HEI
Miten näette asian kuluttajansuojan kannalta:
Kävin suht uudella ja halvalla silmälasi optikkoliikkeellä, tilasin lasit, kävi optikon tarkastuksessa, jossa sanottiin lasien olevan valmiit 2vk kuluessa. Maksoin lasit tällöin, ja kuulemma saan tekstiviestin lasien saapuessa. Nyt kulunut 3vk, jonka aikana käynyt liikkeessa tarkistuttamassa puhelinnumeroni, ettei viesti mennyt väärin, kuulemma lasit eivät valmiit, eikä liikkeellää tietoa milloin saapuvat. onko minulla siis oikeutta vaatia hinnan alennusta/kaupan purkua?
Tästä uudesta liikkeestä huomattavasti edullisemmat lasit, mutta jos palvelu tätä, ei nappaa...
SILMÄLASIT
2
1302
Vastaukset
- Pekan poika
Otteita Kuluttajasuojalaista.
4 § (5.1.1994/16)
Luovutuksen ajankohta
Jollei ole sovittu, että tavara on luovutettava määrättynä ajankohtana taikka vaadittaessa tai viipymättä, se on luovutettava KOHTUULLISESSA ajassa kaupanteosta.
Seuraamukset tavaran luovutuksen viivästymisestä
7 § (5.1.1994/16)
Oikeus PIDÄTTYÄ maksusta
Ostajalla on myyjän viivästyksen perusteella oikeus pidättyä maksamasta kauppahintaa. Ostaja ei kuitenkaan saa pidättää rahamäärää, joka ilmeisesti ylittää ne vaatimukset, joihin hänellä on viivästyksen perusteella oikeus.
8 § (5.1.1994/16)
Oikeus vaatia sopimuksen täyttämistä
Tavaran luovutuksen viivästyessä ostajalla on oikeus vaatia myyjältä sopimuksen täyttämistä. Myyjä ei kuitenkaan ole velvollinen täyttämään sopimusta, jos sille on olemassa ESTE, jota myyjä ei voi voittaa, tai jos sopimuksen täyttäminen edellyttäisi uhrauksia, jotka ovat kohtuuttomia verrattuna sopimuksen täyttämisen merkitykseen ostajalle.
Toisin sanoen jos myyjä liike ei valmista itse laseja vaan alempi myyntiporras. On tällöin olemassa tavaran luovutukselle este jota myyjä ei voi voittaa.
Toisin taas on jos ne lasit tehdään siellä myyjäliikeessä!
Eli normaalisti laki ei velvoita sinua maksamaan tuotetta ennen kuin sen saat, mutta tässä tapauksessa olet sen tehnyt. - samanlailla
Ostin tästä uudehkosta halpaketjusta aurinkolasit vahvuuksilla ja minulle sanottiin, että lasit tulevat kahden viikon kuluttua, mutta todellisuudessa aika venähti yli kolmeen viikkon.
olin soittanut liikeeseen aikaisemmin ja kysellyt lasejani, mutta silloin sanottiin, että lasit on työn alla...
Minä sain hyvitykseksi laseille kotelon kaupanpäälle.
Aikaisemmin tilaamani silmälasit tuli ihan ajallaan ja maksoin ne noutaessa, mutta aurinkolasit olin maksanut ennakkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h72763Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062611Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182307Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.481889Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201073En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.70986