USA pyrkii ydinsotaan

nukeBush

Moskova, 2.8. (Interfax) -- Yhdysvaltain kieltäytyminen START-1 -sopimuksen jatkamisesta saattaa johtaa ydinsotaan, sanoivat venäläisasiantuntijat torstaina Moskovassa uutistoimisto Interfaxille.

Mikäli Yhdysvallat kieltäytyy jatkamasta strategisten aseiden rajoittamissopimusta (START-1), on olemassa vaara, että ydinsota syttyy, vaikkapa vain vahingossa, sanoo Venäjän maailman turvallisuusinstituutin johtaja Ivan Safrantsuk. Tällainen tilanne antaa Yhdysvalloille mm. mahdollisuuden sijoittaa nykyisiin ballististisiin ohjuksiinsa ydinkärjet tavanomaisten taistelukärkien sijasta, toteavat venäläisasiantuntijat.

"Me emme voi tietää, millaisilla taistelukärjillä Yhdysvaltain strategiset aseet on varustettu emmekä liioin voi tietää, uhkaavatko ne terroristeja, Venäjää vai Kiinaa", toteavat Venäjän maailman turvallisuusinstituutin tutkijat.

Tilanteen ollessa epäselvä Venäjän on varauduttava kaikkiin mahdollisuuksiin, sanoo Ivan Safrantsuk.

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puhdistaja

      Well, well..., Oma näkemykseni on sellainen, että amerikkalaisilla ja venäläisillä on hyvät välit, joten mitään ydinsotaa ei tule.

    • ydinsotaan

      > USA pyrkii ydinsotaan

      Ei pyri, sillä maailman lihavimmat ydinpommien maalit ovat USAn suurkaupungit. USA haluaa turvata etunsa tavanomaisin asein, joissa sillä on selvä tekninen ylivoima. USAn ydinaseet on vakuutus, joka estää tulevaisuuden vihollisia aloittamasta ydinsotaa sitä vastaan.

      Näin on siis ollut tähän asti. Nyt kuitenkin USA on rakentamassa itselleen ns ydinsateenvarjoa eli torjuntaohjusjärjestelmää, joka räjäyttäisi vihollisen ydinohjukset ennen maalejaan. Se olisikin muuten ydinimmuniteetin takaava puolustusase, mutta tarvitsee melkoisesti aikaa vihollisohjuksen havaitsemiseen ja sen lentoradan (osoitteen) laskemiseen. Niinpä se ei ehdi torjua lyhyen matkan ydinohjuksia ja lentorataansa muuttavat ohjuksetkin tuottanevat vaikeuksia. Ohjuskilpi antaa siis vain osittaisen suojan ja etäistä vihollista vastaan. Tällainen järjestelmä on myös niin korketasoista elektroniikkaa vaativa, että Venäjä ja Kiina lienevät jopa 10 vuotta USAa jäljessä oman ohjuskilpensä kehittämisessä. Tätä taustaa vasten Venäjän karkea poliittinen häiriköinti muuttuu jo ymmärrettävämmäksi. :)

      Uhka, jota vastaan USAlla ei ole hyvää puolustusta, on Al Qaidalle luovutettu ydinpommi. Jos luovutus tapahtuu, niin mitä todennäköisimmin se räjähtää muutaman kuukauden kuluessa New Yorkissa, Washingtonissa tai Los Angelesissa. Tästä syystä USA polttaa miljardeja dollareita päivässä jahdatessaan Al Qaidaa ympäri maailmaa. Se oli vähintään osasyy hyökkäykseen Irakiin, Afganistaniin ja hyökkäysuhalle Iraniin. Pohjois-Korea on valmistanut 2-13 ydinpommia ja lyönkin vetoa, että Pjongjang ja kaikki Pohjois-Korean satamat on maalitettu useammallekin ydinohjukselle siltä varalta, että Pohjois-Korea luovuttaa tai aikoo luovuttaa ydinpommin Al Qaidalle. Maalitus on varmasti myös kerrottu Pojois-Korealle.

      Tämänhetkinen tilanne lienee jotakuinkin kuvatun kaltainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe