Kekkonen

osasi kehua

Kekkonen Tannerista:

"Väinö Tannerissa on paljon sellaista, joka on suomalaisinta, mitä miehessä voi olla: hän on varma mielipiteissään, joskus itsepäisyyteen saakka, hän on rehellinen ja luotettava kannanotoissaan, hän on uskollinen asialleen ja tovereilleen, hän on realiteettien mies, kylmä ja kovakin asioissaan, mutta lämmin ihmisenä, hän on humoristinen omalla jäyhällä tavallaan. Hän on rohkea mies, niin rohkea, että hän puolustaa omaa oikeuttaan, työväenluokan oikeuksia ja meidän yhteisiä oikeuksiamme, olivatpa vastassa mitkä voimat tahansa."

Kekkonen Stalinista:

"Stalinin maailmanhistoriallinen merkitys on jokaiselle nykypäivän ihmiselle kiistämätön tosiasia. Niidenkin, jotka eivät omaksu sitä maailmankatsomusta, jonka nerokas ja menestyksellinen johtaja Stalin on ollut, täytyy myöntää, että Neuvostoliiton taloudellinen kehitys takapajuisesta maatalousmaasta voimakkaaksi, nykyaikaiseksi teollisuusmaaksi ja toiseksi johtavaksi maailmanvallaksi on ollut todellinen jättiläissuoritus."

6

441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kekkosen puheissa on kekkoslaisuuden ja kepulaisuuden syvä ydin.

      Kekkonen kehui mielellään kuolleita tai kuoleman lähellä olevia. Mistä hyvänsä saa etua itselle tässä tilanteessa, oli etua Kekkoselle. Kekkonen oli poliittinen huligaani ja henkilökohtainen narsisti, valitettavasti.

      • oli oikea mies

        hyvä presidentti ja otti huomioon kaikkein huonoimmassa asemassakin olevat.
        Vanhasessa on samaa tyyliä mutta ei vielä ainakaan ole tarpeeksi räväkkä.Eiköhän Matti virkaan päästyään näytä mistä kana kusee.


      • Vanhasesta hyvä
        oli oikea mies kirjoitti:

        hyvä presidentti ja otti huomioon kaikkein huonoimmassa asemassakin olevat.
        Vanhasessa on samaa tyyliä mutta ei vielä ainakaan ole tarpeeksi räväkkä.Eiköhän Matti virkaan päästyään näytä mistä kana kusee.

        presidentti saadaan, tämän asian voi ilmaista monenlaisin sanakääntein aina vastapuolen tyylilajin valinnan mukaan!


    • Männistön vaari

      Kekkonen oli diplomaatti, joka pystyi hoitamaan asioita Suomen eduksi myös maailmalla sen joka kolkassa.
      Tanner varmaan oli jämäkkä mies aina itsepäisyyteen asti, mutta ei ollut diplomaatti eikä hänestä siinä mielessä olisi ollut ainesta hoitamaan suhteita ulkomaihin.

      • diplomatian taju

        ”Sosialisti ja patriootti”, Emil Skog muistelee:

        sivu 309

        …Vaaleissa (1951) Tanner tuli suurella äänimäärällä valituksi edustajaksi. Eduskunnassa tanner valittiin valtiovarainvaliokunnan puheenjohtajaksi, missä hän taitavana talousmiehenä teki ansiokkaan työpäivän. Mutta ulkopoliittisiin asioihin häntä ei voitu käyttää, siinä suhteessa hän oli poissa pelistä. Häntä ei kutsuttu Neuvostoliiton järjestämiin tilaisuuksiin. Puhuin näistä asioista pitkään ja perusteellisesti Tannerin kanssa. Pyysin häntä omaksumaan joustavamman kannan nimenomaan Neuvostoliiton Suomessa olevaan lähettilääseen. Myös puolueelle olisi hyödyksi, jos sen johtavin hahmo olisi paremmissa väleissä itäisen naapurimme kanssa. Tanner ei vastannut mitään, murahti vain suurista ideologisista erimielimielisyyksistä. Puhuin asiasta Neuvostoliiton uudelle suurlähettiläälle Lebedeville. Hän sanoi kerran yrittäneensä lähestyä Tanneria ja ryhtyä keskusteluun tämän kanssa. Tanner oli vain sanonut, ettei ymmärrä vaikka tyydyttävästi puhui venäjää. Tähän oli kosketus Tannerin kanssa päättynyt, uutta yritystä oli turha tehdä, koska vastapuoli oli siihen haluton, selitti suurlähettiläs…

        Edellä oleva kertomus kuvaa sitä katkeruuden määrää, joka Tannerin sisuksissa kyti Neuvostoliittoliittoa kohtaan. Olihan hänellä siihen aihetta, sodan aikana neuvostopropaganda oli ottanut hänen henkilönsä hampaisiin kutsuen suomalaisia joukkoja mannerheimiläis-tannerilaiseksi rosvokoplaksi. Myös istuminen sotasyylliseksi tuomittuna vankilassa oli tehnyt tehtävänsä. Vanhan miehen mieli ei enää kääntynyt diplomaattiseksi – henkilökohtaiset vihantunteet estivät häntä toimimasta siten kuin maan etu vaati. Siksi häntä ei pidetä suurena suomalaisena valtiomiehenä, - suurena suomalaisena työnväenjohtaja kylläkin – kuten aikalainen Emil Skog häntä luonnehtii.


    • Urho Kekkosen ylistys Väinö Tannerista Helsingin Sanomissa on hämmentävää luettavaa. Olin kuvitellut, että JormaKKorhosen Tanner-ylistystä ei voi petrata, mutta nyt täytyy myöntää, että hän on löytänyt voittajansa Urho Kekkosesta.

      Noista Tannerin onnittelu- ja Stalinin muistokirjoituksesta voi kyyninen sielu tietenkin lukea jotain ylimääräistä rivien välistäkin. Yhtä kaikki, tuollaisia kehuja ei nykypolvi osaa enää kirjoittaa.

      Kai niitä saa johon kuhun nykyiseen henkilöön sovellettuna lainata? Ainakin alkuperäiseen kirjoittajaan ja tekstiyhteyteen viitaten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      9
      2781
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2621
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2317
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1894
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1473
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1154
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1005
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe