miten moottoreita huolletaan. mulla on tosivanha yamahan 5 heppanen moottori. peräöljyt vaihdoin heti kun ostin sen n.10v sitten. no ne öljyt valu sieltä ulos tallin lattialle. eipä se silti ole haitannut. moottorilla on paljon ajettu joka kesä välillä pitkiä matkoja. ja muutenkaan sille ei ole koskaan tehty mitään. tulppakin niin ruosteläjä ettei tulpaksi tunnista. eli kuin tärkeää on huoltaminen oikeasti ja mitä pitää tehdä.
huoltoa ja huoltoa
Nimetön
5555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikö nämä jo ala riittämään!
mitkä riittää
2-Tahtikoneelle ei juuri peräöljyn ja tulpan vaihtoa suurempaa huoltoa voi tehdä.
Syksyllä olen viimeisellä ajokerralla ruikannut öljyä kaasarin kurkkuun tippapullosta mutta sekin on usein jäänyt tekemättä. Isommat hommat ovat sitten jo korjauksia.
Omalla 20 evikallani olen ajanut n. 25 vuotta noilla huolloilla eikä mitään ole tarvinnut korjata bensaletkun ja käynnistysnarun uusimista lukuunottamatta.
4-Tahtisissa huoltoa tietysti on enemmän.
koska hyvin pelaa vaikka mitään ei tee. ja perään käy voiteeksi näköjään vesikin.
tuhoaa perän.