Hittojenko väliä mitä me ihmiset ajatellaan, jos Jumalaan uskoo ja tekee omantuntonsa ja heidän (M tai J) opettamiensa HYVIEN toimintaohjeiden mukaan, niin luulis riittävän Jumalalle. En usko että on tyhmempi kuin ihmiset - et varmaan sinäkään usko? Niin paljon pahaa ja kärsimystä on nuo uskontojen väliset PIKKU ristiriidat aiheuttaneet, että jos sellaisesta pysyy erossa, niin muut synnit on luutavasti niin pieniä, että hällä väli. (Siis tällä ajatuksella: Jos minä esim. oisin jumala, ja lapset (ihmiset) tottelis ja olis minulle ja lähimmäisille hyviä ja teksisivät ilmoittamiani (raamattu tai koraani) oikeita HYVIÄ tekoja eikä vain tekoja, vaan todella uskoisivat, että ole kaikkivaltias, niin ehkä minulle (jumalalle) olisi aivan sama onko ne oppineet NIIN hyväksi ja oikeamielisiksi Jussin (Jeeesus) vai Markun (Muhamed) kirjoittaman (minun ilmoittaman tekstin) kirjan avulla, kunhan ne tekee oikeita asioita ja ovat tottelevaisia.
P e r u s k y s y m y s m i e l e s t ä n i ihmiselle on kuitenkin - miten täältä pelastutaan ja saadaan iankaikkinen elämä - eikö niin? Sama miten maapläntit ja rahat on jaettu.
Annetaan se (pelastusteoria) siis jokaisen itsensä päätettäväksi, eikä tuputeta omia rasistisia mielipiteitämme (ps. rasismi tarkoittaa myös toisen uskonnon halveksuntaa ja halventavaa toimintaa).
AJATTELE, miten käsvisi, jos Jumala lähettäs vielä yhden OPUKSEN kirjoitettavaksi, jossa olisi yhdistetty sekä islam että kristinusko. Olis vedetty nuo aatamin aikaiset höpinät pois, joita kukaan ei enää tänä päivänä jaksa eikä ymmärrä ja tilalla olisi vain nuo kauniit, opettavaiset ja lähimmäistä kunnioittavat jutut, joita molemmista kirjoista kyllä löytyy ja ovat aika samanlaisia, jos vain vähän viittii sillä lailla selata. Voisihan ihminenkin kirjoittaa yhdistelykirjan, jossa olis selkeät ohjeet kerättynä molemmista hyvyyksien osalta. Sais uskoo Jeesukseen, jos haluis ja tavata koraania ja rukoilla mekkaan päin, jos siltä tuntuu tai tehdä molempia - varmuudeksi (viimeinen oli oli vitsi). Unohdettas hauheuksiin hoputtamiset, eikä menis turhaan aika noitten vanhojen tekstien tavaamiseen, kun kukaan ei taida osata tulkita niitä ihan oikein. Varmaan- minun luulo - Jumala tykkäis, jos sodat loppuis ja olis rauha ja sopuisa yhteiselo tai todistakaa mulle että hän tykkää mieluummin sotajutuista?
Meni fantasian puolelle, mutta jo pelkkä toisen uskonnon hyväksyntä tekis paljon! Mikä tässä mättää, kun näinkin sivistynyt maailma ja vielä tapetaan, eikä pystytä neuvottelun keinoin ratkomaan asioita. Ja pitäs lailla säätää, ettei uskontoa saa pitää sotaratsuna - se olisi rangaistava teko. Sotilaat ois vain sotilaita, jos on pakko tapella, eikä minkään uskonnon puolustajia. Kertosivat reilusti miks tappelevat, pakosta, johtajan käskystä, tuntevat itsensä loukatuks, kaverikin tappelee, ei o muuta tekemistä, inhoaa jotain naapurimaan johtajaa, jota ei edes tunne tai sitten kieltäytyis tappelemasta, jos ei o pätevää syytä. Eiköhän sillä yksi taivaspaikka irtoaisi? Nettiin sitten palsta, johon sais kirjoittaa miksi kieltäytyi sotimasta niin ainakin ihmisten kunnioitus olis saavutettu ja hyvä teko tehty ja jos jumala ei huomiois, niin ihme olis.
Mitä merkkaa nuo Jumalan muut miellyttämiset, rukoilut ja palvonta, jos samanaikaisesti tehdään itse älyttömyyksiä ja monet kuolee, TAPETAAN uskonnon nimissä jonkun maapläntin tai öljyn tai jonkun palvottavan ihmisen tähden (esim. maiden johtajat). Molemmissa kirjoissa se on kuitenkin kielletty - kait, vai onko (älä pidä muita Jumalia - eikö niin?).
ÄLÄ TAPA -käskyn unohtaminen kans luulis olevan suurinta luokkaa synneissä loppupeleissä - mitä mieltä sinä? Vai onko se koraanissa kielletty?
Synnitöntä (kaikki muut synnit kirjoittamani tappamisen lisäksi) ihmistä tältäkään palstalta tuskin löytyy tai jos haluaa, voi ilmoittautua mielenkiinnosta tähän.
Josps ei o väliä, kumpi teistä on väärässä?
5
207
Vastaukset
- ta-dah
mut muslimi ei halua hyväksyä humaaniuskäsitettä.
näkeehän sen jo, kun seuraa maailman menoa.- ooooo
..tiedotusvälineistäkin.
Ensin pistettäs medialle sanktiot, jos mainitaan joku uskonnollinen ryhmittymä jonkun sodan tai terrorin taakse. Silloin menis koko pohja pois sille uskonnon puolesta ja VARJOLLA hillunnalle ja taistelulle.
Rangaistaan yksilöitä ja johtajia pahoista teoista eikä kansakuntia, koska joka maassa on kaikkien uskontojen ja mielipiteiden edustajia. Rangaistuksiakaan ei tarvitsisi, jos noudatettas seuraavaa käytäntöä:
Sotatantere järjestetään saharan aavikolle, ettei v i a t t o m a t vahingoitu ja maan johtaja sais taistella eturivissä (jos ei osaa neuvotella), ja jos kerta uskoo niin vahvasti näkemykseensä ja katsoo tappelun olevan välttämätön. Siellä sit kuolis vaikka johtaja ite ja asiansa puolesta ne, jotka välttämättä haluaa. Ehkä tuo sotajoukkotyyli on ennen vanhaan hillinny vähän sitä uhoamisintoa.
Eikö olis aika hyvä idis?
- Esko
>>Meni fantasian puolelle, mutta jo pelkkä toisen uskonnon hyväksyntä tekis paljon!
Uskonnot ovat rakenteeltaan sellaisia, etteivät ne voi hyväksyä toisia uskontoja. On vain yksi oikea uskonto ja se on se oma. Esim. kun Koraani on täsmälleen Jumalan sanaa, niin eihän sitä voida muuttaa mitenkään. Kristinusko on joustavampaa, mutta ei sekään vääriä profeettoja hyväksy. Muhammed on selvästi väärä profeetta Raamatun mukaan.
Kristityt sensijaan hyväksyvät kaikki ihmiset tasa-arvoiseksi. Islam ei hyväksy eriuskoisia ihmisiä. Ne ovat saastaisia.
Luulet, että on yleisesti hyväksytyt hyvän ja pahan käsitteet, mutta niin ei ole. Sopuun ei voida päästä, koska yhteisiä hyväksyttyjä käsitteitä ei ole. On vain yhteisesti hyväksytty materialismi. Jos ihmiset keskittyvät elintasonsa parantamiseen ja rahan keräämiseen, uskontojen merkitys vähenee. Siitä syystä muslimit ovat aika hiljaa länsimaissa, mutta kun tuntevat olevansa varmalla pohjalla, alkavat he vaatia uskonnolleen oikeuksia.
Mitään uskontojen yhdentymistä ei kyllä tule tapahtumaan.- Dhimmi
Se näyttää vain olevan mahdotonta monelle Pohjoismaalaiselle/Eurooppalaiselle ymmärtää, etteivät kaikki uskonnot opeta samoin siitä, mikä on hyvää ja mikä pahaa, ei ole olemassa, kuten mainitsit, mitään universaaleja hyvän ja pahan käsitteitä, jotka kaikki ihmiset jakaisivat.
Vaikka yleensä ihmiset, jotka uskovat siihen, että on olemassa kaikkien ihmisten jakamat, samat hyvän ja pahan käsitteet, käyttäytyvätkin ikään kuin he olisivat toisin ajattelevia "rasisteja" parempia ihmisiä, he ovat itse tietyn sortin rasisteja. Kuvittelevat omahyväisesti, että kaikki maailman ihmiset jakavat heidän oman itsensä jälki-kristilliset käsitykset hyvästä ja pahasta. - ooooo
"Luulet, että on yleisesti hyväksytyt hyvän ja pahan käsitteet, mutta niin ei ole. Sopuun ei voida päästä, koska yhteisiä hyväksyttyjä käsitteitä ei ole."
Ehdotinkin, että molemmista kerättäs ja sit hyväksyttäs. Jokainen voi vaikuttaa siihen omalta osaltaan jo pelkin ajatuksin ja vähän myös teoin.
"Jos ihmiset keskittyvät elintasonsa parantamiseen ja rahan keräämiseen, uskontojen merkitys vähenee."
Mitä ihmettä? Tuoko on sinusta ihmisen elämän tarjkoitus ja keskittymisen arvoinen asia? Hakusessa on minun mielestä sitten vielä :}
Jos ihmiset unohtaisivat uskonnot (ihmisten keksintöä tai ainakin tulkintaa kuitenkin suureksi osaksi) ja tappelut niistä ja keskittyisivät toisten auttamiseen, hyvän tekemiseen (tulee hyvä mieli itsellekin) ja sisäisen rauhansa etsimiseen, niin eiköhän asiat edes jollain tasolla paranisi.
"...alkavat he vaatia uskonnolleen oikeuksia. "
Heillähän on jo omat oikeutensa ja pitäs olla myös velvollisuus kunnioittaa toisten uskontoja.
.....
Loppukommentti: Eihän sitä tulekaan tapahtumaan, on täällä (maailmassa) niin paljon fanaattista ja typerää porukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708