ihmisestä ihan selvästi, että painoa on reippaasti yli 100kg niin miksi pitää valehdella painonsa huomattavsti pienemmäksi. Ihan kuin ihminen tietoisesti tietää olevansa ylipainoinen, ja kokee syyllisyyttä siitä, että syö enemmän kuin kuluttaa...
miksi valehdella painonsa
12
1377
Vastaukset
- 90G
voisi kysyä, että mitä kenenkään aikuisen paino toisille kuuluu? Ymmärrän kyllä, että se lääkäreitä kiinnostaa, mutta muuten se on yksityisasia, eikä kenelläkään ole velvollisuutta painoaan kertoa, jos ei niin halua tehdä.
Jos joku tulee minulta utelemaan painoani sanon, että se ei kyselijälle kuulu mitenkään, oli sitten kysyjä kuinka läheistä sukua tahansa.- sitä että
potilas tulee laikkaukseen ja on valehdellut reilusti painonsa.
- usein?
sitä että kirjoitti:
potilas tulee laikkaukseen ja on valehdellut reilusti painonsa.
Vai miksi kysyt tuollaista, vai oletko itse le(a)ikkaava lääkäri tai salihenkilökuntaa?
Se on kyllä tosin potilaan omaa turvallisuutta kohtaan todella typerää ilmoittaa painonsa alemmaksi kuin mitä todellisuudessa on. Jo itsessään jos käytetään puudutusta, niin se annostellaan painon mukaan ja anestesia onkin jo juttu erikseen. Eikö sellainen henkilö osaa ajatella muuta kuin että voi voi minun painoani ei kukaan saa selville ja sen johdosta sitten vaikka itse herää kesken vaikean leikkauksen ja silloin vasta vaarallista onkin. huih... en usko, että tuollaisia ihmisiä kuitenkaan ihan joka päivä kohdataan. - ei niin varma tieto
sitä että kirjoitti:
potilas tulee laikkaukseen ja on valehdellut reilusti painonsa.
Luulisi että potilaat punnitaan ennen leikkauksia tms. toimenpiteitä. Eihän potilas välttämättä edes tiedä elopainoaan.
- punnitsi
sitä että kirjoitti:
potilas tulee laikkaukseen ja on valehdellut reilusti painonsa.
ainakin meikäläisen ennen leikkausta ja laittoi merkintänsä kaavakkeisiin, joten eipä siinä paljoa päässyt itse säätämään... Missä päin saa oikeasti valehdella painonsa leikkaussalivuoroa odotellessa? Olis kiva tietää!
- Ihraplösö
ei niin varma tieto kirjoitti:
Luulisi että potilaat punnitaan ennen leikkauksia tms. toimenpiteitä. Eihän potilas välttämättä edes tiedä elopainoaan.
on, että aloittaja yritti provoilla.
Mut on aina punnittu ennen toimenpiteitä. Myös silloin, kun olin vielä hoikka. - käynyt usein
usein? kirjoitti:
Vai miksi kysyt tuollaista, vai oletko itse le(a)ikkaava lääkäri tai salihenkilökuntaa?
Se on kyllä tosin potilaan omaa turvallisuutta kohtaan todella typerää ilmoittaa painonsa alemmaksi kuin mitä todellisuudessa on. Jo itsessään jos käytetään puudutusta, niin se annostellaan painon mukaan ja anestesia onkin jo juttu erikseen. Eikö sellainen henkilö osaa ajatella muuta kuin että voi voi minun painoani ei kukaan saa selville ja sen johdosta sitten vaikka itse herää kesken vaikean leikkauksen ja silloin vasta vaarallista onkin. huih... en usko, että tuollaisia ihmisiä kuitenkaan ihan joka päivä kohdataan.ja olemme ottaneet käyttöön käytännön, että jokainen potilas punnitaa, jotta tältä valehtelulta vältyttäisiin.
- käytäntö
käynyt usein kirjoitti:
ja olemme ottaneet käyttöön käytännön, että jokainen potilas punnitaa, jotta tältä valehtelulta vältyttäisiin.
minäkin olen valehdellut,tämä tapahtui teiniässä jolloin häpesin ylipainoani.
en nukahtanut annetulla annoksella,joten lääkettä lääkettä jouduttiin lisäämään.
kaikki sujui kuitenkin ongelmitta.
luulisi että alakanttiin valehtelu ei ole niin vaarallista.
en tosin haluaisi herätä kesken leikkauksen. =) - *sarita*
punnitsi kirjoitti:
ainakin meikäläisen ennen leikkausta ja laittoi merkintänsä kaavakkeisiin, joten eipä siinä paljoa päässyt itse säätämään... Missä päin saa oikeasti valehdella painonsa leikkaussalivuoroa odotellessa? Olis kiva tietää!
Jo hyvissä ajoin, aina ennen leikkauksia potilaat punnitaan, jotta anestesialääkäri ja hoitajat saavat tarkat tiedot potilaasta.
Sen perusteella myöskin määrätään tarvittava anestesia leikkauksissa.
On myöskin olemassa leikkauksia, joita ei tehdä kovin ylipainoisille ihmisille.
Näitä leikkauksia ovat esim. kaikki sydänleikkaukset ja elintensiirrot.
Ylipainoista potilasta tuetaan laihduttamisessa aina ennen tälläisiä leikkauksia. - usein?
käynyt usein kirjoitti:
ja olemme ottaneet käyttöön käytännön, että jokainen potilas punnitaa, jotta tältä valehtelulta vältyttäisiin.
Menetelmä on hyvä juttu, ihmettelen vaan itse ison ihmisenä, miten joku voi valehdella tuollaisessa tilanteessa painonsa, oli se kuinka hävettävää tahansa, niin oman hengen vuoksi on syytä olla rehellinen, eihän nuo hoitoalan ihmiset jatkuvasti ole näkemässä sitä ihmistä,jonka painoa täytyy kysellä, joten väliäkö sillä, vaikka vieras vaitiolovelvollisuuden pitävä ihminen sen painon näkee.
- Anenurse
usein? kirjoitti:
Vai miksi kysyt tuollaista, vai oletko itse le(a)ikkaava lääkäri tai salihenkilökuntaa?
Se on kyllä tosin potilaan omaa turvallisuutta kohtaan todella typerää ilmoittaa painonsa alemmaksi kuin mitä todellisuudessa on. Jo itsessään jos käytetään puudutusta, niin se annostellaan painon mukaan ja anestesia onkin jo juttu erikseen. Eikö sellainen henkilö osaa ajatella muuta kuin että voi voi minun painoani ei kukaan saa selville ja sen johdosta sitten vaikka itse herää kesken vaikean leikkauksen ja silloin vasta vaarallista onkin. huih... en usko, että tuollaisia ihmisiä kuitenkaan ihan joka päivä kohdataan.Ja näyttää siltä, että nimenomaan se sadan kilon raja on naisille kova paikka. Hyvin paljon näkee ysi-ysejä ja ysi-kaseja. Toinen ongelma on törkeän ylipainoiset,jotka eivät oikeasti tiedä omaa painoaan, koska kotipuntarit luovuttavat 120-130 kilossa. Asialla on sikäli merkitystä, että leikkaustasojen mekaniikalle on painorajoituksia mitä saa milloinkin tehdä.
Aikuisia potilaita ei välttämättä punnita, onhan lähtökohta kuitenkin se, että aikuisten pitäisi ymmärtää, mistä on kysymys. Ja on potilaita, joita ei voida tautinsa takia puntarille nostaakaan. Toisaalta ei painoa ihan tarkkaan tarvitse aikuisilla tietääkään.
- asdfasd
jos kysyisit ihmiseltä (varsinkin jos ei hyvä ystävä), että mitä hänelle kuuluu? - Niin useammat vastaavat aina "ihan hyvää" tai "hyvää" vaikka oikeesti saattaisi mennä miten huonosti. Eihän kukaan halua kertoa "huonoja" asioita itsestään - sehän on ihan normaalia jos tarkemmin ajattelet!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870