Onko muilla tällaista ongelmaa - Saab 900 vm 95 bensamittari lähtee omia aikojaan laskemaan pohjaan ja tulee sieltä takaisin kun muistaa. Tällaisia hetkellisiä mielenhäiriöitä esiintyy satunnaisesti. Vaikuttaa joltain kontaktihäiriöltä, vai mahtaako olla kallis vika?
Bensamittari kenkkuilee
NNe
4524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vika on todennäköisesti anturin johdossa (lue liittimessä), mittari käyttäytyy juuri noin, kun se ei saa anturilta tietoa.
mulla on kummassakin saabissa (99/900) bensamittari sekoillut enemmän tai vähemmän. Kerran 99 jopa jätti tielle kun mittari jumittui 1/4 asentoon ja ajoin tankin tyhjäksi.
Minä jäin myös kerran tielle ysitonnisella kun mittari näytti bensaa vielä olevan niin ei tullut tankattua.
Kumma vika. Luulisi mittarin ajautuvan jompaan kumpaan laitaan kun yhteys katkeaa tai kenties menee oikosulkuun.
Tankissa on sellainen lankapotentiometrianturi, josta omassa Saabissa oli katkennut lanka (ilmeisesti kulunut poikki). Mittari näytti mitä sattui (täydellä tankilla näytti oikein).