Ammatin vaihto

kylmä-Kalle

Olen hieman kyllästynyt nykyiseen ammattiini ja siksi ajattelen vaihtoa.

Harkitsen vakavasti hautausurakoitsijan vaativaa ja haasteellista uraa. Siinä saisi tehdä asiakkaille sen viimeisen palveluksen - tuntuisi niin ihmisläheiseltä. Luulisin myös, että harva asiakas valittaisi itse palvelun laadusta tai hinnasta. Saisi ajaa mustalla limusiinilla liput liehuen. Kansa katujen varsilla, ottaisi hattunsa päästä ja kumartaisi nöyrästi limusiinini suuntaan. Olisi se rinnassa niin nostattava tunne - että. Tulisi olo kuin valtion päämiehillä!

Mitä palstan veljet ja siskot asiasta ajattelette? Onko teillä tullut vastaavia ajatuksia mieleen.

9

764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lämpö-Lempi

      Mina taas olen harkinnut oman krematorion perustamista. Siellä olisi talvellakin lämmin ja työ olisi sisätyötä. "Asiakkaat" olisivat hiljaisia ja ilmeisen tyytyväisiä.

      "Asiakkaan" sukulaisetkin olisivat tyytyväisiä, sillä heillä olisi mahdollisuus saada "rakkaansa" palveluni jälkeen vaikka oman sängyn alle, taikka ripotella hänet lannoitteeksi kukkamultaan/pihanurmelle tai vaikkapa ruokkia sillä suloisia kultakaloja.

      • kylmä-Kalle

        että muillakin on vähän samanlaisia liikeideoita muhimassa. Voisimme sitten tahdä vaikka yhteistyötä. Kokonaispalvelua: kylmä-Kallen kuljetus Oyj ja lämpö-Lemmen tuhkaus Oyj. Yhteistyö olisi voimaa ja tekisi tulosta!


    • black sheep

      liittyy keskusteluun vanhoillislestadiolaisuudesta?

      • leikkipaikka olla.

        Jossain lastenkin täytyy päästä leikkimään. Annetaan lasten leikkiä firmaa ja haaveilla siitä, mitä isona sitten tehdään...


      • kylmä-Kalle

        Jokainen lukija ja kirjoittaja on potentiaalinen asiakas. Voisin myöntää palstalaislle vaikka 2 %:n alennuksen ennakkovarauksesta. Miltä tuntuisi?

        Mikäli hoitokokoukset alkaisivat uudestaan, niin liiketoiminnan kasvu olisi taattu. Vaikuttaisi suoraan myös kannattavuuteen.

        Tässä nyt pari syytä, jotka tulivat ensinnä mieleen.


    • monologi menossa.

      Surffaa vaikka pornosivuille, mutta ei tätä kannata enää jatkaa....

      • kylmä-Kalle

        ristitylle! Etkä edes tiedä, minkä ikäinen olen. En aio totella sinua. Rakkaudenneuvosi ei vastaa henkeen!

        Sitäpaitsi olen käyttänyt vain yhtä nimimerkkiä tässä ketjussa, joten annoit väärän todistuksen tietämättä totuutta!


      • kerroit
        kylmä-Kalle kirjoitti:

        ristitylle! Etkä edes tiedä, minkä ikäinen olen. En aio totella sinua. Rakkaudenneuvosi ei vastaa henkeen!

        Sitäpaitsi olen käyttänyt vain yhtä nimimerkkiä tässä ketjussa, joten annoit väärän todistuksen tietämättä totuutta!

        juuri vain itsestäsi, mitä olet eli ei hedelmäsi lemuaa.. (tietämättäsi kai)

        Nimittäin kuuliaisuus on parempi kuin uhri.


    • ........

      ......

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2122
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe