Mielenkiintoinen kausi edessä. Viime kausi meni edellisvuoden hopeahässäkän vuoksi vähän vihkoon. Taisi olla ylisuuria odotuksia ainakin kannattajien keskuudessa. Onneksi seurajohto piti päänsä kylmänä, eikä lähtenyt pullistelemaan. Seuran talouden tervehdyttäminen oli uroteko.
Valmennuksellisesti Toivolan jälkeinen aika ei ole oikein selkeytynyt. Pelityyli oli viime vuonna pahasti hakusessa. Mielestäni lähivuosina olisi tärkeää nostaa omia huippujunioreita tulevaisuuden runkopelaajiksi. Nyt ei hyvistä tyypeistä ainakaan ole puutetta.
Missä mennään
10
293
Vastaukset
- mmmmmmmmmmmmmmmm...
Joo. Ässissäkin varmasti mietitään pitkän tähtäimen strategiaa tulevaisuuden varalle. Suht pienillä resursseilla toimivan organisaation pitää tuntea vahvuutensa tarkkaan.
Perinteiden pohjalle tulee rakentaa, mutta on myös seurattava lajin kehitystä. Pelillisesti kulmakivenä pitää olla aktiivinen ja aggressiivinenkin Ässät. Tosin tämä on mennyt ajoittain yli - lähes kohkaamiseksi. Taito ja hallittu fyysisyys ovat aina muodissa. Totta on, että junioripuolelta on lupa odottaa tulevina vuosina enemmän kuin aikaisemmin.- ikuinen kapinallinen
Että otetaan rauhallisesti. Etti käy niinku tepsille, et ku tulee menestystä nii laitetaa rahaa palamaan kunnolla.
- patafan 42
Ässät on kautta historian tahkonnut sijoja 8-14, sille perinteellekkö meinasit rakentaa?
Kyllä kannattaa lähteä ensin rakentamaan ihan pelisysteemiä kuntoon eli ns. "perusasiat" ensin ja sitten muut. Hyökkäyspeli, puolustuspeli, hyökkäys suunnitelmat, lyhytsyöttöpeli yms. pitää olla ensin kunnossa ja VASTA SEN JÄLKEEN voidaan alkaa puhumaan aktiivisesta ja agressiivisesta ässistä. Toivolan viimeisellä kaudella nämä perusteet oli kunnossa ja agressiivisuus antoi siihen vain hyvän mausteen. Pelkkä jenkkiläinen yli-innokas hakkaa päälle tyyli ei toimi enään nykyaikana. - ässäfani94
patafan 42 kirjoitti:
Ässät on kautta historian tahkonnut sijoja 8-14, sille perinteellekkö meinasit rakentaa?
Kyllä kannattaa lähteä ensin rakentamaan ihan pelisysteemiä kuntoon eli ns. "perusasiat" ensin ja sitten muut. Hyökkäyspeli, puolustuspeli, hyökkäys suunnitelmat, lyhytsyöttöpeli yms. pitää olla ensin kunnossa ja VASTA SEN JÄLKEEN voidaan alkaa puhumaan aktiivisesta ja agressiivisesta ässistä. Toivolan viimeisellä kaudella nämä perusteet oli kunnossa ja agressiivisuus antoi siihen vain hyvän mausteen. Pelkkä jenkkiläinen yli-innokas hakkaa päälle tyyli ei toimi enään nykyaikana.kautta historian pelannut sijoilla 8-14. mitä?
Et ole tainnut nähdä jääkiekkoa 5 vuotta pidempää. - mmmmmmmmmmmmmm..
patafan 42 kirjoitti:
Ässät on kautta historian tahkonnut sijoja 8-14, sille perinteellekkö meinasit rakentaa?
Kyllä kannattaa lähteä ensin rakentamaan ihan pelisysteemiä kuntoon eli ns. "perusasiat" ensin ja sitten muut. Hyökkäyspeli, puolustuspeli, hyökkäys suunnitelmat, lyhytsyöttöpeli yms. pitää olla ensin kunnossa ja VASTA SEN JÄLKEEN voidaan alkaa puhumaan aktiivisesta ja agressiivisesta ässistä. Toivolan viimeisellä kaudella nämä perusteet oli kunnossa ja agressiivisuus antoi siihen vain hyvän mausteen. Pelkkä jenkkiläinen yli-innokas hakkaa päälle tyyli ei toimi enään nykyaikana.Sinänsä oikeita asioita tuot esille, mutta tässä tarkoitetaan varmasti hieman syvemmälle meneviä asioita. Esimerkiksi juniorikoulutusta, jossa omaksutaan seuran pelitapaan littyviä asioita, valmennuksellisia kysymyksiä. onko siinä jatkuvuutta ja pelaajien rekrytointia. Miten löydetään pelikirjaan sopivia pelaajaprofiileja.
- sm-liigan
ässäfani94 kirjoitti:
kautta historian pelannut sijoilla 8-14. mitä?
Et ole tainnut nähdä jääkiekkoa 5 vuotta pidempää.historiaa. 1 mestaruus ja muutama mitali sija ja niiden lisäksi 90% sijoitukset liigan häntäpäässä. Noh aika kuultaa muistot...
- jgfhkjjhglkjghjh
HPK on mainio esimerkki suht pienillä pelimerkeillä pelaavasta seurasta (onko ne edelleen ry eikä oy?), jossa on pitkäjänteisesti tehty valitulla linjalla.
Joukkue kerää sympatiaa vuodesta toiseen hyökkäävällä pelillään. Menestystäkin on tullut. Siinä esikuvaa kenelle hyvänsä. - ässäfani94
Kyllä kai Karhujen, RU:n ja Ässien mestaruudet voidaan lukea porilaisen jääkiekon perinteen kivijalaksi.
Noita mestaruuksia voittaneet ihmiset ovat osin edelleenkin mukana toiminnassa.
Siinä sitä perinnettä!- patafan,42
Joo tottahan toi on Tampereen, Helsingin ja Turun jälkeen Pori on jääkiekon kaupunki historiallisesti kokonaisuutena ajatellen.
Poria ja Ässiä on vaivannut mielestäni tietynlainen nurkkakuntaisuus ja omin päin tekeminen. Onneksi yhteistyö Dallasin kanssa henkii tässäkin suhteessa muutoksesta. - patafan 42
patafan,42 kirjoitti:
Joo tottahan toi on Tampereen, Helsingin ja Turun jälkeen Pori on jääkiekon kaupunki historiallisesti kokonaisuutena ajatellen.
Poria ja Ässiä on vaivannut mielestäni tietynlainen nurkkakuntaisuus ja omin päin tekeminen. Onneksi yhteistyö Dallasin kanssa henkii tässäkin suhteessa muutoksesta.Lisäyksenä vielä edelliseen, että toki olen aina suuresti sympatiseerannut Ässien pelitapaa ja porilaista periksiantamattomuutta, joka kiteytyy hienosti Patasydän biisissäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä242232Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri281606- 891392
Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle
Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t231375Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä4171072- 118996
Pelolla pakottaminen
Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha624906Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet
Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa234856kamera hakokylässä
kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!12690- 10680