myös toisen lapsen kummeja??
miten menikään..?
sylikumminhan on oltava eri??vai??
miten menikään..?
sylikumminhan on oltava eri??vai??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta mun mielestä ei nykyään ainakaan oo merkitystä onko sylikummi vai ei, tai siis ettei sellasta nimitystä enää käytetä, kummi kun kummi. Mutta tuntuis oudolta et ois samat kummit..?
voivat olla samat kummit.
Mitään sylikummeja ei merkata mihinkään kummitodistuksiin ym, se on vain puhekieltä (eikä siis oikeasti tarkoita mitään). Voihan lasta pitää sylissä esim. isäkin, jolloin mitään "sylikummia" ei edes ole.
juu voi olla...
miun äiti on oman siskosa molempien lasten kummi...
Olen kummi ystäväni molemmille lapsille ja minusta se on tosi mukavaa. Jo ensimmiäisen lapsen syntymän aikoihin tulisin oleman tämän perheen kuvioissa normaalia enemmän. Toisen lapsen synyttyä emme edes kysyneet vaan minä vaan aloin kummiksi. Homma on toiminut erittäin hyvin. Avomiehen on lasten kummisetä, vaikka ei kirkonkirjoihin merkittykään.
Nyt isompina lapsetkin sanovat, että tää on tosi reilu systeemi.
Niin onkin. Voimme viettää aikaa olempien lasten kanssa ja olla molemille spesiaali-ihmisiä. On myös kiva hemmotella molempia lahjoilla, eikä toisen tarvitse olla kateellinen.
Jollekin tällainen kummina oleminen voisi olla raskasta. Kehottaisin vain tarkkaan miettimään, että onko pari sopiva. Samaa ns. synttäri-joulu-kummia tuskin kannattaa toiselle lapselle ottaa.