Myin pari vuotta sitten auton osamaksulla ja ostaja jätti loput velat n. 2500€ maksamatta. Juttu kävi käräjillä ja siitä tuli edukseni yksipuolinen tuomio. Tällähetkellä saatavia tuloksetta karhuaa ulos-ottovirasto. Ostajalla on elatustukivelkoja paaaaljon joten realistisesti alan saada velkojani vasta n. 18 vuoden kuluttua, ellei hän saa lapsia lisää. Miten saisin velkani nopeammin?
Kuka voisi käydä hemmoa vähän "kopistelemassa" että saisin velkani?!
Onko kaikki lailliset keinot nyt käytetty?
Miten olisi sitten se ns. "laiton" velkominen ja kuka sen tekisi?
Vai istuskelenko kiikkutuolissa n. 20 vuotta ja odotan että milloinka raha kilahtaa tilille, vai onko meillä sitten tulevaisuudessa enään olemassakaan rahaa, tai ehtiikö mailmanloppu ensin... Entä jos velallinen kuolee jo ennen sitä, tai minä...
Auttakaa!
Onko kaikki voitava jo tehty?!
6
1207
Vastaukset
- NainenP
...alkaisit jo pikkuhiljaa herätä ja unohtaa koko jutun. Sinun mielenrauhasi, sinun elämäsi, sinun ajatuksesi, sinun huolesi ja sinun aikasi tuossa menee. Tee jotakin mukavaa, äläkä pilaa elämääsi moisen summan takia=) Todennäköisesti oli juuri tuon summan arvoista päästä eroon ko tyypistä:) Mukavaa loppukesää!!!
- Maksaa ainakin 5000
Jos haluat "perintätoimia", niin velka on auttamattomasti liian pieni millekkään moottoripyöräjengille tms. Voithan yrittää jotain bodaria, kuntosaleilta, heillä voi olla tarvetta pienemmällekkin rahalle.
- korkoa pukkaa
Velka kasvaa korkoa korolle.
Velallisen kuollessa olet tietysti velkojana kuolinpesällä.- eräs vaan
Unohda heti kättelyssä nuo kovistelut, niillä et tule muuta saamaan kuin itsellesi tukuttain harmia.
Eikö autot takaisin haku ole mahdollista? Sehän on maksamatta?
Jos auton haku ei onnistu, niin ainut vaihtoehto on unohtaa koko juttu ja jatkaa omaa elämää.
Vihan pidossa vain se vihanpitäjä häviää..... - tomola
eräs vaan kirjoitti:
Unohda heti kättelyssä nuo kovistelut, niillä et tule muuta saamaan kuin itsellesi tukuttain harmia.
Eikö autot takaisin haku ole mahdollista? Sehän on maksamatta?
Jos auton haku ei onnistu, niin ainut vaihtoehto on unohtaa koko juttu ja jatkaa omaa elämää.
Vihan pidossa vain se vihanpitäjä häviää........ auton takaisin haku olisi muuten ihan hyvä juttu mutta se ei ole ajokunnossa ja lisäksi siitä on verot ym. maksamatta piitkältä ajalta.
- Samaa miettinyt
Sanoisin että istu vaan perseelläsi ja yritä virallisia ja laillisia teitä.
Kyllä sieltä joskus jotakin tulee, kun jaksat odottaa.
Epävirallisia teitä tuo summa kuluu perintäkuluihin. Lisäksi riskit ovat liian suuret summaan nähden. Voithan toki yrittää myydä velan eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2704388Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653557Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591875Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251765Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991466Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341001Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18919en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va119875Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235870