Keskustalla ongelma?

Sonnimies

Seuraavissa presidentin vaaleissa Keskustalla on pähkinä purtavana, kummasta tehdä ykkösehdokas.


Eilen hehkutin Ahon puolesta, mutta asiaa harkittuani tulin johtopäätökseen; yhtä hyviä molemmat.


Selvää kumminkin on, että jommmasta kummasta se presdentti tulee, vai mitä mieltä on ystäväni Uusi-Ukki.
Eilen Ukkeli hairahtui puhumaan Ahteen puolesta, mutta yön yli nukuttuaan, on varmasti tullut järkiinsa.

10

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sonnimies

      Tietenkin puhun Vanhasesta.

      • Maamiesseura

        Vanhanen se tietysti on. Vanhanenhan ensitöikseen irtisanoutui puheenjohtajana ns. tahtopolitiikasta eli sopimusten pettämisistä, yön yli nukkumisista sun muista Väyrysen konsteista, joita Aho ja Pinokkio-Anneli jatkoivat.

        Vanhanen; fiksu kepulainen. Toinenkin fiksu löytyy eli Paula Lehtomäki.


      • Sonnimies
        Maamiesseura kirjoitti:

        Vanhanen se tietysti on. Vanhanenhan ensitöikseen irtisanoutui puheenjohtajana ns. tahtopolitiikasta eli sopimusten pettämisistä, yön yli nukkumisista sun muista Väyrysen konsteista, joita Aho ja Pinokkio-Anneli jatkoivat.

        Vanhanen; fiksu kepulainen. Toinenkin fiksu löytyy eli Paula Lehtomäki.

        "lihomaan" seuraaviin vaaleihin. Joku tuolla mainitsi Kanervan. Ei tule Ilestä pressaa, ei, ei. On jo vanhakin silloin, vaikka höpöstelee naisten miestä.


      • Painonvaalijat
        Sonnimies kirjoitti:

        "lihomaan" seuraaviin vaaleihin. Joku tuolla mainitsi Kanervan. Ei tule Ilestä pressaa, ei, ei. On jo vanhakin silloin, vaikka höpöstelee naisten miestä.

        Muuten fiksu nainen, kepulaiseksi varsinkin.


    • ehdokkaita..

      Kepulla on iso joukko hyviä presidenttiehdokkaita: Väyrynen, Aho, Jäätteenmäki, Vanhanen. Kokemustakin, kolme vaaleissa ranalle jäänyttä, milläpä puolueella olisi vastaavaa aktiivijäsenissään.

      Heistä ei vaan tule kenestäkään presidenttiä.

      Kokoomuksela kun on Niinistö. Ja vielä Kanervakin

      Ja demareilla... ...niin tuota, mitäs niillä demareilla onkaan?

      • äänestäjät

        Vladimirov kun ei ole enää hänkräämässä Suomen politiikassa.


      • Uusi-Ukki
        äänestäjät kirjoitti:

        Vladimirov kun ei ole enää hänkräämässä Suomen politiikassa.

        Kun hyvinnukutun yön jälkeen nousin, ja viisikymmentä kertaa pikkupuntteja punnertaneena, tulin katsomaan mitä viisauksia Kepulit ovat taas palstalle tuoneet. Ja voi sitä yksimielisyyttä mikä näitten Sontasiionilaisten porukassa vallitsi. Nyt niillä on hiukan vaikeuksia, kenestä kepulaisesta tehdään presitentti.

        Tuo heidän "Viksu" luottomiehensä Sonnimies, on peräti vaikeuksissa kuka Kepulaisista valitaan, tässäkään asiassa nämä hölmöläiset(tarkoitan tietenkin näitä saittikepulaisia) eivät millään usko, sitä tosiasiaa, että tähän Valtakuntaan ei ainakaan sataan vuoteen valita enää Maalaisliittolaista Presitenttiä.

        Neuvonkin Sonnimiestä ottamaan sen haitarin syliinsä ja loihtimaan sieltä seuraavan laulun minä annan sanat sävelen ehkä osaat jos vähänkin soittaja olet.

        "Näin sinusta unta, sinust ma haaveilin, sua nähdäksein päivin öin ajattelin, se oli niin suurta kaunista se oli niin, mutta kaunista valhetta vainen"

        Vielä tähän lopuksi sanoisin, tämä sinun Pressahakualoitteesi on niin pielessä kuin tuon Mvv-n maatalousasiantuntemuskin, joka perustuu Maalaisliittolaisiin vääristyneisiin tilastotietoihin, joilla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa.

        Vai ovat Maanviljelijät suurissa vaikeuksissa, älä Jumakauta Mvv- puhu paskaa. Älä rinnasta sitä Velipoikasi kitutaloa nykysuomen Maanviljelijöihin. Talosta josta Rouva lähtee uudenkarhealla Volvollaan Kaupunkiin IT-alan konttoriin sihteeriksi, isäntä jää tekemään laskelmia miten päästäisiin mahdollisesti uhkaavasta veronmaksusta, no mitäpä siinä, ostetaan sittenkin se kuudes Valtra.

        Tässä sinulle Mvv-tätä nykypäivän taloudenpitoa, näitä sinun velipojanlaisia kituviljelijöitä jotka aina valittaa, on aina ollut ja tulee vastakin olemaan. Näin Uusi-Ukki vastaa sinunlaisille Vittuilijoille.


      • Kepulla ja Kokoomuksella voi olla monia ehdokkaita. Niinhän niillä on ollut aiemminkin. Presidentiksi on vaan valittu viimeisen 25 ajan demari. Eihän niitä uskottavia demariehdokkaita Sorsaa lukuunottamatta ollut Koivistonkaan jälkeenkään näköpiirissä, mutta kaksipa vaan on löytynyt. Halonenkin taisi lähtea ensimmäisiin vaaleihin gallupien mukaan kolmos- nelossijalta Ahon, Uosukaisen ja Rehnin perästä. Sitten alkoi asiantuntemus vaalitenteissä jyllätä eli kirivaihde pantiin päälle.

        Voi tietysti olla niin, että kansalaiset haluavat jo vähän vaihtelua 30 vuoden hallituskauden jälkeen. Seuraavien vaalien kohdallahan demaripressa tulee yhtäjaksoisesti olleeksi vallassa noin 30 vuotta eli koko kekkoslovakisen ajan jälkeen.

        Oma veikkaukseni on ollut jo pitempään Esko Aho. Minun poliittisten mittarieni mukaan hän on täysin ylivertainen esim. Niinistöön ja Kanervaan verrattuna. Lähellähän Aho oli jo viimeksi, mutta sitten kävi niin, että lähinnä Kokoomuksen Raimo Ilaskivi onnistui pilaamaan Ahon presidenttien. Tarja Halonen voi olla ikuisesti kiitollinen Ilaskivelle. Ilaskivi jää historiaan demaripresidentin tekijänä kuten muistamme.


    • Sapiens dux

      Tehdään ehdokas Väyrysestä, ei Aho tai Vanhanen pärjää kuitenkaan, rakas ystävä.

    • Yleisjohtaja

      nuorisosäätiö?

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5080
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1269
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1199
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1133
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1017
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      979
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      895
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      789
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe