En ikinä ehdi auttaa oikeaan aikaan

lavi

Isäni kuoltua äitini jouduttiin viemään vanhainkotiin,jossa hän vietti noin vuoden ja loppuajan makasi seitsemän viikkoa lonkat murtuneena ja syömättä tiputuksessa.Olisin niin mielelläni ollut enemmän hänen kanssaan ja jäi kovat omantunnon tuskat,kun en omilta töiltäni ehtinyt kuin käväisemään.Nyt haluaisin hoitaa lapsenlapsiani,kun ovat lähellä,vaan nyt hoidan sairasta miestäni,joten en taaskaan ehdi paljon lasten hoidossa auttamaan ja taasen omatunto soimaa. Yhdellä tyttärelläni on neljä lasta ja hyvin paljon apua tarvitsisi,kun ei juuri minnekkään pääse,kun mies tekee myös pitkää työpäivää. Tuntuu,etten koskaan jouda auttamaan,vaikka niin mielelläni sen tekisin.

6

653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • angi

      sitä latua mikä on menossa. Me emme voi muuttaa siitä kuin pienen osan. Oletko huomannut että kun väkisin yrittää auttaa niin siitä on enemmän haittaa kuin hyötyä? Jos ei muille niin itselle ainakin. Sellaisesta pakko avusta tulee tressi.

      Älä sinä kanna huonoa omaatuntoa äidistäsi, siksihän on sairaalat ja muut auttajat että apua saadaan. Et sinä voinut revetä joka paikkaan.

      Tyttäresi on itse hankkinut itselleen suuden katraan lapsia se ei ole sinun syysi. Sinun ei tarvitse hoitaa heitä vaan käydä joskus katsomassa, että muistavat mummonsa tai vaarinsa.

      Jokainen hoitakoon oman leiviskänsä sanotaan raamatussakin. Sinulla on sinun sairas miehesi nyt se riittää sinulle oikein hyvin. Älä siis kanna kaikista huolta kun vaan yrität pysyä itse siinä kunnossa ettet ole taakka omille lapsillesi. Sillekkään ei taas voi mitään jos on kohtalosi niin määräävä.

    • 1943

      elämä, aina ei tarvitse olla auttamassa, ei suorittamassa. Voi vaan olla. Minulla ei juuri nyt ole autettavia. Piti mennä marjametsään, mutta päätin ottaa päivänokoset. Mielestäni ihminen voi olla terveesti itsekäs.

    • Halusit silloinkin tehdä parhaasi, joten omantuntosi ei saisi soimata enää. Tietenkin sinulla on suru siitä, ettet voinut antaa enemmän aikaa noissa elämäntilanteissa, mutta kun mahdottomiin ei voi venyä, ole itsellesi armollisempi. Ihmisellä on oikeus ja velvollisuuskin hoitaa myös itseään.

    • 64.

      Nyt haluaisin hoitaa lapsenlapsiani,kun ovat lähellä,vaan nyt hoidan sairasta miestäni,joten en taaskaan ehdi paljon lasten hoidossa auttamaan ja taasen omatunto soimaa.
      --------------------

      toisaalta hyvä, kun et ehdi lapsia auttamaan.

      Kyllä useimmiten on isovanhemmat lapset pilannut,
      kuin heitä auttanut,
      vaikka eivät sitä ylpeänä tunnustakkaan.

      Esim.
      ovat kuljettaneet omissa asioissaan, kaupassa, taloustöissä, höpöttäneet sitä samaa joka päivä, aivan tarpeettomia, ym.

      ovat vieneet lapsilta sen seuran ja kaverit,
      joiden kanssa lasten on maailmassa pärjättävä.

      lapselle on myös ikävää jos oma paljon hoitanut isovanhempi kuolee,
      se on vakava asia, sen kanssa on vain elettävä.

    • sibyllavon

      ei ole helppo. SiKsi Sinun pitäisi ottaa lomaa välillä, että jaksat. Kansakoulussa päntättiin ulkoa Raamatun kertomuksia. Martan ja Marian sanoman olen sisäistänyt vasta melko iäkkäänä. Se kova touhuaminen ei ole niin tarpeen, eiköhän Sinunkin osaltasi riitä, kun olet silloin, tällöin hetken lastenlastesi kanssa. Kaikkea ei tarvitse yhden ihmisen tehdä. Äitini oli vuosikymmenet isäni hoitaja. Uupui, vaikka minä lomitin, että pääsi vapaalle. Lomittavatko Sinun lapsesi?

    • Zirkonia

      Teet kaikkesi lähimmäistesi hyväksi.
      Tietenkin haluat auttaa omaa lastasi lastenhoidossa ja muussa.
      Ole armollinen itsellesi, teet sen minkä pystyt.Niin on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      277
      2885
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      47
      2280
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      347
      1987
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      113
      1717
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1644
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1365
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1307
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1243
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      55
      1179
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1161
    Aihe