Viinaa ja läskiä KESKUSTA?

Demagogi

http://www.suomenmaa.fi/Uutiset.html (Suomenmaa voisi nimetä artikkelinsa kunnolla, jotta niihin voisi myöhemminkin palata!)

ONKO KESKUSTALLE BUDJETTI VAIN VIINAA JA LÄSKIÄ?

Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Hannes Manninen (kesk) vaatii rajusti ruuan arvonlisäveron alentamista ja samalla haluaa viinaveroa huomattavasti lisää.

Eikö valtiovarainvaliokunnan puheenjohtajalla ollut muuta kuin populistista ja pinnallista sanottavaa budjettiehdotuksesta? Viinasta ja läskistä osaa kansakin haastaa, mutta miten olisi esimerkiksi kuntien asiat budjetissa?

Keskusta on pahasti hirttämässä itseään tuohon ruuan arvonlisäveroalennukseen.

Keskusta ei ole purkanut sitä edes Sirkka-Liisa Anttilan vaatimaan terveellisen ruuan veroalennukseen.

Ei ole tullut ehdotuksia luomulle, tuoreille vihanneksille, luonnonmarjatuotteille, luonnonsienille, kalalle, tms.

Keskustan arvonlisäveroalennuspuheet näyttää ja kuulostaa jo siltä, että Keskusta ajaa ainoastaan keskusliikkeiden ja suurmarkettien etua.

3

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kepuohjaaja

      Älä suotta pillastu siitä, että Suomenmaa ja kepu heittelee ennalta käsikirjoitettuja repliikkejä tyynnyttämään kepulaista raittiusväkeä sen suhteen, että viinaveron korotus pidetään kohtuullisena, tai että järjetön kepun vakiolupaus ruoan alvin alennuksesta ei tule kyseeseen, koska se olisi vain turha tulonsiirto valtiolta kaupan ketjuille: turhien kauppakeskusten rakeneluun ja lähikauppojen lopettamiseen.

      Kepu elämöi nyt, koska se haluaa pitää umpiluiset peruskannattajansa hiljaisina.

      • Demagogi

        ...on vaara, että jos asiasta (ruuan alv-ale) jankutetaan ja jankutetaan, niin kansa alkaa uskomaan sen olevan jotakin hyvää kuluttajalle.

        Osittain kyseessä voi olla tietenkin myös se, että kun nostetaan älämölöä ruuasta ja viinasta, niin sen alla menee isoja kaloja omaan pussiin.

        Hyvä budjetti on aina yllätyksetön.


      • oikeassa nimittäin
        Demagogi kirjoitti:

        ...on vaara, että jos asiasta (ruuan alv-ale) jankutetaan ja jankutetaan, niin kansa alkaa uskomaan sen olevan jotakin hyvää kuluttajalle.

        Osittain kyseessä voi olla tietenkin myös se, että kun nostetaan älämölöä ruuasta ja viinasta, niin sen alla menee isoja kaloja omaan pussiin.

        Hyvä budjetti on aina yllätyksetön.

        Viinan verotuksen liian ankara korottaminen toisi tullessaan pahempia haittoja: salakuljetuksen, omatoimisen tuonnin, kotipolton ja kotiviinit yms. kaljan ja kiljun tekemisen.

        Kohtuullinen verojen korotus nostaa sen verran hintaa, ettei kerralla osteta varmuuden vuoksi ylisuurta lastia, joka sitten kitataan naamaan, kun sitä kerran on. Tämä vähentää koko- ja osapäiväjuoppojen terveysriskejä kuolla nopeammin kuin pienemmällä tissuttelulla kuolisivat, mikä näyttää riittävän kokoomuksenkin hurskasteleville alkoholipopulisteille.

        Ruoan alvin suhteen pitäisi nostaa kissa pöydälle, eli ottaa kaupan kartellit suurennuslasin alle ja paljastaa, että Suomen korkea hintataso johtuu vain hintakilpailun puutteesta, tarpeettomasta kauppapaikkojen rakentelusta ja täysin turhasta tarjousmainonnasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4197
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3429
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1788
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1647
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1422
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      924
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      855
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      824
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      17
      791
    Aihe