Morjens.
Tarvittis vähän automiesten näkemystä seuraavaan asiaan. Kesäautoni ei lähtenyt tänään käyntiin. Aikaisemminkin samaa ongelmaa ollut mutta syynä oli viimeisiään vetelevä akku.
Uuden akun oston jälkeen kaikki pelitti hienosti mutta tänä aamuna auto ei inahtanutkaan kun avaimesta väänsi. Akussa selvästikin oli virtaa: ajovalot loisti kirkkaana ja raatio meni päälle, mutta kun yritin startata auto ei tosiaankaan sanonut yhtään mitään.
Työntämällä auto lähti käyntiin helposti (tai ei sitä työntää tarvinnut. fiksu kesäauton omistaja parkkeeraa auton aina mäen päälle) ja ajoin n. kilometrin päähän huoltoaseman pihaan ja ajattelin viedä huoltoon, mutta kun yritin vielä käynnistää siinä pihassa auto lähti iloisesti käyntiin.
Menin sitten kaupungille asioille jossa sammutin ja käynnistin auton useita kertoja ilman mitään ongelmia.
Eli mikähän mahtoi olla vikana? Ja mielenkiinnolla odotan lähteekö huomenna taas käyntiin...
Käynnistysongelma
3
472
Vastaukset
- koneen
ja rungon välinen maa ja virtalukon pohja ooppelin vakio vikoja
- Opel Kadett --75
En nyt ihan varma ole mitä virtalukon pohja tarkoittaa (olen täysummikko) mutta voin kyllä kuvitella että se on jokin osa virtalukkoa. Epäilinkin että vika olisi virtalukossa ja yritin elokuvatyyliin "hot wire" -käynnistää auton. Aikaisemmin olen tässä onnistunut melkein (siis moottori hörähti mutta ei lähtenyt). Tällä kertaa ei tapahtunut mitään, joten virtalukossa vika ei liene.
Eli ilmeisesti pitäisi katsoa tuota koneen maadoitusta. Ongelma on vain siinä että en tiedä mistä kohdasta sitäkin pitäisi katsoa. Tunnistaako sen maadoituspiuhan ihan vaan katsomalla vai tarvitseeko siihen syvällisempää näkemystä?
Konepuolen autotietämykseni tosiaan rajoittuu siihen että osaan nimetä konehuoneesta löytyvät (oleelliset) osat mutta siihen se sitten jääkin.
- solenoidin
liittimet jotka tulevat virtalukolta starttiin.muistaakseen uudemmissa kadeteissa samasta liittimestä lähtee puolan johto joka kantsii irroittaa sieltä ja vetää uusi niin ei ole myöhemmin ongelmia sen suhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874188Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293163No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10929
- 134921
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770