Paljonko ajatte renkailla?

Setämies2

Montako tuhatta ootta ajanu kesäpyörillä,(ja millasilla)?

11

1789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hieman renkaasta:

      -koko : 195/65R15

      -Renkaalla ajaa ehkä vielä 10 000 - 15 000 jos ajaa ne sakkorajalle jossa ei tietenkään ole mitään järkeä (1.6mm)

      -Rengas oli aluksi super-yllätys ... tai positiivinen tuttavuus se on edelleenkin ... mutta ominaisuuksista : eli aluksi rengas oli ihan kaikilla osa-alueilla vallan mainio rengas , seikka joka pudottaa kiinnostuskriteeriä on renkaan äänitaso kabiiniin joka on lisääntynyt selkeästi kun rengas on kulunut . Edelleen rengas on erittäin suuntavakaa ja tukeva ajettava , mm. mukulakivillä ajaessa ero entisiin nokialaisiin on suuri marangonin ns. "pehmeyden" johdosta kyseisellä alustalla . Rengas myöskin on vierintävastukseltaan hieman suurempi kuin ed. nokialaiset , kulutus kasvoi sadalle n. 1.5 desiä keskivertoisesti .

      No renkaan hinta on se suurin houkutus , sanoisin että hinta/laatusuhteeltaan 1 parhaista markkinoilla olevista renkaista

      • minulle.

        Uutena renkaat olivat oikein mainiot, mutta ensimmäisen kesän jälkeen alkoivat tasapaino-ongelmat. Toisen kesän jälkeen yhteen renkaaseen oli kasvanut patti kylkeen.

        Kilometrejä renkaisiin on tullut noin 20tkm. Kulutuspintaa on vielä ainakin 4mm jäljellä, mutta ei niitä uskalla loppuun ajaa.

        Seuraavaksi laitan alle Nokian/Nordman NRe:t, joka ainakin on tunnetusti kestävä rengas. Tosin vapinaongelmia on raportoitu jonkun verran senkin renkaan osalta.

        Mutta ei enää Vantoja.


    • Malli?

      Jotkut Marangonit (ei kuitenkaan Vantot) 13" renkaat. Kilometrejä tuli noin 50 000 ja kulutuspintaa oli silloin jäljellä kun vaihdoin 2-3 mm eli lähes sakkorenkaat.

      Renkaat olivat varsin hiljaiset.

    • citroään

      Ajelin vuosikymmenten kokemuksella, ja nokian nr09 renkailla ensin kudoksille ja kankaille, sitten nekin loppuivat ja renkaat räjähtivät. Tieliikenteelle ei koitunut mitään vaaraa koska minulla on vuosikymmenten kokemus. Sorvasin uudet puusta ja tervasin, samalla höyläsin päreistä uudet roiskeläpät eikä maksanut markkaakaan.

      • maksajan paikka

        Jos ei maksanut markkoja, niin euroja kuitenkin. Ei ole olemassa mitään ilmaista. Jos omasta metsästä tervasi teit, niin ok, jos kyseessä oli tervatautinen tukkipuuksi kelpaamaton puuyksilö. Toisaalta olisi siitä kuitua saanut, mitä se nyt on, 30 eur motti vai?

        Sovgum on hyvä rengasmerkki.

        http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Revolver-sovgum.jpg


      • citroään
        maksajan paikka kirjoitti:

        Jos ei maksanut markkoja, niin euroja kuitenkin. Ei ole olemassa mitään ilmaista. Jos omasta metsästä tervasi teit, niin ok, jos kyseessä oli tervatautinen tukkipuuksi kelpaamaton puuyksilö. Toisaalta olisi siitä kuitua saanut, mitä se nyt on, 30 eur motti vai?

        Sovgum on hyvä rengasmerkki.

        http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Revolver-sovgum.jpg

        Tervat lurittelin piipunkopasta vuosikymmeniä tupakoituani, kokemuksella. Puumateriaali oli omasta takametsästä, kasvaneet siellä vuosikymmeniä.


    • ja hyvin on

      uraa jäljellä useita millejä vielä. Rauhalliset kiihdytykset, jarrutukset ja kurvaukset, ja hitaat ajonopeudet ovat salaisuus kestävyyteen.

      • Johan Pomppas

        80000 km samoilla kesiksillä ja vieläkään ei ole sakkopinnat? Kerro meillekin mitkä renkaat on kyseessä, niin ostamme samanlaiset :D


      • Ei saa...

        GoodYearin GPS renkaita, siinäkin oli vain kaksi kokoa jotka kestivät 70 000 km, 195/70-14 ja 205/70-14 monella taksimiehellä oli kyseiset renkaat, mutta ei niitä enään saa mistään.


      • Goodyear
        Johan Pomppas kirjoitti:

        80000 km samoilla kesiksillä ja vieläkään ei ole sakkopinnat? Kerro meillekin mitkä renkaat on kyseessä, niin ostamme samanlaiset :D

        150t oli mittarissa kun myin Letukan eli tuosta puolet samoilla kesärenkailla 205 65R15. Ensiasennus kumit oli. Noin 3mm oli jäljellä pintaa mutta kumi oli jo aika kovaa eli eihän se enää viimevuosina paljon kulunut. Aika surkea pito oli lopussa.


    • aropupu01

      Takana on 13tkm Nexen-merkkisillä renkailla, kokoa 195/50R15.
      Ohjauskulmien virheestä johtuen on hieman kuluneet toisesta reunasta mutta juuri käänsin ne ympäri.
      Varmaan vielä toisen mokoman menee...
      Ja ovat myös saaneet kenkää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe