Pakkoneuroosi

Psykopatologia

.
p a k k o-n e u r o o s i,

obsessionaalinen, obsessiivis-kompulsiivinen neuroosi, anankastinen neuroosi, obsessive-compulsive disorder (OCD), toinen perus-*psyko-*neuroosi *hysterian ohella. *Freud kirjoitti jo 1896: ”(- -) Minulla on täysi syy asettaa pakkoneuroosi hysterian rinnalle itsenäisenä häiriönä. (- -)” *Psykoanalyyttisen teorian mukaan pakkoneuroottisella on *psyko-*seksuaalisessa kehityksessä *fiksaatiota/*regressiota *anaalis-*sadistiseen *retentiiviseen vaiheeseen. *Psyko-*sosiaalisesti (*egon *epigeneesi) painotus on vaiheessa itsenäisyys vs. häpeä ja epäilys. *Tyhjäksitekeminen kuvastaa pakkoneuroosin ydintä, pyrkimystä kontrolliin ja hallintaan. Muita keskeisinä *defenssejä ovat *eristäminen ja *reaktionmuodostus.

Pakkoneuroottinen pyrkii maksimoimaan *egon *autonomian suhteessa *idiin. Kun *viettien johdannaiset kuitenkin murtautuvat esiin, ne saavat edustuksia ulkomaailmassa, jolloin *obsessionaalisen ympäristö latautuu *maagisesti *aggressiivisella ja *seksuaalisella materiaalilla. Täten pakkoneuroottinen on pohjimmiltaan vahvasti ympäristöstä riippuvainen (field dependent) mutta *pseudo-itsenäinen ja jääräpäinen, koska pyrkimyksenä on erillisyys. Pakko-neuroottisella *aggressiot ovat sitoutuneina *yli-minän ankaruudeksi ja *minä-ihanteen vaateiksi.

Obsessionalisista *oireista lian pelko, huoli saastuttamisesta sekä seksuaaliset ja aggressiiviset mielikuvat liittyvät alkuperäisiin anaalisiin yllykkeisiin. Kontrollia edustavat mm. peseminen, laskeminen ja symmetrian tarve. Pakkoneuroosin ”jatke” on *anankastinen *karaktääri. *psyko-seksuaaliset vaiheet, defenssit, häiriöt; *defenssien varhaisuus ja häiriöt.
.

2

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitten niin

      mitä mieltä ite oot.on tuommoisia ihmisiä paljo minun sukulaisissa,ystävissä ja työkavereissa.mutta toimeen on tultava.tuskin meille kaikkile pakkopaitoja riittäskään?kerro ihan vaan omin sanoin.vai tekiskö vaikutuksen sinnuun jos kirjasta kirjottasin?

      • Psykopatologia

        .
        Ylen harvoin mitään pakkopaitoja tarvitaan. Ihmiset ovat erilaisia, mikä on myös rikkaus.
        .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4138
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3067
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe