Hei!
Olen 6 5 viikolla raskaana. Ongelmani on, kun söin lisälyönteihin tarkoitettuja beetasalpaajia alkuraskauteni aikana. Onko tästä ollut haittaa sikiölle? En todellakaan tiennyt olevani raskaana. Nyt huolettaa. :(
Beetasalpaaja + raskaus
10
4091
Vastaukset
- lululiini
Minä söin beettasalpaajia migreeniin jo ennen raskautta. sitten lopetin nämä, mutta kohtauksia alkoi tulla enemmän ja enemmän. neuvottelin Lääkärin ja Neurologin kanssa ja sain luvan jatkaa lääkitystä. Propral jota käytän on loppujen lopuksi vanha ja tunnettu ja lääke. Kyllä silti vähän pelottaa ja arveluttaa, mutta ilman lääkitystä olisi varmasti huonommin, koska kohtaukset rajuja ja kivuliaita.
- ei haittaa
minun käsitykseni mukaan pieni mg määrä / annostukset eivät haittaa sikiöön. Itse käytän satunaisesti propralia tosin hyvin pieniä mg max 10 paniikkikohtauksiin raskauiaikana. Tähän asti kaikki sydänäänet, 4d ym olleet normaalit. Pääasia mielestäni on että odottavalla äidillä on hyvä olla ja tekee asioita tietyissä rajoissa sekä lääkärin määräämällä tavalla.
- maanantai-aamuna
Teratologiseen tietopalveluun, pu. 09- 471 765 00, avoinna 9-12 arkisin, palvelu on maksuton.
Siellä (jo nimestä voi päätellä!) on maamme paras tieto mitä tulee raskauden- ja imetyksen aikaiseen lääkitykseen,.- alkuperäinen kirjoittaja.
Kiitos vaan! Toivottavasti lapsi kasvaa hyvin ja pysyy masussa terveenä. :)
- poika masussa<3
ise joudun päivittäin syömään kyseistä lääkettä sydänvikani takia 80mg 2krt päivässä nyt raskausviikkoja 40 6 ja kaikki mennyt suhtkoht hyvin vauva on melko pieni joten moneen kertaan sain käydä ultrassa kun katsottiin ettei vaan vauvan kasvu pysähdy kun kuulemma sikiön kasvulle kyseisestä lääkkeestä on kuulemma haittaa mutta meille ei ole mitään tullut saa nähdä sitten kun suostuu tulemaan tähän maailmaan niin joutuu kuulemma heti tarkkailtavaksi ettei verenpaine laske liian alas..iloista onnen odotusta sinulle=)
- ninnuk
Tota noin, joudun lääkärinmääräyksestä ottamaan beetasalpaajia koko raskauden ajan niin tuskin olet aiheuttanut haittaa.
- on sama
tilanne.
Propralia joudun silloin tällöin ottamaan,10 tai 40mg.
Joskus päivittäin, kausiluontoisesti ja joskus taas voi mennä viikkojakin ilman.
Pelottaa kanssa hieman ja omatunto värisee, mutta tähän mennessä rv20 2 mennyt ok kaikki ja toivottavasti jatkossakin.
- perinnöllinen pitkä-qt ja k...
eli, minä myös olen joutunut käyttämään beetasalpaajaa raskausaikana. Emcomcor annoksella 5mg/vrk. Hädissäni lopetin itse lääkityksen huomatessani raskauden, josta seurasi pikareissu sairaalaan... :( ja läksytys lääkäriltä. Äidille ja lapselle on kuulemma paljon haitallisempaa, jos äidin vointi menee huonoksi, kuin lääkitys tarkkailun alla. Kannattaa pyytää lähete äitipolille, jossa asiaa voidaan seurata tarkasti, tai varata aika jollekin asiantuntialle es. kardiologille, jonka kanssa voi sitten keskustelle mahdollisista muusta lääkinnästä. Itselleni määrättiin toinen lääke, joka ei kuulemma pääse niin hyvin istukan läpi kuin emcomor.Eli syöhän huoleti lääkkeet, ne on varmasti tarpeeseen määrätty, ja muista että äidin hyvä vointi on myös vauvan etu!Eikun onnea ja onnellista odotusta.
- poikaa odottava
mitenkä olet pärjännyt tuon pitkä qt:n kanssa..onko synnytystapa alateitse?tai onko aiheuttanut mitään toimenpiteitä?sehän on aikamoinen rasitus sydämelle tuo synnytys itse kuitenkin olen menossa sitä yrittämään..itseäni on hieman pelottanut mitä tapahtuu synnytyksen jälkeen kun rasituksen aikana ei minulle rymihäiriöitä usein tule..mielenkiinnosta vain kyselen kun en ole yhteenkään pitkä qt potilaaseen vielä törmännyt joka olisi raskaana tai saanut lapsen..pahoittelen että keskustelu vaihtui muuksi:)
- mie vaan 83
poikaa odottava kirjoitti:
mitenkä olet pärjännyt tuon pitkä qt:n kanssa..onko synnytystapa alateitse?tai onko aiheuttanut mitään toimenpiteitä?sehän on aikamoinen rasitus sydämelle tuo synnytys itse kuitenkin olen menossa sitä yrittämään..itseäni on hieman pelottanut mitä tapahtuu synnytyksen jälkeen kun rasituksen aikana ei minulle rymihäiriöitä usein tule..mielenkiinnosta vain kyselen kun en ole yhteenkään pitkä qt potilaaseen vielä törmännyt joka olisi raskaana tai saanut lapsen..pahoittelen että keskustelu vaihtui muuksi:)
no mä olen kanssa taipuvainen rytmi häiriöön.. pelkäsin synnytystä niin paljon.. ne suurin pirtein nauroi mulle synnytys salissa.. e kyllä täällä mu9illkai kuule rytmärei on.. no eipä mun synnytykses yhtää näitä tullu. mutta synnytyksen jälkeen tuli 45min kestävä.. kohtaus..pulssi 250 paikkeil.. e uskaltanu sanoa mitää.. ja vein vauvan vauvalaa ja menin kylmään suihkuun ja rytmi vihdoin palautui.. kyl oli kurja olo sen jälkeen mutta siitä selvittii.. :):) voimia ja tsemppiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1542505Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61764
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648