Vatsa ollut sekaisin kohta 20 vuotta

Jokke

Kävin lääkärissäkin, mutta tulehdusarvoja ei ollut, eikä helikobakteeriakaan, laktoosikoe vielä käymättä, vaikka maitotuotteita en koskaan ole käyttänytkään. Närästää joka päivä joskus reilumminkin ja rintalastassa polttoa, välillä vatsanportin kohdilla pientä tuntua, söin kuukauden Nexiumia, se auttoi, mutta närästys alkoi uudelleen kuurin loputtua.

Välillä kun syö, niin hetkisen kuluttua saattaa mennä vatsa niin sekaisin kun ikään kuvitella voi, tulee kiiru vessaan, mutta näin onneksi aika harvoin, muutenkin vessassa joutuu käymään pari kolme kertaa päivässä, aamuisin ei tahdo ylös ehtiä kun on jo vessaan mentävä.

Eli noin 20 vuotta on ollut vatsa löysällä, kait tämä on ominaista joillekin?

5

1066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvi kärsiä

      Nyt vain lääkäriin ja selvität ettei ole laktoosi-intoleranssia (varmuuden varalta) ja sitten ehdottomasti keliakia. Lääkäri saattaa sanoa et ärtynyt paksusuoli ja et koita oppia elämään sen kans, mutta sitä ei tarvi hyväksyä!

      Itsellä on auttanut hiivadietti, eli vaiva on hiivasyndrooma tai dysbioosi. Miksi kukakin haluaa sanoa.

      Mene luontaistuotekauppaan tai apteekkiin ja osta maitohappobakteereita. Hyvä merkki on probioottiPlus. Sitten vältät vehnäjauhoja, sokeria ja hiivaa. Samalla voit syödä vitamiineja ja kalaöljykapseleita. Voit ostaa myös jotakin hiivanhäätölääkettä joka sis. oliivinlehtiuutetta ja greipinsiemenuutetta. Kuukauden kokeilet tota, niin jo on kumma jos et eroa huomaa!

    • mahavikainen

      Hei!

      Itelläni on ollut maha sekaisin about 6 vuotta, joten olet ehtinyt paljon pidemmälle jo taipaleessasi. OOtko huomannut, että mahasi reagoisi johonkin ruokaan?? Itselleni ei esim. käy mausteet, teolliset pihvit, herneet, kaali jne.jne. Mutta kuitenkin saa välillä juosta pää kolmantena jalkana ruoan jälkeen vessaan. Helpottaako se, kun olet saanut kaikki pihalle vai onko se koko ajan kipeä?? Itselleni tehtiin aikoinaan tähystykset (nyt oottelen uutta aikaa tähystykseen) ja lääkäri totesi sen olevan ärtynyt paksusuoli. Oletko koittanut maitohappobakteereja, erilaisia kuituvalmisteita?? Itse syön maitohappobakteereja koko ajan ja nyt aloitin tällä kertaa sen nimistä kuin agiocur. Se on olovanaan vähän helpottanu ruikkuamista. Ei muuta kun tsemppiä!

      • Jokke

        Kuulostaa tutulta, minulle ei sovi valmiit jauhelihapihvit eikä teolliset lihapullat, mausteista sen verran että paprika on kaikista pahin, se aiheuttaa niin valtavat rintalastan kouristukset ja poltot että pois alta, chili eikä muutkaan mausteet sovi alkuunkaan, herneet on paha. Tähystyksiä lääkäri ei ole määrännyt säästäävät siinäkin. Vessassa käynnin jälkeen yleensä helpottaa, mutta kun vessa hätä alkaa lähestyä, tunnen aina alavatsassa ilkeää kouristelua ja kipua.

        Maitohappoja pitäis vissiin kokeilla, oikeastaan voi sanoa että lähes jatkuvasti on vatsassa jonkinlainen tuntu, vaikea selittää, ei siis välttämättä kipua, vaikea selittää, herkän vatsan tuntu?


    • tarkkaan, mitä
    • lin minullakin

      vika kesti 17 vuotta mutta kun sitten tänäkesänä leikkasivat mahani niin kaikki vaivat katosivat..syy oli vatsaportin löystyminen eli hapot pääsi suoraan ruokatorveen ja sitä kautta happoa erittyy kokoajan lisää...vaiva oli aivan kauhea ainakin minulla söin nexsiumit kolmea tablettia päivässä sun muut koe-erät joita kokeilivat minuun..tyrä poistettiin samalla palleasta se kannattee hoitaa pois samalla koska se on yleistä tässä sairaudessa..älä anna periksi vaadi manometriatutkimusta mahalaukun tähystyksen lisäksi..vika ei parane lääkkeilla vaan leikkaushoidolla sen tiedän kertomuksesi pohjalta..leikkaus tehtiin tähystysleikkauksella ja on ihan helppo leikkaus..vaadi itsellesi kunnollista tutkimusta niin et kärsi enään...minunkin maha oli aina sekaisin ja heikko oli olokin ei jaksannut mitään tehdä..nyt voi tehdä kaikkea mitä haluaa..tv.mies 36v

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1378
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe