viinin hankinnassa? Haeskelen mahdollisimman vähän lisäaineita sisältävää vanhojen perinteiden mukaan valmistettua punaviiniä, joka olisi todellinen terveysjuoma. Ilman kompromisseja laadun suhteen!
Osaisitteko neuvoa
6
1118
Vastaukset
- ja terveys
eivät välttämättä kulje käsi-kädessä.
Markkinoilta löytyy eri bio ja luomunimikkeen alta useitakin tuotteita jopa ALKOsta. Heidän nettisivuiltakin löytyy asiasta tietoa.
Täytyy muistaa muutaman asia:
- luomu ja eri bio viinien laatu ei välttämättä parempi kuin vastaavien muiden saman alueen viinien.
- sulfiittia listään viiheihin pitämään mikrobit kurissa - viini säilyy paremmin - suurimalle osalle tästä ei ole haittaa.
- viini kypsytettiin/varastoitiin ennenkin tammitynnyreissä, tanniinin takia - auttaa säilymisessä - tekee myös makumuutoksia, toiset toivottavia ja toiset eivät.
- jos viinin juominen tuottaa stressiä - kannattaa jättää väliin, kyseessä on nautintoaine.
Todelliset bio viinit näyttävät tekevän kauppansa varsinkin USAssa - johtuisikohan siitä, että heillä on kapitaalia riittävästi. Nämä viinit ovat erittäin kalliita, enkä puhu nyt mistään euroopan luomuviineistä. Saatavuus ALKOssa on mitätön, tilaustuotteita kannattaa kysellä.
ALKOn sivut auttavat.
Todellista terveysjuomaa ei ole mikään viini, kaikissa niistä on omat ongelmansa. Alkoholi, torjunta-ainejäämät, homemyrkyt, lisäaineet jne - pukkaavat
Viinejä kriteereillä "punaviini" ja "luomu" seuraavasti (viinin nimi/Alkon tuotenro/pullokoko litroina/hinta euroina):
• Terrale Nero d'Avola Cabernet Sauvignon 462157 0,75 7,98
• Château Coursou 005605 0,75 11,96
• Château Pech-Latt 005714 0,75 11,97
• Château les Dauphins 453987 0,75 12,89
• Lupicaia 451207 0,75 68,60
• Penfolds Grange 458947 0,75 195,40
Jos tuossa luomu-nimikkeessä sitten mitään taikaa on. Minulle se ei ole kriteeri eikä mikään.- vaan ei vihreä...
Alko tuotteista, oma mielipide:
- Terrale Nero d'Avola Cabernet Sauvignon - perustavaraa, kelpaa.
- Château Coursou - vaisu, ei sytytä
- Château Pech-Latt - ei kummoinen, mutta ruokajuomana menettelee
- Château les Dauphins - tämän listan paras hinta-laatusuhde, hyvää keskitasoa
Loput kaksi ovat ylihintaisia ylimystölle...ei kokemusta
- rotissööri
Alkon vähittäismyymälässä on parhain ja tuorein tieto. Jollei myyjä osaa auttaa, pyydä, että pääkonttorin sommelier ottaa sinuun yhteyttä.
- meteque
Chileläinen Montes Alpha on erään testin mukaan kaikkein antioksidanttisin viini, siis terveellinen. Ja hyvääkin. Alkossa on kaksi niiden pullotetta, ja suosittelen sitä kalliimpaa.
- Viininmaistaja
Ei sinulla sattuisi olemaan tarkempaa tietoa tuon viinin lisäaineista ja viljelytavoista? Katselin netistä heidän sivujaan, mutten löytänyt tarkempaa tietoa. Kilpailuja oli voittanut, joten varmaankin on hyvä viini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251278
- 95932
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89924Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede25877Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat293770- 95748
- 34648
- 109646
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.50581Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet131568