auto identiteettityön välineenä
Eräs kaikkein merkittävimmistä identiteettityöskentelyn, symbolisen itseilmaisun tai viestinnän välineistä on auto. Identiteettikysymys kuuluu: kuka minä olen tai keitä minä olen? Ja vastaus: minä olen niitä, jotka ajavat mersulla/ rättisitikalla/ toyota corollalla/ ladalla/ harrikalla/ polkupyörällä.
Pierre Martineau kertoo:
"Auto kertoo ketä me olemme ja mitä haluaisimme olla. Se on kannettava persoonallisuuden ja aseman symboli... selkein tapa kertoa ihmisille tarkka asemamme. Autoa ostaessasi sanot eräässä mielessä tähän tapaan: 'Etsin autoa joka ilmaisisi kuka minä olen'." (mt. 50)
Chicagossa tehdyssä tutkimuksessa selvisi, että vain pienellä väestönosalla (lähinnä työnväenluokkaiset miehet) on todellista kiinnostusta auton teknisiin puoliin. Tutkimuksen päätulos oli se, että autot ovat hyvin raskaasti sosiaalisilla merkityksillä ladattuja ja se, että niitä arvostettiin koska ne tarjosivat välineen temperamentin, luonteen ja itsekäsitysten ilmaisemiselle.
Raportti totesi, että "ihmiset ostavat autoja joiden he ajattelevat olevan erityisen ominaisia heille itselleen". Ihmiset eivät siis osta liian "ylhäistä" eikä liian "alhaista" autoa itselleen.
Ihmiset, jotka haluavat näyttää konservatiivisilta, kertoa maailmalle, että he ovat vakavia ja vastuuntuntoisia, ovat taipuvaisia ostamaan Plymouthin, Dodgen, DeSoton, Packardin ja suosivat neliovisia sedaneita, tummia värejä, vähäistä varustelun tasoa.
Sosiaaliset, aikaansaseuraavat, mutta keskitietä kulkevat suosivat Chevrolettia, Pontiacia, Buickia, Crysleriä kaksiovisina kupeemalleina, vaaleissa väreissä.
Sen sijaan ihmiset, jotka haluavat esiintyä näyttävästi, ilmaista yksilöllisyyttään ja uudenaikaisuuttaan valitsevat Fordin, Mercuryn jne. kaksivärisenä ja runsaalla varustelulla. Ne taas joilla on tarve ilmaista epätavallista statusta suosivat Cadillacia jne. kirkkailla väreillä ja viimeistä huutoa olevalla varustelulla. (mt. 51)
Tämän päivän Suomessa automerkit ovat tietysti vaihtuneet. Uusi muuttujia ovat varmaankin mm. ekologisuus ja sukupuoli. Aivan selvästi joitakin autoja markkinoidaan erityisesti naisille. Vaatetus tarjoaisi vielä paremman esimerkin identiteettityöskentelystä.
Kuvatussa ilmiössä on kyse tavaroiden kielestä tai niiden symbolisesta ulottuvuudesta. Ihminenhän on " a symbol using animal" (Kenneth Burke). Ihmisen täytyy kertoa jopa itselleen itsestään symboleilla, ja tietysti täytyy kertoa myös muille. Näin symbolit eivät ole mitään ylimääräistä lisäkettä ihmisyyteen, vaan aivan perustava ihmisyyden tekijä.
Packard kertoo myös tapauksen jossa tähän asti bourbonista pitänyt mies huomasi ylennyksen saatuansa hämmästyksekseen, että skottilainen onkin alkanut maistua paremmalta kuin bourbon. Skottilaisen viskin sosiaaliset merkitykset ovat yläluokkaisemmat kuin kotoisen bourbonin.
Lähde: Packard, Vance. The Hidden Persuaders. Penguin Books. Harmondsworth 1981. orig. 1957.
Auto identiteetin luojana
Borgward Isabella
2
191
Vastaukset
- Pentti Hirsjärvi IV
Pitää todellakin paikkansa, että esimerkiksi Volvo XC90:n muotoilussa on otettu huomioon se, että ostajakuntaan kuuluu myös naisia.
Siis varakkaita naisia, jotka pyörivät vähän eri tuloluokissa kuin tämän palstan jakohihna-tyhjätaskut.
En ole katsonut jenkkilän hintoja, mutta eiköhän iso SUV irtoa siellä 40.000 dollarilla.- naista...
...XC90:n muotoilu miellyttää? Vetoaa isomahaisiin juntteihin, mutta en usko kovin monen naisen pitävän tuon(kaan) jättimaasturin muotoilusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999