Niin oon notta ajaatellu että ostan kerrostalo yksiön jossa asun itse 2-3 vuotta jonka jälkeen pistän sen vuokralle ja vuoratuloilla vähennellään sitä lainaa sitten. Hieno idea eiköstä vaan?
Mitä mieltä; opiskelija+70 000 asuntolaina?
simo
41298
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ajatushan on loistava. Ei siinä ole kuin muutama pikku ongelma.
1. Mistä tuloista maksat korot ja lyhennykset niin kauan kuin opiskelet?
2. Tuottaako nykyhinnoilla ostettu asunto niin paljon vuokraa, että se riittää kattamaan lainanhoidon?
3. Millä rahoilla ja vakuuksilla ostat opintojen jälkeen itsellesi oman asunnon?
Näihin kaikkiin sinulla voi tietysti olla tyydyttävät vastauksetkin. Minulla ei opiskeluaikana ollut toivoakaan.
pappa betalar.
harvinaisen syvältä ja poikittain koko ajatus.
Asunto on älyttömän huono sijoituskohde. Tuottosuhde on ihan neljän prosentin luokkaa, eli huonompi kun jopa asuntolainakorot tällä hetkellä. Vertailuna normaalissa yritystoiminnassa tuottosuhteen on oltava 20 prosentin luokkaa.
Neljä prosenttia on oikeastaan jopa aika optimistinen arvio. Tähän kun lisää vuokralaisen touhut; asunnon särkeminen, maksamatta jättäminen ja jatkuvasti vaihtuvat vuokralaiset, niin todellinen tuottosuhde todellakin on olematon.
Arvelinkin että saan vastahakoisia ajatuksia tästä. Mutta lainaa ja korkoja voin lyhentää opintorahalla sekä yleisellä asumistuella ja vuokratuotto kattaa kyllä sen.
Tuotto-odotukset noin muuten ei ole kovinkaan suuret. Ajattelinkin tätä ennemminkin pitkän ajan sijoituksena ja sitten vanhana papparaisena voin sen myydä pois kun velka on hoidettu ja muuttaa eläkepäiville galapagos saarille.:D Altså pappa betalar inte, bara min själv.