kaikki riippuu sinusta oletko vihkiytynyt asiaan ja kestätkö hetkellisen kivun.

Äänestä
  • siis ku mä sitä yritin se kiehu yli ja se oli liaan vetistä ... mistäköhä se sit johtuu? :/

    Äänestä

  • candy18 kirjoitti:

    siis ku mä sitä yritin se kiehu yli ja se oli liaan vetistä ... mistäköhä se sit johtuu? :/

    Niin se tekee.

    Sekoita kokoajan ja kiehuessa pienennä levy 3-4
    ja kun vielä koittaa tulla kattilasta yli niin
    nosta kattila liedeltä ja odota ,että rauhoittuu
    laske takaisin. Tätä jatketaan niin kauvan kunnes
    väri on oikenlainen (kullasta tummenpi).
    on silti kuumana aika notkeaa,mutta kovettuu jähtyessään.

    Uusi kokeilu vaan.
    Aineet ei onneksi ole arvokkaita
    aikaa vaatii ja harjoitusta ei onnistunut minultakaan ensimmäisellä kerralla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


candy18 kirjoitti:

hei tietääkö kukaan kuinka valmistetaan Sokeritahnaa jolla vahataan alapäätä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu